Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V extralize odehrál tisící zápas. Plzeň v Hanzlíkovi nechala i hořkost

Sport

  9:30
PRAHA - Hokejista Plzně Jiří Hanzlík není velkou hvězdou. Přesto se v pátek večer zapsal do historie české extraligy, ve které na ledě Slavie odehrál tisící zápas. Přitom pochází ze zlaté generace hráčů z první poloviny sedmdesátých let. Možná proto tolik nevyčníval.

Hokejista Plzně Jiří Hanzlík (vlevo) a Michal Lukáč z Kladna foto: Mafra - Ladislav Němec

"Tisíc zápasů? Hezké číslo, ale já to neprožívám. Dosáhla by na to spousta jiných hokejistů, kdyby nehráli venku," reaguje Hanzlík. To je celý on. Tichý, skromný, přemýšlivý. Pamatuje ještě federální ligu, ve které před 21 lety debutoval spolu s kamarádem Jaroslavem Špačkem. "Jsme ze stejného města, z Rokycan, narodili jsme se asi deset dnů od sebe. Chodili jsme spolu už do školky a tehdy spolu odehráli za Plzeň dokonce pár zápasů v jedné dvojici," vzpomíná zkušený obránce, jenž drtivou část své kariéry prožil právě na západě Čech. Má krásné vzpomínky. Například na období kolem roku 2000, kdy pod vedením trenéra Marka Sýkory vznikla v Plzni silná parta.

"Bylo to výborné mužstvo, tři čtyři roky jsme hráli opravdu skvěle a musím říct, že jsme tehdy všichni fungovali i lidsky," říká Hanzlík. V paměti má však i horší zážitky, jejichž pachuť v něm zůstala dodnes. "Bylo to krátce po těch úspěších. Mužstvo se rozpadlo a my začali hrát špatně. Všechna zloba fanoušků se tehdy snesla na mě. Od té doby si o nich nemyslím nic moc pěkného, pořád to mám v sobě. Bylo to takové největší sportovní zklamání v životě."

Hanzlík se přesto po letech do Plzně vrátil, i když s rozporuplnými pocity. Přesvědčil ho Martin Straka, jenž po konci v NHL přišel pozvednout uvadající klub, ve kterém vyrostl. "Nebýt jeho, asi bych za Plzeň už nehrál. Měl jsem z toho obavy, ale nakonec si všechno sedlo a ten vztah s plzeňskými fanoušky je dnes takový neutrální." Díky návratu se Hanzlík letos na jaře dočkal historicky prvního titulu Plzně, ze kterého má větší radost než ze svého premiérového, na nějž dosáhl před čtyřmi lety s Karlovými Vary.

O lámání dalších rekordů nepřemýšlí

"Tehdy jsem ve finále nehrál kvůli zranění kolena, takže proto si víc cením toho letošního," vysvětluje. Mrzí ho, že se poháru nezískal jako mladší, jelikož dnes má odstup a úspěchy tolik neprožívá. A pak je na sebe trošku nazlobený, že nikdy nezkusil angažmá v zahraničí, ačkoli k němu právě kolem 2000 neměl daleko. "Mluvilo se o nabídce z Finska, ale já byl pohodlný. Nelákalo mě se někam trmácet, zkrátka jsem svoje nejlepší roky prošvihl. Na druhou stranu byla tehdy velká konkurence dostat se do nároďáku, ze kterého se líp odcházelo do zahraničí. A já nedostal žádnou nabídku, která by za to opravdu stála."

Hokejista Plzně Jiří Hanzlík

Hanzlíkovi bude na začátku února čtyřicet a o lámání dalších extraligových rekordů nepřemýšlí. Ba naopak, po sezoně chce s hokejem nadobro skončit. "Martin Straka si myslí, že budu hrát dál, ale já jsem rozhodnutý na 95 procent. Mám to stejné jako Jarda Špaček: vypnula mi hlava, už se mi nechce trénovat, nutím se do toho, což není dobře. Ale letos to ještě doklepu."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!