9. října 2019 15:15 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Univerzitní hokejová liga po vzoru zámoří, podmínkou je absence profesionální smlouvy

Momentka z utkání univerzitní ligy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka z utkání univerzitní ligy. | foto: univerzitnihokej.czReprofoto

Praha Univerzitní liga ledního hokeje (ULLH) je nový projekt, jenž umožňuje účastníkům skloubit sport s vysokoškolským vzděláním. „Určitě univerzitní ligu hrají hráči s hokejovými dovednostmi i ambicemi první ligu hrát, extraliga je podle mě hodně výhledová, reálnější je účast v první lize, ale abych byl upřímný, reálně se tam může dostat jen ta doslova nejužší špička,” říká obránce HC Masaryk University Jan Grygera

Hlavním cílem univerzitní hokejové ligy je vybudovat most mezi juniorským a profesionálním hokejem. Až doposud například hráči, kteří ukončili juniorskou ligu, nebyli mezi profesionály úspěšní; jsou nuceni ukončit svou kariéru ve vyšší národní lize. V současné době mají hráči novou možnost: studovat na univerzitě nebo na vysoké škole a současně hrát hokej.

„Tréninky máme nastavené na ráno před výukou, každý z nás si navíc může nastavit rozvrh tak, aby nám časově vyhovoval. Profesoři na univerzitě jsou navíc velmi vstřícní,” myslí si obránce HC Masaryk University Jan Grygera.

Zástupci českých univerzitních klubů se vymezili vůči původní Evropské univerzitní lize, kde se týmy utkávaly s celky ze Slovenska, Maďarska a Polska. Evropský formát však jednohlasně nenaplnil očekávání českých celků. „Do nové ligy jdeme s vidinou lepšího vedení po marketingové stránce, většího propojení s univerzitami a zvýšení rivality mezi jednotlivými týmy, a tím pádem i atraktivity,“ vysvětlil Josef Novák, jeden z manažerů HC Masaryk University.

Hráči HC Masaryk University se radují ze vstřelené branky.

Hráči HC Masaryk University se radují ze vstřelené branky.

Podmínkou účasti v hokejové lize studentů je věk do třiceti let, účast na denním nebo externím studiu příslušné vysoké školy a absence profesionální smlouvy (v týmu mohou být tři hráči, kteří hrají maximálně druhou hokejovou ligu), po vzoru zámořských univerzitních soutěží, kde se tyto sporty těší velké oblibě.

Cílem ULLH je vybudování dlouhodobé soutěže, která bude navazovat na juniorskou kategorii a zároveň nabídne možnost kombinovat hokej s plnohodnotným vysokoškolským studiem. „Z pohledu hráčů je to dobrá možnost prodloužení kariéry, ale zároveň velká příležitost, aby se vzdělávali a nesázeli vše jen na tu jednu hokejovou kartu,“ řekl jeden z organizátorů Ondřej Šebek, který má s hokejem bohaté zkušenosti díky dlouhodobému působení v klubovém vedení extraligových Pardubic.

V základní části se dohromady odehraje 84 utkání, kluby se utkají ve tříkolovém systému. Kompletní osmička týmů se pak utká v playoff, kdy budou mít první tři celky možnost si na úvod vyřazovací části zvolit ideálního soupeře, v cestě za Pohár Jana Palacha, jehož podobu zhotovili studenti uměleckých oborů.

Inspirace pro ostatní sporty?

„Chceme vytvořit ligu, která by běžela celou sezonu, navazovala na tuzemský vzdělávací systém a spolupracovala s českým svazem ledního hokeje. Studenti budou mít možnost pravidelně trénovat a utkávat se v zápasech,“ řekl Tomáš Hlaváč, manažer Engineers Prague - účastníka evropské univerzitní soutěže (EUHL), jenž v březnu reprezentoval univerzitní hokej na Světovém poháru v Pekingu, kde obsadil 2. místo.

Hokejový projekt má velkou podporu českého svazu, velmi aktivní byl v této věci i olympijský vítěz z Nagana Milan Hnilička, aktuálně vládní zmocněnec pro sport.

„Na půdě svazu jsme se mnohokrát bavili o školním prostředí, protože sport na všech školách chybí. Vždy mě mrzelo, že tato sféra na úrovni škol neexistuje. Bereme to proto jako obrovský krok. A jsem moc rád, že zrovna hokej bude tou vlajkovou lodí, z níž si mohou vzít ostatní příklad,“ libuje si šéf svazu Tomáš Král.

Průběžná tabulka po 2.kole:

1 HC Univerzita Palackého v Olomouci22000626
2 HC Masaryk University21001444
3 Engineers Prague21010833
4 Black Dogs Budweis21010973
5 Akademici Plzeň21010653
6 BO Ostrava Vítkovice Steel21010343
7 VUT Cavaliers Brno20110482
8 UK Hockey Prague20020290

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...