Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve věku 72 let zemřel Jaroslav Holík, hokejový mistr světa z roku 1972

Sport

  7:59aktualizováno  10:31
Ve věku 72 let zemřel po dlouhé nemoci legendární český hokejista Jaroslav Holík. Patřil ke slavné generaci, byl mistrem světa, olympijským medailistou, později úspěšným trenérem.

Jaroslav Holík s protézou foto: MAFRA - Petr Lemberk

Holík měl vážné zdravotní problémy, kvůli kterým mu lékaři amputovali nohu. V posledních týdnech se jeho stav zhoršil a musel do nemocnice. Krátce po půlnoci se jeho čas naplnil. O jeho úmrtí informovala Česká televize.

Vůdce, který se nebál promluvit

Narodil se 3. srpna 1942 v Havlíčkově Brodě. V Dukle Jihlava vytvořil s bratrem Jiřím a Janem Klapáčem legendární útok, získal sedm titulů, odehrál 602 utkání. S československou reprezentací se stal v roce 1972 mistrem světa, na světových šampionátech získal celkem šest medailí.

Spoluhráči mu říkali Starej. I když to nebyl technik či rozený střelec, uměl si získat srdce fanoušků svou zarputilostí a zaujetím. A také vůdcovskými schopnostmi, díky nimž dokázal strhnout celý kolektiv.

POSLEDNÍ ROZHOVOR S JAROSLAVEM HOLÍKEM

 • Legendární český hokejový útočník poskytl ještě tento týden rozhovor serveru Lidovky.cz
 • V posledním interview se vyjádřil k aktuální kauze trenéra Vladimíra Růžičky. 
 • Celý rozhovor naleznete ZDE.

Třeba tak jako v legendárních bitvách s tehdejším Sovětským svazem. Po roce 1968 to byla pro „poddaný“ československý lid vlastně jediná příležitost, jak se vymezit vůči silnějšímu „bratrovi.“

Holík byl zásadový a i v těch těžkých dobách se nebál otevřeně vyjadřovat. A právě v jednom ze zápasů s Ruskem si na MS 1969 na svém dresu přelepil spolu s Janem Havlem a brankáře Vlado Dzurillou komunistickou hvězdu ve státním znaku.

Vzpomenou na něj ve Švédsku

Čeští hokejisté uctí památku Jaroslava Holíka v dnešním utkání ve Švédsku. Zápas by měl začít minutou ticha, hráči zřejmě nastoupí s černou páskou.

Jeho povaha mu však byla někdy i na škodu. Byl upřímný a nebál se říkat své názory otevřeně, a tak si v pozdějších letech udělal v hokejovém prostředí řadu nepřátel. Ti mu vyčítali, že pouze kritizuje.

A byť jeho výroky byla unavená i část veřejnosti, nikdy neztratil své renomé. Holík byl uznávanou a jednou z nejvýraznějších osobností československého a později i českého hokeje, protože se z něj stal po ukončení hráčské kariéry také úspěšný trenér.

Úspěšný jako hráč i jako trenér

Už s Jihlavou získal titul v roce 1991, jeho nejvýraznějším úspěchem jsou však dva tituly mistrů světa s reprezentační dvacítkou na přelomu tisíciletí. Tenhle počin je o to výjimečnější, že na něj junioři o té doby ještě nedosáhli a je možné, že ještě dlouhou dobu nedosáhnou.

A právě mládežnický hokej byl pro Holíka v posledních letech velkou vášní. „Mladí dneska nechtějí makat, nepracuje se s nimi tvrdě. Všichni si myslí, že to nějak zvládneme tou českou vyčuraností, ale tak to není,“ říkal po každém neúspěchu výběrů do 18 a 20 let.

Jediné, pro co ke konci života dýchal, byli jeho dva vnukové David a Adam. Oba pozorně sledoval a byl pyšný, že mají potenciál prosadit v NHL podobně jako jeho syn Robert, který do zámoří odešel v roce 1990 a v jednu chvíli měl z českých hráčů nejvíc startů ve slavné zámořské lize.

