Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Martínek po tvrdém ataku Lotyše na MS dohrál

Sport

  21:07aktualizováno  22:19
BRATISLAVA/PRAHA - Patnáct minut a světový šampionát v Bratislavě možná skončil pro elitního českého beka. Radka Martínka ostře narazil na mantinel Artus Kulda a čtyřiatřicetiletá opora Hadamczikova výběru opouštěla kolbiště bratislavské Orange Arény na nosítkách. Podle doktora českého týmu Radomíra Holibky pro Martínka, který byl tři minuty v bezvědomí, turnaj skončil.

Radek Martínek na nosítkách. Podpořit ho přijel brankář Ondřej Pavelec. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Na světelné kostce nad ledem svítil čas 14:40 v první třetině, když desetitisícový kotel (převážně českých fanoušků) ztichnul. Lotyšský bek Arturs Kulda narazil v obranném pásmu na mantinel českého obránce Radka Martínka. Rozhodčí lotyšského beka nevyloučili.

Čtyřiatřicetiletý rodák z Havlíčkova Brodu se po tvrdém nárazu pokusil ještě vstát na brusle, ovšem po dvou záběrech nohami se opět zkácel k ledu. "Jasný faul, Kulda si povyskočil, navíc Martínek již nebyl v držení kotouče," zhodnotil zákrok ve studiu České televize odborník a bývalý hokejista David Pospíšil.

Českého beka, který inkasoval náraz od ramene Kuldy do hlavy a poté se praštil ještě o mantinel, museli odvézt lékaři z ledu na nosítkách a po krátkém vyšetření v hale zamířil do bratislavské nemocnice. "Má poraněnou krční páteř. Na podnětu doktorů reaguje, hýbe všemi končetinami a s okolím komunikuje," tlumočil zprávy lékařů komentátor ČT Robert Záruba.

Česko - Lotyšsko. Obránce Radek Martínek zůstal po nárazu Lotyše Kuldy ležet na ledě.

Podle vyjádření lékaře českého týmu Radomíra Holibky pro Martínka turnaj skončil. "Má otřes mozku, poraněnou krční pátek a hematom na hlavě. Navíc ho brněly ruce. Byl zhruba tři minuty v bezvědomí, i z toho důvodu pro něj turnaj nejspíše bohužel skončil," vysvětlil Holibka pro Českou televizi.

Kouč Alois Hadamczik tak ve zbytku úvodního duelu s Lotyši musel točit pět beků. "Ty dvě třetiny to zvládneme. Jsme dost zkušení na to, abychom to odehráli," řekl v první přestávce bek Martin Škoula. Je jasné, že soupisku čítající 20 jmen český kouč před dalším zápasem rozšíří. Podle všeho o posilu z NHL Zbyňka Michálka.

Anketa

Byl zákrok na Radka Martínka nedovolený?

Ano. 779
Ne. 90