Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velký přesun do Kanady

Sport

  13:24
Praha - Čeští hokejisté se dnes v časném dopoledni vydali na dlouhou cestu do Kanady, kde přesně za týden začne 72. mistrovství světa. Trenér Alois Hadamczik však ještě zdaleka nemá tým kompletní, ve dvou skupinách zamířilo do dějiště šampionátu jen sedmnáct hráčů. Na letišti v Montrealu je bude čekat Patrik Eliáš a další zámořské posily se budou k týmu připojovat postupně.

Alois Hadamczik na nic než úspěch nemyslí. foto: ČTK

První skupinka ve složení Milan Hnilička, Aleš Kotalík, Martin Hanzal, Radim Vrbata a Tomáš Kaberle si musela přivstat na plánovaný odlet již pět minut před devátou, další hokejisté se odbavovací haly trousili o hodinu později. Na mnohahodinový let se každý chystal po svém. Noviny, počítačové hry, cédéčka, prášek na spaní - to byly nejčastější "zbraně" proti stereotypu leteckého přesunu.

Jako obvykle nechyběl široký úsměv na tváři gólmana Adama Svobody. I kdyby se v Kanadě nedostal při utkání na led, o dobrou zábavu bude v týmu postaráno. O svém programu během cesty měl jasno. "Hned vytahuju počítač,  budeme mastit hry. Pak prášek na spaní a bude po mně," řekl Svoboda. Z dlouhého letu však měl přece jen trochu obavy. "Já to nesnáším, protože zítra budu úplně mizernej a budu mít 'konve' nalitý. Ale máme na to týden, tak to snad půjde," uvedl brankář. Do Montrealu se těší, protože tam ještě nikdy nebyl.

Na líté boje u počítače se těšil i jeho spoluhráč ze Slavie Jakub Klepiš. "Vzali jsme si malý Playstation, takže proti sobě budeme po cestě asi střílet. Už to máme natrénovaný ze Slavie, vypadá to, že Adam je lepší," přiznal naoko zkroušeně. Ani on dlouhé cestování letadlem nijak nemiluje. "Na druhou stranu už jsem toho nalítal dost, takže se nedá ani říct, že by mi to nějak vadilo," řekl Klepiš. Na šampionát se těší, i když dobře ví, že zdaleka nemá jistotu, že jeho jméno bude na konečné soupisce. Trochu mu dělá starosti, co bude na turnaji dělat s volným časem. "Chtěl jsme vzít ještě velký Playstation, ale ten už se mi nevešel do batohu," litoval Klepiš.

Lépe připraven byl Zbyněk Irgl, který cestoval s velkou hokejovou taškou z Jaroslavle, na níž nechyběla jmenovka v azbuce. "Mám nějaké filmy na DVD, chystám se kouknout na Chalupáře. Do letadla mám počítač, taky kouknu na filmy nebo do časopisů," plánoval Irgl. Přemítal i nad tím, s kým by mohl v Kanadě sdílet pokoj. "Možná s Tomášem Fleischmannem, protože tady jsem spával s Vláďou Sičákem, ale ten strašně chrápe, takže ten asi bude spát sám," smál se Irgl.

Pravděpodobně nejvyššími pasažéry dnes v Ruzyni byli Václav Skuhravý s Petrem Kumstátem, známé "karlovarské věže" přemýšlely, jak své dlouhé nohy složí do stísněného prostoru mezi sedadly. "Asi usnu. Když chci spát, tak spím, v tom není problém," řekl Skuhravý. "Já se budu asi chvilku trápit s prostorem pro nohy, ale snad usnu taky," doufal Kumstát.Trauma z létání rozhodně nehrozilo kouči Aloisi Hadamczikovi, který nedávno nalétal tisíce kilometrů během své mise po NHL. "Mně to nevadí, to se bojí spíš Zbyněk Kusý, toho se zeptejte," smál se Hadamczik při pohledu na poněkud nejistě vypadajícího generálního manažera reprezentace. "Budu mu muset koupit panáka, aby byl klidnější," dodal trenér. Tušil, že ani ve vzduchu se myšlenkám na hokej neubrání. "Sestava se nám dává dohromady, takže na nic jiného to nevypadá," řekl Hadamczik.

"Já nesnáším létání. Radši nebudu komentovat, jak to budu trávit," připustil Kusý. Alkohol na pevnější nervy a rychlejší usnutí však neplánoval. "Vzhledem k tomu, že musím být neustále tak nějak ve  střehu, tak se nemůžu chovat jako normální cestující. Mám sebou DVD, CD a plnou tašku práce," řekl Kusý a už myslel na přistání na druhé straně Atlantiku. "Doufám hlavně, že dorazí bágly s hokejovými věcmi, což na dlouhých linkách bývá občas problematické," přál si Kusý a bylo na něm vidět, že si oddechne, až budou všechna zavazadla vyložena na zimním stadionu a hráči "uloženi" v hotelu.

Autoři: ,

Pronájem. byt 3+1, Uherský Brod
Pronájem. byt 3+1, Uherský Brod

Neradice, Uherský Brod, okres Uherské Hradiště
14 990 Kč/měsíc