Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Napadli a zranili Škoulu s Červenkou, v NHL byli za otloukánky

Sport

  17:03
PRAHA - Ty obrázky obletěly celý hokejový svět: v KHL se bijci z Viťazu Čechov bez zájmu o hru ihned po vhazování pustili do překvapených soupeřů z Omsku. A odnesli to i čeští reprezentanti Martin Škoula a Roman Červenka, oba skončili v nemocnici.

Bitka Čechov - Omsk. foto: Reprofoto

Za favorizovaný celek naskočila na led první řada plná technických hokejistů, zatímco poslední tým tabulky vyrukoval s pěticí ranařů včetně dvou pomocníků z Kanady.

Čtěte také

Dopadlo to, jak se očekávalo: po pár vteřinách leželi na zemi všichni zaskočení borci Omsku - na boxerské klání totiž nebyli připraveni.

V nevídané bitce hýřili aktivitou zejména hráči ze zámoří Josh Gratton a Darcy Verot. A ač prošli tvrdou školou NHL, kde jsou nepsaná pravidla bijci na bruslích obecně respektována, na ruském území na ně nehráli. Nejenže si do ledového "ringu" vtáhli rivaly, kteří nemají používání pěstí ve své agendě, neváhali jednoho soupeře napadnout i ve dvou.

Video z incidentu na ledě Omsku

Na nefér počínání doplatil zdatný český bek Martin Škoula, jenž dokázal sváděl vyrovnaný souboj s obrovitým Denisem Sergejev. Oproti zažitým řádům se ale k němu rozjel Josh Gratton a z boku ho srazil k ledu, kde do českého hráče i nadále bušil.

Paradoxem zůstává skutečnost, že Gratton a hlavně zkušenější Verot patřili v dobách svého angažmá v NHL k podprůměrným rváčům. Oba se nedokázali přenést ani přes hranici padesáti procent vítězných střetnutí doplňkového hokejového odvětví.

Vandermeer vs Verot (v bílém)

Za mořem této populární boxerské disciplíně vládli a doposud vládnou jiní: nejuznávanějšími jsou Brian McGrattan z Bostonu, Derek Boogaard (Rangers), Zenon Konopka (Islanders) či Raitis Ivanans (Calgary). V Coloradu pak působí český tvrďák David Kočí.

Ten se dokonce s čechovským Grattonem utkal a v bitce dominoval. Zasadil mu o poznání více úderů a Kanaďana téměř vysvlékl z dresu - dosáhl tedy toho, o co hokejoví rváči usilují.

Kočí vs. Gratton

Zatímco (nebo právě proto) v NHL byli za šašky a otloukánky, v Rusku se chovají jako neřízené střely a často se zákeřně vrhají i na nic netušící hokejisty-nebitkaře. Ve většině případů slaví úspěch, uznání se ale rozhodně zatím nedočkali.

Při své anabázi v Čechovu zatím získali jen distanc na patnáct, respektive dvanáct zápasů. Klub navíc zaplatí pokutu čtvrt milionu korun. Jak dlouho se mafiánskému bosu klubu vyplatí?

Čechovu hrozilo vyloučení ze soutěže

Boj na ostří nože mezi hokejisty Omsku a Čechova pamatuje i loňská sezóna KHL. Jejich vzájemný zápas byl předčasně ukončen a kontumován v poměru 0:5 v neprospěch obou mužstev. Tehdy dala Čechovu komise soutěže podmínku: pokud dojde k podobnému incidentu, bude ze soutěže vyloučen.

Funkcionáři Avantgardu tuto aféru nyní připomněli: "Požadujeme, aby byl Čechov z KHL vyloučen a doživotní zákaz působení v hokeji platný ve všech klubech KHL i nižších soutěžích dostal i trenérský tým a hráči, kteří se bitky účastnili."

"O takovém eventuálním řešení se mluvilo v minulé sezoně, ale bylo řečeno, že klub bude diskvalifikován, pokud opět dojde k předčasnému ukončení zápasu. A to se v pátek nestalo," uvedl šéf disciplinární komise Gennadij Veličkin s tím, že tresty jsou dostatečné.

Čtyři hokejisté Čechova byli nakonec potrestáni zákazy startů ve 12-15 zápasech. Viťaz navíc zaplatí pokutu 400.000 rublů (246.000 korun).

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...