Ve věku 72 let zemřel legendární hokejista a později úspěšný trenér Jaroslav Holík (na snímku z 16. února 1972).

„Vždy jsem své děti tlačil k tomu, aby se přes sport dostaly na Západ, protože tady vládnul komunismus,“ říkával. Naplnit dokázal i tohle předsevzetí, protože jeho dcera Andrea byla juniorskou vítězkou ve Wimbledonu a v polovině 80. let emigrovala a vzala si hokejistu Františka Musila.

Ten si s Holíkem náramně rozuměl, měli spolu kamarádský vztah a byli si hodně blízcí. Musil mu říkal Dědo a vždycky za ním stál. O to víc Holík miloval jeho syny, ovšem hrdě se hlásil i dceři Roberta Holíka, která je pro změnu závodnicí v parkuru. Rodina pro něj zkrátka byla na prvním místě.

V polovině prosince 2011 Holíkovi lékaři diagnostikovali gangrénu neboli sněť. Dochází při ní k odumírání živé tkáně, v neřešeném případě končí smrtí. Proto musel podstoupit okamžitou amputaci nohy pod kolenem, aby se zabránilo dalšímu šíření.

V roce 2012 obdržel nesmlouvavý útočník i trenér za svůj celoživotní postoj hlavní cenu Českého klubu fair play.

JAROSLAV HOLÍK

 • Neúnavný bojovník a šéf kabiny, později tvrdý a neústupný trenér Jaroslav Holík patřil mezi velké postavy českého hokeje
 • Střední útočník s velkým akčním rádiem a nezdolnou fyzickou kondicí proslul nejen jako skvělý hráč, ale i jako rebel a bouřlivák. Servítky si nebral ani v posledních letech, kdy patřil k velkým kritikům stavu českého hokeje. "Řekl bych, že to odpovídá stavu našeho hokeje, to akorát novináři furt psali, že tam máme super hráče, legendy. Všichni pořád nadávají na (trenéra) Hadamczika, ale ten přece hraje s tím, co má, nezvýší kvalitu hráčů," řekl loni po nepovedené olympiádě v Soči.
 • Svůj nesouhlas s komunistickým režimem dal opakovaně najevo, například na MS 1969 ve Stockholmu si před zápasem se Sovětským svazem s několika spoluhráči přelepil na dresu izolepou hvězdu na státním znaku. 
 • Stejně jako jeho o dva roky mladší bratr Jiří začínal s hokejem na rybníce v rodném Havlíčkově Brodě, později hájili barvy tamní Jiskry. 
 • V roce 1961 odešel Jaroslav na vojnu do Dukly Jihlava, v níž nakonec zůstal až do konce kariéry. 
 • V proslulém armádním celku vytvořil s bratrem a Janem Klapáčem elitní útok, který Duklu dovedl k sedmi ligovým titulům. 
 • Holíkova formace se prosadila i v reprezentaci, v níž Jaroslav vybojoval kromě slavného triumfu na pražském šampionátu v roce 1972 ještě dvě stříbrné a tři bronzové medaile z mistrovství světa i bronz z olympiády v Sapporu 1972. 
 • Úspěšnou kariéru ukončil hráč s přezdívkou Starej v roce 1979 a vzápětí se začal věnovat trénování v Jihlavě. 
 • V letech 1999 až 2003 byl hlavním koučem reprezentační dvacítky, kterou jako dosud jediný trenér v historii dovedl až ke zlatu z mistrovství světa (2000 a 2001). 
 • Již na sklonku trenérské kariéry začaly Holíka trápit různé zdravotní problémy, které vyvrcholily v roce 2011, kdy mu kvůli infekci musela být amputována část levé nohy.
 • Složité období Holíkovi, jenž byl držitelem hlavní ceny Českého klubu fair play, pomáhala překonat rodina, kterou vždy stavěl na první místo. "Věřím rodině a sobě," svěřil se před časem otec dvojnásobného vítěze Stanleyova poháru Roberta alias Bobbyho. 
 • Hokejové geny v sobě nese i Holíkův vnuk David Musil.
Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...