7:54aktualizováno  9:00
NEW YORK - Hokejisté Bostonu s českými útočníky Jaromírem Jágrem a Davidem Krejčím v sestavě si v NHL i přes porážku 2:3 po nájezdech s Buffalem zajistili postup do play off. Bruins, kteří doma odehráli první zápas po bombových útocích ve městě, v utkání dvakrát přišli o jednogólový náskok. Ve druhém případě hosté srovnali v poslední minutě třetí třetiny a penaltový rozstřel následně rozhodl Drew Stafford.

Český hokejista Bostonu Bruins Jaromír Jágr (uprostřed), vlevo je brankář New Yorku Islanders Jevgenij Nabokov, vpravo Ľubomír Višňovský foto: ČTK

Oba týmy se po zápase shlukly ve středu hřiště a zvednutými hokejkami pozdravily diváky, kteří reagovali mohutným skandováním U-S-A. Nešlo o spontánní gesto, hráči na tom byli domluveni už dříve. "Byli jsme tomu nakloněni. Byl to dnes zápas o dodání lidem zase něčeho normálního. Jsem hrdý na to, že jsem toho mohl být součástí a lidi jednoduše pozdravit," uvedl brankář Buffala Ryan Miller.

Před utkáním se držela minuta ticha, následovala hymna a záznamy scén z Bostonského maratonu, při němž došlo k výbuchu, který tři lidé nepřežili a více než 170 dalších bylo zraněno. "Bylo to extrémně emotivní. Musel jsem zadržovat slzy," reagoval útočník Bostonu Brad Marchand. "Bylo to nesmírně těžké. Myslím si, že první střídání z toho byl každý ještě vykolejený. Osobně si nepamatuji žádný tak emotivní moment na ledě, vyjma několika posledních sekund, kdy jsme vyhráli Stanleyův pohár (2011). A řekl bych, že to obojí bylo na stejné úrovni," doplnil Andrew Ference.

I proto byli hráči Bostonu po utkání, které měli dobře rozehrané, velmi smutní z výsledku. "Nechtěli jsme vyhrát dnes jen pro tým, ale pro celé město," řekl Patrice Bergeron. "Chtěli jsme dát lidem zase trochu štěstí a je pro nás zklamáním, že jsme nevyhráli. Ale i tak doufám, že jsme na něčí tváři vyloudili úsměv," dodal Chris Kelly. Vítězné Buffalo ztrácí na poslední postupové místo do play off už jen dva body. Tuhý boj o postup do vyřazovací části čeká Detroit, který prohrál v Calgary 2:3 a vypadl z elitní osmičky Západní konference.

Katem hostů se stal Steve Begin, jenž v třetí třetině zlomil nerozhodný stav 1:1 a posléze přidal ještě další gól. U toho mu asistoval Roman Horák, který v oslabení vyhodil kotouč přes všechny čáry, gólman Detroitu Jimmy Howard nezvládl rozehrávku a Begin mohl pohodlně skórovat do prázdné branky. Howard neměl čisté svědomí ani u druhého inkasovaného gólu, kterému předcházel podobný scénář. Nahozený kotouč zastavil za brankou, obránce Jonathan Ericsson ho ale nepřevzal a Begin zpoza branky lehce plácl do puku, který se odrazil od gólmanovy brusle do sítě.

Columbus uspěl v Anaheimu 3:2 a připsal si pátou výhru v řadě

"Je to těžké strávit, ale co tě nezabije, to tě posílí. Musím na to zapomenout a být připravený na další zápas," řekl Howard, který v úterý podepsal s týmem nový kontrakt na 31,8 milionu dolarů. "Jsem jen člověk. Je to o těžší, že to byl nakonec vítězný gól. Je to má vina," komentoval třetí branku Flames. V obou případech z jeho chyby těžil Begin. "Dva góly, dvě podobné situace. Chlapi se mě ptali, zda nejsem s jejich brankářem nějak dohodnutý. Ani ale nedokážu říci, jak se to seběhlo. Jen jsem jel za nahozeným pukem a vždy skončil na mojí hokejce. Vždycky říkáme, že když tvrdě makáte, štěstí se k vám přikloní," uvedl útočník Calgary.

Přesto Detroit ještě závěr zdramatizoval. Johan Franzén necelé tři minuty před koncem snížil a v závěrečné minutě mohl vyrovnat Jakub Kindl, ale jeho střelu zneškodnil Miikka Kiprusoff lapačkou. Do sestavy vítězných Flames se nevešel český útočník Roman Červenka. Hráče Detroitu v tabulce přeskočil Columbus, který uspěl v Anaheimu 3:2 v prodloužení a připsal si pátou výhru v řadě. "Nemůžeme si dovolit ztrácet body. To je důvod, proč teď každý hraje s takovým nasazením," uvedl Fedor Tjutin, který v prodloužení rozhodl o bodu navíc.

V souboji dvou nejlepších týmů Východní konference porazil Pittsburgh na svém ledě Montreal 6:4. Penguins, kteří na lídra soutěže z Chicaga ztrácejí čtyři body, se dostali do trháku v úvodu zápasu, v 25. minutě vedli už 4:0. Dvěma góly se o dvoubodový zisk zasloužili Brenden Morrow a Brandon Sutter. Jeden gól vítězů vstřelil Jarome Iginla, pro něhož to byl 1100. bod v soutěži a je 58. hráčem v historii, který tohoto milníku dosáhl.

Výsledky NHL

Pittsburgh - Montreal 6:4 (3:0, 2:2, 1:2)
Branky: 8. a 31. B. Sutter, 10. a 25. Morrow, 20. Iginla, 46. D. Murray - 28. B. Gionta, 38. Galchenyuk, 45. Dumont, 60. Markov. Střely na branku: 29:35. Diváci: 18.626.

Boston - Buffalo 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0) Branky: 6. Paille, 35. Kelly - 19. Vanek, 60. Hodgson, rozhodující sam. nájezd Stafford. Střely na branku: 43:32. Diváci: 17.565.

Calgary - Detroit 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky: 43. a 53. Begin (na druhou Horák), 14. Stempniak - 33. Nyquist, 58. Franzén. Střely na branku: 17:38. Diváci: 19.289.

Anaheim - Columbus 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 12. Vatanen, 45. Steckel - 37. Comeau, 50. Calvert, 63. Tjutin. Střely na branku: 28:28. Diváci: 15.074.

5. San Jose 43 23 7 13 109:104 53
6. Minnesota 43 24 3 16 114:109 51
7. St. Louis 42 24 2 16 112:105 50
8. Columbus 44 21 7 16 109:112 49
9. Detroit 43 20 7 16 108:110 47
10. Dallas 42 21 3 18 118:126 45
11. Phoenix 42 18 7 17 110:114 43
12. Edmonton 42 16 7 19 106:120 39
13. Calgary 43 17 4 22 116:147 38
14. Nashville 44 15 8 21 100:123 38
15. Colorado 43 14 7 22 103:135 35

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off, "y" prvenství v divizi, "z" prvenství v konferenci.