23. srpna 2018 18:23 Lidovky.cz > Sport > Hokej

V NHL se dá sledovat jen pár týmu, pustil se do kritiky Kovaljov

Bývalý ruský hokejista Alexej Kovaljov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ruský hokejista Alexej Kovaljov | foto: Reprofoto

Z hokeje se vytrácí kombinace a myšlenka. Chybí více zručnosti a tvořivosti, mizí kreativita. "Na NHL se nedá koukat. Nehraje se v ní hokej, ale naháněná," kritizuje Alexej Kovaljov, někdejší vynikající útočník, jenž v zámoří strávil sedmnáct sezon.

Jsou to ostrá a hodně otevřená slova. Ale vyřkl je člověk, který si to může dovolit. Kovaljov patří k nejšikovnějším hokejistům historie. Měl skvělé bruslení, techniku, myšlení nebo střelu. V NHL odehrál celkem 1316 zápasů, v nichž vstřelil 430 gólů a celkem nasbíral 1029 bodů.

„Nikdo se mu nevyrovnal, zeptejte se kohokoli. Byl neuvěřitelný,“ říká Jevgenij Kuzněcov, současná hvězda Washingtonu.

Samozřejmě jde o názor, každý má jiný, ale je zřejmé, že Kovaljov není se svým přesvědčením ani zdaleka jediný.

„NHL je tak nezajímavá, že se dá sledovat jen pár týmů. Kombinace jsou nenávratně pryč, je to jenom o bruslení nahoru dolů. Pamatuju si, že když jsem vzal děti na zápas Rangers, tak jsem nemohl uvěřit vlastním očím. Za 40 vteřin hry byl puk na čepelích hráčů sotva deset. Zbytek času jen lítal po mantinelech nebo byl nahozený a vyhozený,“ vykládá ruská ikona.

A dodala: „Seděl jsem a začal přemýšlet, na co se tenhle krásný sport vlastně mění.“

Kovaljov má svou vlastní teorii, proč v posledních došlo k tak dramatické změně zámořského hokeje, ve kterém ubývá fyzické hry a přibývá rychlosti. Hlavními viníky jsou podle něj trenéři.

„Oni stojí za změnou trendu, protože se bojí chyb svých hráčů. A tak jsme se dostali do stavu, kdy i talentovaný a šikovný hokejista, který je schopný předvádět s pukem skvělé věci, je nucený nahodit ho do pásma a potom se nahánět a bodyčekovat. Přitom by takoví hráči měli dostávat volnost a prostor.“

Dnes pětačtyřicetiletý muž, jenž ještě před dvěma lety uvažoval o návratu do NHL, má v tomto vlastní zkušenost z doby svého prvního angažmá v Pittsburghu. Už tehdy se začaly objevovat tendence sešněrovávat i šikovné hokejisty příkazy.

„Mám před očima, jak se na mě hlavní kouč Dan Bylsma podíval a řekl: Udělej to ještě jednou a posadím tě. Ale proč bych měl puk nahazovat do pásma, když ho tam můžu dovézt. Dnes takto přemýšlí všichni a proto je hokej v NHL tam, kde je,“ říká Kovaljov, jehož baví pozorovat snad Connora McDavida a Chicago.

Zbytek je podle něj pouze o rychlosti a zautomatizovaném systému hry. Neexistuje prostor pro hravost, protože prioritou je minimalizace chyb. „Pamatuju si, co kdysi řekl legendární fotbalista Pelé po jednom zápasu proti Sovětskému svazu: Všichni jen běhají, ale zapomínají hrát. Přesně to vystihuje dnešní hokej. Proto chci hráčům vzkázat: Hoši, zkuste zpomalit!“

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.