Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Záchranáři na hrací ploše ošetřují Jay Bouwmeestera krátce po tom, co zkolaboval. foto: ČTK

New York - Hokejový obránce Jay Bouwmeester ze St. Louis zkolaboval při utkání NHL v Anaheimu. Šestatřicetiletý Kanaďan se zhroutil na střídačce ve 13. minutě během přerušené hry, když se natahoval pro pití. Při převozu do nemocnice byl při vědomí. Zápas se nedohrál. „Naštěstí je díky rychlé reakci všech lékařských týmů při vědomí a stabilizovaný,“ stojí v prohlášení St. Louis, se kterými Bouwmeester vyhrál na jaře Stanley Cup.
  8:06

„Utrpěl srdeční příhodu,“ uvedl generální manažer St. Louis Doug Armstrong. „Děkujeme doktorům z našeho i jejich týmu, že rychle zasáhli a že Jaye stabilizovali. Byl při vědomí a hýbal všemi končetinami, když ho převáželi do nemocnice. V Anaheimu podstoupí podrobnější vyšetření a další informace o jeho zdravotním stavu zveřejníme ve středu ráno (místního času),“ dodal. Zápas byl ukončen za stavu 1:1.

Bouwmeester patří k železným mužům a drží v NHL jednu z nejdelších sérií bez vynechaného zápasu: nastoupil k 737 utkáním v řadě. Před kolapsem rozdýchával na hráčské lavici 80 sekund dlouhé střídání, během kterého ale nepodstoupil žádnou velkou srážku a neschytal ani žádný úder do hlavy. Celkově strávil na ledě pět a půl minuty.

Naposledy se v NHL podobná situace přihodila v roce 2014, kdy zkolaboval Rich Peverley. Tehdejší útočník Dallasu měl nepravidelný srdeční rytmus a pomohl mu rychlý zásah zdravotníků.

Hokejista zkolaboval v NHL přímo na střídačce, duel byl odložen

Větší bezpečnost zaručuje hráčům i pravidlo, že při utkání musejí být k dispozici alespoň dva doktoři a jeden z nich musí být v dosahu patnácti metrů. Nesmí chybět ani defibrilátor, který v roce 2005 zachránil život českému obránci Jiřímu Fischerovi po kolapsu v Detroitu.

Ve zbývajících deseti duelech úterního programu žádný z českých hráčů nebodoval. Brankář Petr Mrázek pustil v Dallasu tři góly z 36 střel, s Carolinou podlehl 1:4 a připsal si třetí prohru za sebou.

Hrdinou domácího mužstva se stal Jamie Benn, autor hattricku, který poprvé překonal českého gólmana v osmé minutě. „Chytal dobře. Zejména v úvodu nás udržel ve hře,“ řekl trenér Caroliny Rod Brind’Amour na adresu Mrázka, který inkasoval v předchozích dvou startech deset branek. Poslední dva zápasy odchytal jeho náhradník James Reimer.

Ještě v první třetině vyrovnal Sebastian Aho krátce po vypršení trestu Radka Faksy. Dallas rozhodl v rozmezí 33. až 36. minuty dvěma góly v přesilových hrách. Proměnili je Denis Gurjanov a Benn, který v závěru při power play zkompletoval hattrick. V sestavě vítězů scházel v obraně Roman Polák.

Edmontonu se v minulém utkání zranil kapitán Connor McDavid, který bude chybět dva až tři týdny. Při jeho absenci vzal na sebe zodpovědnost Leon Draisaitl, který zařídil gólem a třemi přihrávkami vítězství Oilers 5:3 nad Chicagem. Zdatně mu sekundoval spoluhráč z formace Kailer Yamamoto, který dal dvě branky.

Draisaitl si upevnil vedení v produktivitě NHL, ve které má už 89 bodů (32+57). David Pastrňák je o jedenáct bodů zpět (38+40) a drží třetí místo před Nathanem MacKinnonem, který se v úterý podílel dvěma přihrávkami na vítězství Colorada 3:0 nad Ottawou. Čisté konto vychytal Philipp Grubauer, jemuž kryl záda Pavel Francouz.

Kontroly odhalily u pěti hokejistů KHL srdeční vady

Fanouškům zatrnulo i v Buffalu. Domácí Henri Jokiharju se srazil s útočníkem Detroitu Brendanem Perlinim, kterého v pádu zasáhl bruslí do obličeje. Způsobil mu tržnou ránu, kterou spravilo několik stehů na nosu a pravé tváři.

„Všechny nás vystrašilo, když jsme viděli, že ho trefil blízko oka. Ale Brendan bude v pořádku,“ uvedl trenér Detroitu Jeff Blashill. Jeho svěřenci prohráli 2:3. Hostující obránce Filip Hronek fauloval za stavu 1:1 v úniku Connora Shearyho, ale útočník Buffala trestné střílení neproměnil.

Florida porazila New Jersey 5:3 díky netypickému složení čtvrté řady, kterou tvořili dva obránci Mike Matheson a Mark Pysyk. Ve středu útoku je doplnil Noel Acciari a společně zaznamenali na ledě Devils devět bodů (každý měl bilanci 1+2).

Formu potvrdila Tampa Bay, která uspěla v Pittsburghu 2:1 v prodloužení a připsala si osmou výhru v řadě. Díky skvělé sérii se vyhoupla v NHL už na druhou příčku o bod za Boston. Zápas ale nedohrál jeden z lídrů Lightning Nikita Kučerov po srážce s Jackem Johnsonem. Za poražené nastoupil poprvé od výměny z Minnesoty útočník Jason Zucker.

Výsledky NHL:

• Buffalo - Detroit 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky: 2. Sheary, 35. M. Johansson, 41. S. Reinhart - 1. a 28. Helm. Střely na branku: 25:29. Diváci: 16.588. Hvězdy zápasu: 1. M. Johansson (Buffalo), 2. Helm (Detroit), 3. Sheary (Buffalo).

• Toronto - Arizona 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 15. a 42. Hyman, 64. Kapanen - 2. Dvorak, 40. Söderberg. Střely na branku: 41:37. Diváci: 19.039. Hvězdy zápasu: 1. Campbell, 2. Hyman (oba Toronto), 3. Hill (Arizona).

• New Jersey - Florida 3:5 (1:2, 2:3, 0:0)

Branky: 4. J. Hughes, 25. Rooney, 35. Palmieri - 12. Connolly, 20. Matheson, 23. Pysyk, 25. Vatrano, 26. Acciari. Střely na branku: 28:33. Diváci: 12.732. Hvězdy zápasu: 1. Matheson, 2. Pysyk, 3. Acciari (všichni Florida).

• NY Islanders - Philadephia 5:3 (3:0, 0:2, 2:1)

Branky: 8. Josh Bailey, 12. Martin, 16. Eberle, 60. Pulock, 60. Komarov - 30. Konecny, 32. Hägg, 59. Couturier. Střely na branku: 25:38. Diváci: 12.228. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Pulock, 3. Komarov (všichni NY Islanders).

• Pittsburgh - Tampa Bay 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 12. Malkin - 24. Sergačev, 63. Gourde. Střely na branku: 36:38. Diváci: 18.445. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. Murray (Pittsburgh), 3. Gourde (Tampa Bay).

• Minnesota - Vegas 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Branky: 6. Eriksson Ek, 13. Spurgeon, 30. Fiala, 36. Parise. Střely na branku: 25:26. Diváci: 17.112. Hvězdy zápasu: 1. Fiala, 2. Stalock, 3. Parise (všichni Minnesota).

• Winnipeg - NY Rangers 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 45. Ehlers - 20. a 28. Kreider, 41. R. Strome, 42. Zibanejad. Střely na branku: 44:32. Diváci: 15.325. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Zibanejad, 3. Šesťorkin (všichni NY Rangers).

• Dallas - Carolina 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky: 8., 36. a 59. Jamie Benn, 33. Gurjanov - 18. Aho. Střely na branku: 37:25. Petr Mrázek odchytal za Carolinu 58:55 minuty, inkasoval tři branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 91,67 procent. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn, 2. Heiskanen, 3. Gurjanov (všichni Dallas).

• Colorado - Ottawa 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 20. Rantanen, 51. Ničuškin, 59. Landeskog. Střely na branku: 36:34. Diváci: 18.015. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Rantanen, 3. Ničuškin (všichni Colorado).

• Edmonton - Chicago 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)

Branky: 18. a 24. Yamamoto, 2. Sheahan, 25. Nugent-Hopkins, 60. Draisaitl - 6. Saad, 15. J. Toews, 22. A. Boqvist. Střely na branku: 31:41. Diváci: 17.066. Hvězdy zápasu: 1. Yamamoto, 2. Draisaitl, 3. Nugent-Hopkins (všichni Edmonton).

• Zápas Anaheim - St. Louis byl ukončen za stavu 1:1 po kolapsu hostujícího Jaye Bouwmeestera ve 13. minutě.