4. listopadu 2014 18:27, aktualizováno  18:29 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Jako veterán se necítím, smál se 23letý Krejčík, nejzkušenější z hokejistů

Obránce Jakub Krejčík hovoří s novináři na srazu hokejové reprezentace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obránce Jakub Krejčík hovoří s novináři na srazu hokejové reprezentace. | foto: ČTK

PRAHA Obránce Jakub Krejčík se v 23 letech stal nečekaně nejzkušenějším členem hokejové reprezentace. Trenér Vladimír Růžička se rozhodl pro nadcházející turnaj Karjala sestavit mužstvo z mladších hráčů a Krejčíkovi stačilo 33 startů k tomu, aby byl rekordmanem současného týmu.

„Rozhodně si ale nemyslím, že bych měl mít nějakou vůdčí roli. Jsou tady zkušenější a starší hráči. Já mám jen nejvíce startů, i když 33 není tolik. Jako veterán nebo nějaký vůdce se určitě necítím,“ smál se Krejčík na dnešním reprezentačním srazu v pražských Letňanech.

LÍSTKY NA MS

Přítelkyně z něj hned po zveřejnění nominace dělala legraci. „Já sám si starty nepočítám a asi bych si toho ani nevšiml. Je to spíše úsměvné. Určitě nebudu o něčem rozhodovat,“ řekl pražský rodák, který startoval na mistrovství světa v roce 2012 a má ve své sbírce bronzovou medaili.

Přestože kádr tvoří většinou mladší hráči s minimem reprezentačních zkušeností, prakticky se všemi se Krejčík zná. I proto, že absolvoval jeden z letních přípravných kempů. „Jen Šimona Hrubce jsem asi ještě neviděl,“ řekl bývalý hráč Slavie, Sparty i Lva Praha.

Češi na Karjale

Čtvrtek 6. listopadu
18:30 Finsko – Česko

Sobota 8. listopadu
12:00 Česko – Švédsko

Neděle 9. listopadu
12:00 Rusko – Česko

Dobře si uvědomuje, že nadcházející turnaj bude pro národní tým těžký. „Zkušeností tolik není, ale věřím, že se všichni budou chtít předvést. I to má něco do sebe. Určitě máme šanci. Když budeme plnit to, co máme, můžeme uspět,“ podotkl Krejčík.

Minulou sezonu odehrál ve Spartě, letos však zamířil do zahraničí. Angažmá našel ve švédském Örebro, kde je spokojený. „Sezona je zatím dobrá, snad to tak bude pokračovat. Tým hraje dobře, takže jsem spokojený,“ poukázal Krejčík na aktuální čtvrté místo svého týmu.

‚Lístky už jsou vyprodané? Tak to musím hrát‘

Na hokej na severu Evropy si už zvykl. „Je to trošku o něčem jiném. Taktika se dodržuje přece jen víc, hodně se brání,“ uvedl Krejčík, který má na kontě 42 zápasů v KHL v dresu Lva Praha. „Nemyslím, že by to bylo extra odlišné. Obě ligy jsou kvalitní,“ řekl.

Přesun do Švédska zvolil Krejčík i proto, aby se přiblížil svému snu - hrát v NHL. „Podle mého názoru je ze švédské ligy blíž. Když se podíváte, kolik Švédů ji hraje a kolik jich šlo z domácí soutěže, tak o krok je to možná blíž,“ uvedl Krejčík. Uvědomuje si ale, že bude záležet hlavně na jeho výkonech. „Je to hodně dlouhá cesta, ale pořád se snažím věřit, že by to jednou mohlo vyjít.“

Brankář Alexandr Salák musí řešit ošemetnou situaci před svoji brankou. Na pomoc mu přijel i Jakub Krejčík.
Zápas Euro Hockey Tour, Karjala Cup Česko - Finsko, český hokejista Jakub Krejčík (vpravo) a Fin Mikko Koivu
Česko - Itálie (Krejčík)
Česko - Itálie (Krejčík, Novotný a Petružálek)

K NHL by jej mohl přiblížit i start na domácím mistrovství světa v příštím roce. „Je to ještě trochu daleko, ale taková akce doma jen tak není. Určitě se nad tím člověk někdy zamyslí. Budu se snažit udělat maximum, abych se tam objevil,“ řekl Krejčík.

Vzhledem k tomu, že už jsou všechny zápasy české reprezentace vyprodané, je nominace „nejjednodušší“ cestou jak do O2 areny dostat. „Přemýšlel jsem, jestli (lístky) kupovat, ale už to asi nejde, co? Jedině hrát,“ pousmál se Krejčík.

NÁZOR: Růžička. Spasitel, který prostě věří

Vladimír Růžička nikdy nevyhledával pozornost novinářů. Po oznámení nominace na Karjala Cup si ji ale trenér hokejového národního týmu zaslouží.

Ačkoliv se jedná o první letošní turnaj ze série Euro Hockey Tour, která je spíše než jako neoficiální mistrovství Evropy vnímána jako kvalitní příprava, předvedl Růžička odvážný krok. Do Finska poletí s jedním z nejmladších a nejméně zkušených týmů v reprezentační historii. Průměrný věk: 24,5 roku, průměrný počet startů v národním týmu: sedm.

Růžičku provází podobný mýtus spasitele jako Pavla Vrbu. Na rozdíl od svého fotbalového protějšku má však mnohem větší manévrovací prostor. Respekt zaslouží za to, že se ho rozhodl využít. Mladým prý „prostě věří“. Taková odvaha by se mohla hodit i na jaře při domácím šampionátu.

Martin Křížek

ČTK, mjkMartin Křížek

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč