Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velký den pro NHL. Crosby se vrátí po 10 měsících

Sport

  15:59
PITTSBURGH/PRAHA - Kanadsko-americká hokejová NHL je plná očekávání. Sidney Crosby nehrál kvůli otřesu mozku deset měsíců, ale v noci na úterý konečně nastoupí proti Islanders.

Pittsburgh Penguins (Sidney Crosby) foto: ČTK

Konec spekulacím. O návratu Crosbyho do ostrého utkání se už v médiích mluvilo dlouho. Jeho definitivní comeback však už potvrdil i trenér Pittsburghu Penguins Dan Bylsma. "Během posledního období byl v tréninku nejlepší," prozradil pittsburghskému listu Tribune-Review kouč.

Crosbyho časová osa

1. ledna - V utkání s Washingtonem dostal na konci druhé třetiny tvrdý úder loktem do obličeje. O přestávce nevěděl, co se mu stalo.
5. ledna - Na mantinel Crosbyho tvrdě narazil obránce Tampy Bay Hedman.
6. ledna - S týmem odcestoval na zápas do Montrealu. Měl ale bolesti hlavy,nevolnost a byl dezorientovaný. Vrátil se do Pittsburghu a byl mu diagnostikován otřes mozku.
31. března - Trénuje na ledě, ale při soubojích má bolesti.
27. dubna - Pittsburghu končí sezona. Crosby ale stále trpí bolestmi hlavy.
15. července - Vrací se k tréninku na ledě.
25. srpna - Při 90 procentech zátěže se bolesti znovu objevují. Odjíždí proto ke specialistovi do Michiganu.
7. září - Crosby připouští úvahy o konci kariéry.
17. září - Zapojen do plného tréninkového kempu Penguins. V týmu je ale striktní zápas jakéhokoliv kontaktu s Crosbym.
13. října - Crosbymu je na tréninku povolen kontakt.
20. listopadu - Bylo oficiálně oznámeno, že Crosby v pondělí 21. listopadu nastoupí proti Islanders.

Proti New Yorku Islanders nastoupí v útoku s Pascalem Dupuisem a Chrisem Kunitzem, se kterými se mu loni, než utrpěl otřes mozku, náramně dařilo. Předtím zraněním  vytvořil Crosby skvělou sérii pětadvaceti utkání v řadě, ve kterých bodoval. "Nikdy jsem ho neviděl hrát lépe," hodnotil obránce Penguins Brooks Orpik.

Byl to hodně složitý proces. Crosby se musel dostal zpátky do formy, aby mohl nastoupit do utkání. Ještě v srpnu trpěl bolestmi hlavy a přerušil individuální přípravu. "Poúrazové bolesti mohou trvat i déle. Na tom není nic zvláštního. A jestli může mít problémy i nadále? To je velice individuální," řekl serveru Lidovky.cz pražský neurolog Jiří Ondra.

Lindros mu fandí

Na začátku září ho dokonce přepadly úvahy o konci kariéry. Kritické řešení je už ale odvráceno. Častými otřesy mozku trpěl také jiný talent kanadského hokeje. Přibrzdily kariéru Erika Lindrose, který musel s hokejem skončit ve čtyřiatřiceti letech. "Přeji mu, aby se vrátil. Všichni fanoušci ho totiž považují za nejlepšího hokejistu," sdělil Lindros na adresu olympijského vítěze z Vancouveru.

Ale až samotné zápasy ukáží, v jaké kondici se Crosby vrátí. "Sidney se cítí na dvanáct minut za zápas," přiblížil Bylsma. Penguins po velkém výpadku své největší hvězdy učinili náhradní opatření. Z Edmontonu získali urostlého bitkaře Stevea MacIntyra, který má v zámoří velký respekt. "Je pravděpodobné, že bude v sestavě proti Islanders," ušklíbl se Bylsma.

Problémem Crosbyho na začátku letošní sezony byl napěchovaný program Pittsburghu, jenž byl nejvytíženějším týmem. Proto nebyl prostor na klasické týmové tréninky, kterých by se účastnil i Crosby. Tým má totiž před zápasem jenom krátké rozbruslení. Kapitán Tučňáků tak trávil hodně času individuálním tréninkem. Aby si zvykl na osobní souboje, chodíval na led pouze se zmiňovaným MacIntyrem. "Musí mě pořádně sestřelit tělem. Chci simulovat souboje ze hry. Je to ale velký chlap," smál se Crosby.

Klub ho raději izoloval od médií

Byl na něj ale vyvíjen nesmírný tlak. Všichni zvědavě čekali, kdy se vrátí. Když se jeho comeback blížil, klub jej raději izoloval od médií. Již od 7. listopadu neposkytl jediný rozhovor.

Z jeho návratu jsou přitom nadšení i soupeři. "Už se na to těším. Hned si ho totiž dám do on-line manažera, aby mi získával body," sdělil na svém Twitteru Paul Bissonette, hráč Phoenixu. "Je tváří ligy a jejím motorem. Je pro nás užitečné ho sledovat a učit se od něj. Je to skvělé, že se vrátí," řekl třeba jeden z nejlepších střelců ligy a vítěz Stanley Cupu 2010 Patrick Kane.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat