Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V červeném svetru na mokrém hřišti. Vítkovice slaví 80 let od prvního zápasu extraligy

Sport

  12:30
PRAHA - Dnes je tomu přesně 80 let, co bylo vhozeno úvodní buly prvního ročníku celostátní hokejové ligy. A duel mezi Vítkovicemi a Spartou si nyní celek z Ostravy připomene v rámci 35. kola proti Plzni.

Dresy, ve kterých nastoupí hokejisté Vítkovic proti Plzni, aby oslavili 80 let od prvního duelu extraligy. foto: facebook Vítkovic

Takto o historickém zápase Vítkovice–Sparta referoval dobový tisk: „Hrálo se na rozměklém a mokrém kluzišti. V první třetině byla oboustranně rychlá a ostrá hra. Obrana Vítkovic byla velmi zaměstnána útoky rudých, ale odvracela je.“

3. leden 1937 byl zlomovým dnem. Ač byl hokej v Česku populární už od začátku 20. století, na oficiální ligu došlo až těsně před druhou světovou válkou. Do té doby se hrálo pouze na regionální úrovni. Výraznější posun přišel až ve dvacátých letech, kdy vznikla řada klubů.

Během kruté zimy na přelomu let 1928 a 1929 to byly například Vítkovice, Plzeň, České Budějovice, Třinec nebo Zlín.

Hokej byl za první republiky odkázán na počasí – neexistovaly žádné umělé ledové plochy. Ve Vítkovicích měli také co dělat, aby se premiérové utkání vůbec odehrálo. Mírná obleva málem zhatila celou snahu čítající třeba výstavbu tribun pro pět tisíc diváků, nové osvětlení nebo renovaci šaten. To vše Ostravany stálo 50 tisíc korun, což byly na svou dobu obrovské peníze. Ale stálo to za to.

Zápas začínal v 15 hodin a souběžně s ním startovalo i utkání v Popradu, kde hrála Slavia. V něm už v patnácté vteřině padl gól z hole domácího Tomáška a zpětně se dlouhé desítky let řešilo, jestli byl první on, nebo vítkovický Vilém Kubečka, jenž se trefil až v 6. minutě.

V Popradu totiž byla sněhová vánice, navíc chyběli rozhodčí, a tak byli nakonec vybráni amatéři z publika. To všechno mohlo start zápasu značně zpozdit, a proto byl za prvního střelce označen Kubečka.

Vítkovice se po osmdesáti letech nestřetnou se Spartou. S ní si kvůli rozpisu extraligy zahrály už 4. prosince. Zatímco v lednu 1937 uhrály remízu 1:1, což byl tehdy mimochodem úspěšný výsledek, tentokrát vyhrály v Praze 4:3 po prodloužení.

Ostrava o osmi desetiletí později uvidí v rámci 35. kola extraligy bitvu s Plzní a domácí hokejisté nastoupí v replikách historických dresů. Nikoli tedy v modrobílé kombinaci, ale v jasně červené snápisem SSKV, zkratkou tehdejšího názvu Sportovně společenský klub Vítkovice.

„Chceme tím jasně ukázat, že Vítkovice jsou součástí české hokejové historie, a oslavit významné ligové jubileum,“ říká ředitel ostravského klubu Petr Handl.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat