Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Valášek: Třinec na vlnu Vsetína nenasedne

Sport

  13:42
PRAHA - Vsetínský zázrak uvedl do života právě on. Horst Valášek, bývalý skvělý gólman, později neméně výtečný trenér. Působil na střídačce dojmem vlídného táty s typickým bodrým valašským srdcem. Ano, sice dobrák od kosti, ale zároveň někdy i setsakramentsky přísný kouč.

Hokejisté Třince slaví titul. foto: ČTK

Vsetín přivedl v roce 1994 do extraligy a v další sezoně s nováčkem prosvištěl až k titulu. Pak napomohl k druhému zlatu a vrátil se domů do Zlína. Leč spanilá jízda Vsetína měla i po jeho odchodu ještě čtyři pokračování. Že by snad na podobnou vlnu právě nasedl nový mistr, tituly dosud nepolíbený Třinec? To si devětašedesátiletý Valášek nemyslí:

"Třinec totiž jen těžko udrží všechny hráče. Peníze v zámoří a Rusku jsou někde jinde, což platí i pro severní Evropu a také třeba pro Švýcarsko."

Kvalitní hráče není kde brát
Valášek také připomíná, že nové kvalitní hráče není odkud nakupovat. "V extralize je určitě nenajdete. Vždyť my máme hlavně starost, abychom vůbec zaplnili mezeru po odcházejících starších hráčích. Mladí totiž nemají výkonnost." Podle Valáška se česká hokejová základna neustále ztenčuje. "A ne každý může hrát v pokročilém věku jako Hašek v bráně nebo skoro čtyřicetiletý Peterek." A prstem ukáže třeba na baráž. "Hráčů tam vidíte hodně, ale hokejistů pramálo," dodá smutně.

Valášek nevěří Třinci i proto, že se v současné době v hokeji pohybují mnohem intenzivněji než dříve různí agenti a změnily se i vztahy v klubech. "Nikdo už tady nadprůměrné hráče neudrží." Bývalý slavný kouč zdůrazňuje, že je sice srdcem i duší Moravák, ale moc se mu prý líbí, jak to dělá ve Slavii Vladimír Růžička. "Má levné mužstvo, i proto, že vytáhne mladé kluky a nechá je vyhrát v solidním prvoligovém klubu." A připomněl i filozofii Luďka Bukače.

"Před pár dny jsme si zrovna povídali. Říkal, že mužstvo může stoprocentně fungovat, jen když si každý jeho hráč uvědomí svoje místo v týmu a úkoly tam plní na sto procent. Což byl případ Vsetína." Valášek vzpomíná, jak v časech postupu mužstvo táhlo pár zkušených hráčů a vedle nich se otesávala spousta mladých neznámých hochů. "Byl to krásný čas. A přiznám se, že ten druhý titul jsem bral už trochu jako samozřejmost..."

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!