Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V NHL by to tak daleko nedošlo, říká ke sporu Vlasáka a Šulce Kaberle

Sport

  14:32
PRAHA - Je vysoká pokuta pro Tomáše Vlasáka adekvátní? Nebo se proti Stanislavu Šulcovi staví někteří hokejisté oprávněně? František Kaberle (37), bek Pardubic se zkušenostmi ze zámoří, spor v české extralize sleduje. "Obě strany mají tak trochu pravdu," říká. Přiklonit se k některé z nich odmítá, ale zároveň přiznává: "Té události předcházely věci, které by se v NHL nemohly nikdy stát."

František Kaberle se Stanley Cupem. foto: ČTK

Takže spíše zaujímáte neutrální postoj?
Já to samozřejmě sleduju, jenže zrovna ráno jsem si sám pro sebe říkal, že kdyby chtěl po mně někdo názor, nerad bych se k téhle věci vyjadřoval. Pravdu má podle mě jedna i druhá strana.

Tak alespoň trochu naznačte, jestli vám přijdou pokuty přiměřené.
Když tu nějaký hráč bude kritizovat naši soutěž, je jasné, že pokuty padnou. Tady je ale problém spíše v tom, že nejsou přesně vyhrazeny mantinely. A nikdo potom neví, co může a co už ne.

Rok 2010 v obrazech

V NHL je to podle vás lepší?
V NHL by hlavně k ničemu takovému nedošlo, vždyť si vemte, proč tohle celé vzniklo: někdo špatně zaregistroval hráče a přišlo se na to skoro až v polovině rozjeté sezony. Když budu mluvit za sebe, já se o takové věci nikdy moc nezajímal. Nechce se mi tom moc mluvit, ale podle toho, co se dočítám v novinách, mi přijde, že trochu pravdy je na každé straně.

Stalo by se v zámoří, že by někdo z hráčů ostře vystoupil proti

O CO NYNÍ JDE

Poslední rozepře v české extralize
- Vše začala aféra neplatných registrací, v které kromě Kladna a Mladé Boleslavi odečetl Stanislav Šulc body (přesně 19) také Plzni.

- Plzeňský útočník Tomáš Vlasák se po tomto verdiktu neudržel a následně označil ředitele ligy za nedůvěryhodnou a navíc arogantní loutku bez jakéhokoliv charakteru.

- Za tyto výroky i výroky Martina Straky směrem k extralize dostala Plzeň pokutu 300 tisíc korun.

- Vlasáka se kromě řady fanoušků z Plzně a Mladé Boleslavi zastává i řada hráčů z jiných klubů, kteří nyní vystupují proti Šulcovi.

vedení NHL?
Co já pamatuju, tak jsem se nikdy s něčím takovým nesetkal. Už ve smlouvě bývá něco takového, jako že má každý co nejlépe reprezentovat jak svůj klub, tak i celou ligu. Co bývá tady, zase tak úplně nevím. Ale jak jsem už řekl – takové věci by se tam nestaly. Pan Šulc se dostal do velmi složité situace a podle svého uvážení i s přispěním posudků lidí kolem sebe musel pak učinit rozhodnutí. Nezávidím mu.

V extralize po návratu z NHL hrajete druhou sezonu. Neříkáte si, jak je tohle možné? Jestli tu nepanuje moc velký amatérismus? Nejste z tohoto ročníku, kdy soutěž stíhá jeden skandál za druhým, už pouze zklamaný?
Víte, já už jsem si na tohle u nás poměrně zvykl. Vždyť je to jen celkový obraz toho, co se v naší republice děje – tady jsou zákony vykládány dvojím způsobem, proto si pak každý může dělat, co chce. Mě to mrzí, je to škoda. Řešit něco v polovině sezony...

Nestýská se vám pak o to více po NHL?
Jasně že se mi stýská, ale věk nezastavíte. Strávil jsem tam několik let, líbilo se mi tam. Ale teď se mi líbí v Pardubicích, kde se nám docela daří. Jsem tady moc rád.

Tak si alespoň připomenete zámořské časy v úvodu ledna, ne? Pardubice po vzoru NHL chystají zápas pod otevřeným nebem.
A na ten se těším, vážně. I proto, že jsem v NHL neměl nikdy možnost u něčeho takového být.