Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vedení NHL: Hokejisté, prodlužte kolektivní smlouvu a můžete jet na další olympiády

Sport

  18:02
NEW YORK - Vedení NHL po středečním jednání v New Yorku vyjádřilo ochotu umožnit hráčům účast na olympiádě v Pchjongčchangu. Podle kanadské společnosti TSN by však za to NHL ráda získala jistotu prodloužení platnosti současné kolektivní smlouvy s hráčskou asociací NHLPA do roku 2022.

Alexander Ovečkin patří mezi největší hvězdy NHL, které touží vždy reprezentovat. foto: Reuters

„Byly tam nějaké návrhy, které bychom si mohli takto vykládat. My to ale musíme samozřejmě prodiskutovat s hráči. Celý ten proces už začal, ale k vyřešení vede ještě dlouhá cesta,“ uvedl šéf asociace Donald Fehr, který NHLPA na schůzce s NHL a Mezinárodní hokejovou federací IIHF zastupoval.

Současná kolektivní smlouva je desetiletá, dosud nejdelší v historii NHL, ale jejímu podpisu předcházelo zkrácení ročníku 2012/13 na 48 zápasů základní částí místo obvyklých 82. Vyprší až v roce 2022, ale NHL i NHLPA mají možnost v roce 2019 informovat druhou stranu, že ji chtějí v roce 2020 předčasně ukončit.

A právě tomu chce NHL zabránit. Podle TSN jsou hráči nespokojení především s položkou, podle níž musí 16 procent z platu odložit stranou na záložní účet, vytvořený pro případ, že se liga dostane do hospodářských problémů. Zajišťuje tak řádné rozdělení tržeb s vlastníky půl na půl.

Prezident IIHF René Fasel připustil, že všechny strany čeká hodně práce. Podobně se vyjádřil komisionář NHL Gary Bettman. „Setkání bylo konstruktivní a otevřené. I když před námi zůstává spousta problémů k vyřešení,“ uvedl Bettman.

Těmi největšími jsou přerušení soutěže uprostřed sezony na více než dva týdny kvůli olympijskému turnaji a také náklady na pojištění a cestování do Korejské republiky. Tyto výdaje se při poslední zimní olympiádě v Soči vyšplhaly ke 14 milionům dolarů, nyní jsou odhadovány na 10 milionů dolarů, ale Mezinárodní olympijský výbor (MOV) už je nechce krýt tak jako na předchozích pěti olympiádách.

Fasel přišel s variantou, že by IIHF využila peníze, které dostává od MOV jako podíl z příjmů - částku okolo 40 milionů dolarů inkasuje každé čtyři roky. Jenže tyto peníze jsou přednostně určeny na rozvoj dětského a mládežnického hokeje.

„Nebylo by snadné učinit takové rozhodnutí, ale to je moje práce,“ uvedl Fasel s vědomím, že tento návrh asi neprojde. I proto plánuje oslovit jednotlivé národní svazy, zda by se na nákladech nepodílely.

NHL nijak netají, že výrazně více než Korejská republika ji zajímá z pohledu možností trhu olympiáda v Číně v roce 2022. „Když MOV přidělila OH Pekingu, rozhodně to vytvořilo větší příležitosti, než jsme si kdy mysleli. Je možné, že NHL na jednu olympiádu nepojede a pak třeba zase pojede na tu další. Myslím, že tohle nikdo jako možnost nevyloučil,“ prohlásil Bettmanův zástupce Bill Daly.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat