Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

V KHL změří síly Omsk se Spartakem Moskva: Jágr vs. Hašek

Dominik Hašek při premiéře za CSKA Moskva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominik Hašek při premiéře za CSKA Moskva. | foto: ČTK

OMSK/PRAHA Stihli si proti sobě zahrát ještě za komunistického režimu v nejvyšší československé soutěži, pak nesčetněkrát v uctívané zámořské NHL. A když už málokdo věřil, že je osud ještě někdy svede dohromady, tak se jejich cesty znovu zkřížily. V ruské KHL.

Po téměř čtyřech letech dnes proti sobě nastoupí Dominik Hašek a Jaromír Jágr.

Ten první, nezničitelný brankář v dresu Spartaku Moskva, ten druhý, nejproduktivnější Evropan všech dob v NHL, kouzelník s pukem, jenž v Omsku načíná již třetí sezonu.

Čeští fandové vnímají střet nejuznávanějších českých hráčů historie poměrně emotivně, nemalé vzrušení ale duel Omsku se Spartakem vyvolává i v Rusku.

Přestup Haška z Pardubic do Moskvy se totiž v Rusku považuje za největší událost v KHL roku. Český trenér ve službách Spartaku Miloš Říha dokonce krátce po čtvrteční výhře svého týmu nad CSKA Moskva přemítal, jestli veterána Haška dnes do branky postaví.

Bez Haška? Nelze...

Po chvíli ale přiznal, že jiná varianta je takřka nepřípustná; hlavně s ohledem na diváky. Hašek totiž náležitě táhne - jeho pět prvních zápasů je již vyprodaných.

"Pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak Dominik bude chytat. I mně je jasné, že duel Jágra s Haškem je pro diváky mimořádně atraktivní," dodal kouč, který si také v 80. letech proti Haškovi zahrál.

Dominik Hašek a Miloš Říha ve Spartaku Moskva.

I kouče se ruští žurnalisté stále dokola ptají na Haška. A Říha donekonečna odpovídá, ať se přijdou podívat na trénink, že si všimnou, jak Dominátor pracuje na 200 procent.

Časté otázky směřují také na finance. Kdy se s vámi poprvé Hašek bavil o penězích, přilétla jedna z nich.

A Říha odpovídá, že o penězích si spolu oni dva vůbec nepovídali: "Nejdřív se mě zeptal, jak daleko je na letiště, pak jaké má Spartak fanoušky a potom, jestli je reálné s týmem vyhrát KHL..."

Jágr i Hašek o sobě hovoří pokaždé s úctou, ale přes léto se nijak speciálně v Česku nevyhledávají. Maximálně se občas potkají v jisté hospůdce v centru Prahy, kterou si shodou okolností oba oblíbili.

Magická čísla 68 a 39

Jaromír Jágr nosí od nepaměti na dresu číslo 68, coby smutnou vzpomínku na invazi vojsk Varšavské smlouvu do Československa v roce 1968. Že by Haškovo číslo 39 souviselo rovněž s pohnutým rokem 1939?

"Kdepak, na tohle jsem nikdy nemyslel," škrtá Hašek paralelu s Jágrem. V Česku jsem dříve chytal s devítkou a chtěl bych si ji uchovat. Jenže v Buffalu už ji někdo měl, stejně jako devatenáctku,. A číslo 29 jsem nechtěl, protože toho dne jsem se narodil. A proč spojovat narozeniny s hokejem..."

Zatímco Jágr je věřící a občas se nechá slyšet, jak je přesvědčen o tom, že člověk má vše předem dané, Hašek kroutí zamítavě hlavou.

"Že bych měl mít jako život nalinkovaný? Tak tomu nevěřím, Ostatně, jsem ateista, " tvrdí.

O Haškovi se povídá, že patří mezi šetřily, zatímco Jágr zase údajně na nějakou tu korunku nehledí. Nicméně Haškův přístup schvaluje: "Hašan to dělá dobře, jen primitivové můžou prohlásit, že je hamoun. Navíc naučil svoje děti, aby si vážily peněz."

Jeden z nich se dneska bude smát a druhý smutnit. Kdo bude tím šťastným? Pětačtyřicetiletý věčně mladý gólman nebo osmatřicetiletý geniální útočník?

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...