9. dubna 2019 13:45 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Válka v Plzni. Kováři, vrať se zpátky do KHL, vzkazuje největší hvězdě jeden z vlastních fandů

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ČTK

PRAHA Výsledek čtvrtého semifinále mezi hokejisty Plzně a Třince zastínila reakce desítek příznivců Západočechů. Klub se v průběhu utkání pokusil umravnit vulgarity skandované domácím kotlem, nejhlučnější část plzeňských fanoušků si však pokárání vyložila osobně. V polovině utkání vyklidila pozice a po návratu pokračovala v tichém protestu.

To se naopak nelíbilo hráčům, kteří podobné počínání nekompromisně odsoudili.

„Jsem velice zklamaný. Osobně jsem se po návratu do extraligy strašně těšil na naše fanoušky,“ vzkázal po prohře 3:4 (v sérii srovnáno na 2:2) útočník Jan Kovář.

„Bojujeme o finále a část kotle ve druhé třetině odejde? Takové fanoušky nepotřebujeme!“ dodal.

Středobodem utkání byla akcí nabitá druhá třetina. Po úvodní trefě plzeňského Lukáše Pulpána následovaly tři rychlé góly Třince, emoce na ledě začínaly vřít a s ní stoupala i hladina decibelů v už tak rozbouřeném kotli Západočechů.

S některými výroky rozhodčích nebyli domácí příznivci spokojení a spustili skandování „Rozhodčí jsou banda ču*áků“.

Jenže... Na začátku března (rovněž v utkání s Třincem) vyfasoval klub pokutu 170 tisíc korun a hlavně podmínečné uzavření stadionu na jeden zápas, mimo jiné za hozenou plechovku po rozhodčím Hribikovi.

Pořadatelé se proto pokusili předejít nejhoršímu, tedy prázdným tribunám na jeden z nadcházejících mačů. 

Poněkolikáté v utkání pustili na kostce výzvu majitele klubu Martina Straky ke slušnému fandění, a jelikož nezabralo ani to, následoval vzkaz „Raději diskotéku než vulgarity“ se snahou přehlušit hrubé skandování hlasitou hudbou.

Takové fanoušky nepotřebujeme

To neuneslo několik desítek členů jádra plzeňského kotle a za provolání „Tohle jste chtěli?“ začaly houfy diváků opouštět svůj sektor. 

Uprostřed semifinálového klání, za stále nadějného stavu 2:4 a především v tu chvíli na zápasy ještě 2:1.

„Tehdy s tou flaškou to bylo selhání jednotlivce, ale teď to mrzí mnohem víc. Všichni makáme, odvádíme maximum, a pak se stane tohle,“ štvalo útočníka Miroslava Indráka.

Stejného názoru byl i obránce Pulpán. 

„Jsme rádi za ty, kteří zůstali. A ti ostatní? Kdo tady nechce být, nemusí. Myslím, že jsme už nějaký výsledek uhráli. Chceme fanoušky, kteří nás budou podporovat. A ne, že se v situaci, kdy potřebujeme pomoct, seberou a odejdou.“

Ti hráči Plzně, kteří do utkání nemohli zasáhnout, se ještě o druhé přestávce vydali za protestujícími fanoušky a snažili se jim trucování rozmluvit. 

Hokejisté Plzně
5. kolo hokejové extraligy: Piráti Chomutov - HC Škoda Plzeň, 28. září 2018 v...

Ti se ve třetí části na tribuny skutečně postupně vraceli, ovšem jen jako diváci. Na Plzeň velice komorní atmosféru zdobilo jen tleskání místo obvyklých burácejících chorálů.

Řada fanoušků Plzně pak vzkaz Jana Kováře i postup vedení klubu ostře odsoudilo. 

„Strčte si to disko, víte kam. Fans nemůžou vyjádřit svůj názor a pan Kovář bude ještě uražen. Tak se, hochu, vrať do NHL a KHL, kde budeš mít klid,“ nebral si servítky pod Kovářovým příspěvkem na Facebooku fanoušek Plzně Pavel Martínek.

„Že jsou rozhodčí neobjektivní, je přece super, a nebo si někdo z klubu myslí, že ani to ne? Potom se na mě nezlobte, ale zesilovaný Scooter je urážkou těch, co si platí zábavu. Klub může dosáhnout prázdných tribun a nebo toho, že se kotel opět vrátí k těm nepopulárním pí..m a č…ům, to chceme?“ doplnil ho další fanda Pavel Trampota.

Striktním postojem ale dala Plzeň jasně najevo, že notorickým vulgaritám na svém stadionu chce učinit přítrž. 

Až překvapivě jasně a bez skrupulí se k incidentu postavila také hráčská kabina, které se protesty původně ani netýkaly, následné ticho v ochozech už však ano.

Zapůsobí výzva k jádru příznivců, nebo bude mít tento spor další pokračování? To by mohl ukázat již sobotní šestý duel na západě Čech.

Anton Zelenko, ČTK

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Najdete na Lidovky.cz