19. prosince 2008 2:19 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Velký návrat: Sundin podepsal Vancouveru

Mats Sundin (vlevo) v souboji s Jaromírem Jágrem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mats Sundin (vlevo) v souboji s Jaromírem Jágrem. | foto: ČTK

PRAHA Slavná NHL dnes zažívá jeden z dalších velkých okamžiků. Švédská ikona a budoucí člen hokejové Síně slávy NHL, sedmatřicetiletý Mats Sundin, se vrací. A hned se stává jedním ze dvou nejlépe placených hráčů soutěže - Vancouver by mělo stát dvouleté angažmá hokejové legendy 20 milionů dolarů. Vyplatí se?

Chvíli před půlnocí středoevropského času vybouchla v NHL pravá hokejová bomba. Kanadský Vancouver, který bude hostit v roce 2010 olympijské hry, podepsal dvouletý kontrakt s jedním z nejlepších hokejistů posledních dvaceti let Matsem Sundinem.

Obrovitý Švéd tak dostane šanci, pokud bude samozřejmě nominován, obhajovat v domácí aréně zlatou olympijskou medaili z Turína 2006. A ve městě spustil příchod Sundina skutečný poprask. Aby ne, když pokladnu "kosatek" bude stát v následujících dvou letech necelých 20 milionů dolarů. Délka kontraktu nebyla zveřejněna, faktem je, že minimálně do konce této sezóny dostane poměrečnou část z roční gáže 10 milionů a ve Vancouveru by měl působit i v příští sezóně.

To ze Švéda rázem dělá po boku Dany Heatleyho nejlépe placeného hokejistu NHL! Ovečkin, Crosby a další se legendě dívají na záda. Generální manažer Canuks Mike Gillis na pohádkový kontrakt lákal hvězdného Švéda již v létě. Uspěl až po šesti měsících a nadělil tak oběma stranám příjemný vánoční dárek. "Jsem moc rád, že se Mats rozhodl pro Vancouver," připomněl Gillis tahanice o hráče mezi Montrealem, NY Rangers a právě Vancouverem. "Nepochybuji o tom, že jsme našli nového lídra týmu," zářil nadšením Gillis.

Je jisté, že ofenzivní síla týmu kolem bratří Sedinů nyní výrazně naroste. Aby ne, když se Sundinem přišlo 1321 kanadských bodů ve 1305 zápasech NHL. To Sundina řadí v historické tabulce kanadského bodování na 30. místo a na 3. pozici mezi Evropy. Výše jsou jen Jaromír Jágr a Jari Kurri. Mezi kanonýry je s 555 přesnými zásahy v základní části soutěže na 23. místě.

Kolik bodů a branek přidá v dresu Vancouveru? A obohatí svou již tak plnou vytrínu úspěchů vedle olympijského zlata a tří zlatých medailí z MS o vytoužený Stanley Cup? Na něj čeká již 17 sezon...

Antonín Vavrda, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz