14. května 2011 9:02 Lidovky.cz > Sport > Hokej

VIDEO: Finta roku. Rusy zlomil drzý kluk

Finsko - Rusko (gól Granlunda) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finsko - Rusko (gól Granlunda) | foto: ČTK

BRATISLAVA Na tenhle kousek ruská sborná dlouho nezapomene. Týmu hvězd s Alexandrem Ovečkinem v čele uzavřel cestu do finále hokejového šampionátu drzý devatenáctiletý mladíček Mikael Grandlund. Ten v pátekv podvečer předvedl v bratislavské hale fintu, jakou diváci mistrovství světa ještě neviděli.

Za ruskou brankou si nabral puk na čepel a pak jej po vzoru florbalových velikánů "donesl" do šibenice. Šokovaný brankař Konstantin Barulin se nezmohl na reakci.

Skvělé. Velkolepé. Neskutečné. Nejkrásnější gól šampionátu.

"Viděl jsem to několikrát ve florbale, ale v hokeji je to složitější. Na tréninku to šlo, tak jsem to zkusil i tady přímo v zápase," culil se po utkání finský talent.

Měl proč. Z jeho kousku se Rusové nemohli vzpamatovat do konce zápasu. Často faulovali a Finové jejich nedisciplinovanost potrestali vítězstvím 3:0.

O hlavním hrdinovi nikdo nepochyboval: Mikael Grandlund.

"Wow! To je všechno, co k tomu mohu říct. Už to udělal předtím ve finské lize. Ale netušil jsem, že je schopný to zopakovat i na šampionátu," kroutil hlavou spoluhráč Lasse Kukkonen. Nebyl sám. Překvapení neskrývali ani další hráči finského týmu "Tohle jsem viděl jen na YouTube," usmíval se Juharnatti Aaltonen

Grandlundovo jméno je již dnes ve Finsku pojem. Už ve čtrnácti letech s ním podepsal čtyřletou smlouvu slavný Kärpät Oulu. Po třech letech se ale rozhádal a utekl do IFK Helsinky.

A úspěšná kariéra se rozjela naplno: v roce 2009 byl vyhlášen nejlepším mladým sportovcem Finska, když na šampionátu do 18 let zaznamenal v šesti zápasech 13 bodů. Rok na to po něm jako devátém v celkovém pořadí sáhla Minnesota v draftu NHL.

A letos? Start na šampionátu dospělých okořeněný vítěznou brankou semifinále s Ruskem. Navíc kouskem, který celý víkend poběží v televizích po celém světě. Hokejový svět našel nový velký talent.