Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve 22 letech byl mistr světa, za rok ho komunisti zavřeli

Sport

  20:18
PRAHA - Když "Vovku" Kobranova pustili z kriminálu, vzal bývalý spoluhráč Josef Trousílek ze stavby bagr a přijel s ním až do Černošic, kde Kobranov bydlel. Tam Vovku posadil do kabiny a slavnostně s ním jezdil po okolí. Všichni měli strach, že to komunisti vezmou jako provokaci a ­slavný hokejista půjde znovu do vězení. To se naštěstí nestalo.

Vladimír Kobranova foto:  Šimon, Lidové noviny

Obrovský talent československého hokeje. Ve dvaadvaceti letech byl mistrem světa, stříbrným olympijským medailistou a dvojnásobným nejlepším střelcem ligy. Zářivou budoucnost mu přisuzovali i ve světě. Jenže žil ve špatné době. Anebo ve špatné zemi.

Pohnute osudy.

Vladimír Kobranov se narodil v­říjnu 1927 v Černošicích a v místním týmu začal brzy ukazovat svůj talent. "Byl rychlý a technicky vybavený. Toho si v dorostu všiml bývalý reprezentant a v té době trenér Jiří Tožička," přibližuje sportovní historik Miloslav Jenšík. Kobranov se tak na konci války přestěhoval do I. ČLTK Praha, kde byl hlavní hvězdou budoucí wimbledonský šampion Jaroslav Drobný.

I Kobranovovi se stalo osudným hromadné zátýkání hojekové reprezentace v roce 1950. I když v hostinci U Herclíků za Národním divadlem nebyl, přišla si pro něj o den později Státní bezpečnost. Po sérii děsivých výslechů a sedmi měsících nejistoty vynesl soudce 7. října 1950 krutý trest: deset let žaláře.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...