Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve čtvrtfinále Češi vyzvou Finy, přemožitele z olympiády

Sport

  12:00
OD ZPRAVODAJE LN V NĚMECKU - Tři prokleté roky... Čtyři významné akce... A pokaždé brzký konec v zrádném čtvrtfinále. Teď se přes něj čeští hokejisté pokusí přejít znovu. V Kolíně nad Rýnem je čeká bitva proti Finsku, které národní tým vyřadilo na olympiádě ve Vancouveru. Byla by to sladká pomsta.

Česko - Kanada (česká radost). foto: www.getphoto.cz / Robin Drahoňovský

Zatímco ještě před dvěma dny stál Růžičkův výběr krůček od největšího průšvihu v české hokejové historii, dnes by se před ním na mistrovství světa mohl národ klidně sklonit. "Ale jestli chceme postoupit, musíme předvést ještě lepší výkon než proti Kanadě," prohlásil kouč Vladimír Růžička.

Rozhovor s Tomášem Vokounem před čtvrtfinále
Nová přednost Čechů: Nejsilnější jsou v oslabení

Právě úterní vítězství nad Kanadou bylo však pro jeho partu dost významné. Kromě toho, že jí zajistilo na poslední chvíli postup z osmifinále, vlilo do hráčů i více sebevědomí. A ukázalo možnou cestu. Cestu, jak zvládnout vypjatý souboj pod psychickým tlakem. "Už jsme si to zkusili, třeba nám to v tomhle směru pomůže," věří gólman Tomáš Vokoun.

Mistrovství světa v ledním hokeji.

Jiné výběry než na olympiádě
Podobu s olympijskými hrami ovšem nehledejte, bylo by to zbytečné. I samotný Růžička tvrdí: "Tohle bude naprosto jiné utkání." Vždyť Finové mají z Vancouveru jen čtyři hráče, Češi zase kvarteto Jágr, Červenka, Rolinek, Blaťák plus trojici gólmanů Vokoun, Pavelec, Štěpánek. "Je jasné, že nám musí znovu zachytat Tomáš," upozornil Růžička.
Česko - Kanada (Fantomas a Růžička).

A co ještě?
"Finové jsou rychlí, mají výborný pohyb, jsou dobří v koncovce. Nesmíme jim dát centimetr zadarmo a musíme být všude u nich."

Předpokládaná sestava

Vokoun - Rozsíval, Čáslava, Blaťák, Němec, K. Rachůnek, Mojžíš, Gřegořek - Jágr, Vampola, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Červenka, Novotný - Kvapil, Koukal, Hubáček - M. Růžička.

Kdepak, vítěznou sestavu z posledních dvou duelů nezmění. "Jen možná zapojím do útoku ještě Martina Růžičku," plánuje trenér.

Hráči se včera nadobro rozloučili s mannheimskou halou, kustodi už od rána stěhovali věci z české kabiny. Kolem desáté hodiny ráno společně nabrali směr Kolín nad Rýnem. Právě tam teď vede zbytek jejich cesty šampionátem, po nich sehrají čtvrtfinálovou řež Rusové s Kanadou.

Čtvrté největší město Německa se těší na hokejový svátek... Jak dopadne pro Čechy?
Už ve včerejší podvečer si lehce potrénovali na ledě Lanxess Areny, s kapacitou pro 20 tisíc míst vůbec největší a nejmodernější multifunkční haly v Evropě.

Vokoun o čtvrtfinále

"Jsou tu úplně jiná mužstva a je to jiný turnaj. My jsme na olympiádě promarnili dobrou šanci, měli jsme na to ten zápas vyhrát. Hraje se ale od začátku nový zápas s úplně jinými hráči."

Růžička měl v plánu pouze dobrovolné rozbruslení. "Uvidíme podle toho, jak se kluci budou cítit." Ještě ve středu odpoledne však nebylo zcela jasné, kdy k duelu s Finy přesně dojde.

Termín, který zveřejnila Mezinárodní hokejová federace, sice ukazoval čas 16.15, ale právo volby času měli mít Rusové jakožto vítěz osmifinálové skupiny E a mohli lobbovat za odpolední termín. Nic takového, po zasedání direktoriátu turnaje zůstal platný původní čas. "Tohle by nám bylo stejně jedno," mávl rukou Růžička.

Po výhře nad Kanadou už kouč nepřímo přiznal, že hlavní cíl splnil. Jenže takhle brzy Češi skončit ještě neplánují. "Bude i rozhodovat, kdo do toho dá větší srdce," tuší Jan Marek.

Česko - Lotyšsko (Jan Marek)

Před pár dny tenhle útočník vyslovil touhu po týmovém úspěchu. Dnešek ukáže, jak moc je to reálné. Jak moc Češi touží po odvetě za neúspěch ve Vancouveru...

Přišel čas vyřizování účtů s Finy
Už od roku 2007 čeští hokejisté nepřešli na MS přes čtvrtfinále. Dnes od 16.15 mají šanci to změnit.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat