Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO Historie se opakuje: Amerika volila prezidenta, NHL viděla duel superhvězd

Sport

  18:05
PRAHA - Bylo to velký den pro USA i velký den pro NHL. Ve stejném datu, kdy se volil americký prezident, se v zápase Edmontonu s Pittsburghem poprvé střetla největší současná a největší budoucí hvězda ligy i světového hokeje. Stejná situace, stejné týmy, jen o 32 let později, se tenhle den opakoval znovu.

Conor McDavid v zápase proti Pittsburghu foto: Reuters

6. listopadu 1984. V zápase Pittsburgh - Edmonton se poprvé střetli dva nejlepší útočníci hokejové historie: tehdejší král Wayne Gretzky a jeho nástupce Mario Lemieux. Oba si připsali po bodu (první dal gól, druhý měl asistenci) a zápas skončil smírně 3:3.

Ve stejný den se konaly ve Spojených státech prezidentské volby a vyhrál je republikán - Ronald Reagan.

8. listopadu 2016. V zápase Pittsburgh - Edmonton se poprvé střetli dva elitní útočníci nynější doby: současný král Sidney Crosby a jeho pravděpodobný nástupce Connor McDavid. Ten první nebodoval, ten druhý měl tři asistence a Pittsburgh vyhrál 4:3.

Ve stejný den se konaly ve Spojených státech prezidentské volby a vyhrál je republikán - Donald Trump.

Nejen proto je však možné premiérový střet Crosbyho s McDavidem, tak dychtivě očekávaný mezi kanadskými fanoušky, připodobnit k první z celkem 23 "hvězdných válek“ mezi Gretzkym a Lemieuxem. Obě současné osobnosti své slavnější předchůdce v mnohém připomínají - byť by si u toho musely převléknout dresy.

Edmontonský McDavid totiž hraje spíš roli pittsburského Lemieuxe: je mladší a zdobí ho rychlost, výška, schopnost přejít soupeře a skvělé zakončení. Zatímco Crosby v něm připomíná Gretzkyho: od drobnější postavy až po přehled, cit pro hru, intuici a skvělou nahrávku.

A stejně jako celá Kanada včetně Lemieuxe vzhlížela v roce 1985 ke Gretzkymu, i McDavid má obrovský respekt ke Crosbymu.

„Když jsem vyrůstal, byl mým idolem. A sleduju ho pořád. Je to nejlepší hokejista na světě a pokud si z jeho hry můžu něco vzít, určitě mi to pomůže,“ řekl devatenáctiletý edmontonský kapitán pro NHL.com. „Nesnažím se být jako on, ale snažím se od něj naučit věci, které mu přinesly úspěch. Kdybych toho dokázal jen čtvrtinu, co on, můžu říct, že to byla velká kariéra.“

Zápas mezi Penguins a Oilers rozhodl jiný Conor - pittsburský forvard Conor Sheary, jenž vstřelil tři góly. Souboje Crosbyho s McDavidem však budou i nadále ohromně sledovanou show.

„Hrajete proto, že se snažíte vítězit, a je jedno, proti komu. Ale rozumím, že tyhle rivality jsou důvodem, proč lidi sport milují,“ uznal o 10 let starší kapitán Penguins. „Vždycky je to nakonec o tom, kdo urve dva body. Ale chápu, o co tady jde.“

Autoři:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat