9:56
NEW YORK/PRAHA - Český hokejový útočník Martin Erat rozhodl v nedělním utkání NHL gólem v prodloužení o výhře Nashvillu na ledě Buffala 4:3. Predators prohrávali ještě dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny 1:3, pak však dvěma góly během 62 sekund vyrovnal Blake Geoffrion, zkompletoval svůj první hattrick v NHL a zařídil nastavení.

Martin Erat přijímá gratulace. foto: Reuters

V něm Erat dokonal obrat už po 27 sekundách hry, když zužitkoval přihrávku Ryana Sutera a trefou do odkryté branky překonal bezmocného gólmana Sabres Ryana Millera. "Fantasticky jsme se vrátili do zápasu. Je to skvělý pocit vyhrát takovýhle zápas. Ale už je po něm a my se musíme rychle soustředit na další utkání," prohlásil Erat.

Predators si připsali sedmou výhru z posledních jedenácti zápasů a ve vyrovnané tabulce Západní konference se dělí o páté místo s Los Angeles a Chicagem, které vybojovalo důležitou výhru 2:1 ve Phoenixu. Na desáté Calgary, které v přímé bitvě o postup do play off podlehlo Anaheimu 4:5 v prodloužení, však mají náskok pouhých dvou bodů.

Sabres se ve Východní konferenci rovněž zuby nehty drží v elitní osmičce, a tak přišli o cenný bod. Přitom se zdálo, že mají zápas pod kontrolou. Druhou třetinu vyhráli 3:0 a v jejích posledních deseti minutách povolili soupeři jedinou střelu na branku. "Je to zdrcující prohra. Když vedete tři minuty před koncem o dva góly a ještě ztratíte bod, je to hodně zraňující. Když jsem odcházel na tiskovku, v kabině bylo úplné ticho," popsal kouč Buffala Lindy Ruff.

BUFFALO 3-4OT NASHVILLE

Geoffrion se stal nečekaným hrdinou Nashvillu. Třiadvacetiletý hráč, jehož si Predators vybrali na draftu v roce 2006, teprve minulý měsíc prožil svůj debut v NHL. V uplynulých deseti zápasech vstřelil tři góly, další tři přidal v neděli. "V první řadě je ale úžasné, že jsme vyhráli. To je nejdůležitější," řekl po utkání Geoffrion.

NOČNÍ VÝSLEDKY

Pittsburgh - NY Rangers 2:5 (1:1, 0:0, 1:4)
Branky: 16. J. Staal, 47. Kunitz - 12. Anisimov, 50. Gáborík, 50. Callahan, 59. Stepan, 60. Dubinsky. Střely na branku: 40:27. Diváci: 18.278.

Buffalo - Nashville 3:4 v prodl. (0:1, 3:0, 0:2 - 0:1)
Branky: 28. Gerbe, 28. Connolly, 40. Ennis - 7., 58. a 59. Geoffrion, 61. Erat. Střely na branku: 38:26. Diváci: 18.690.

Anaheim - Calgary 5:4 v prodl. (3:1, 0:2, 1:1 - 1:0)
Branky: 4. a 63. Perry, 2. Getzlaf, 6. Beauchemin, 58. Selänne - 19. a 37. Kostopoulos, 29. Bourque, 48. Iginla. Střely na branku: 33:41. Diváci: 15.177.

Minnesota - Montreal 1:8 (0:2, 0:4, 1:2)
Branky: 53. M. Koivu z trest. střílení - 21., 37. a 42. Subban, 1. White, 7. A. Kosticyn, 26. Wisniewski, 28. Moen (Hamrlík), 54. Pyatt. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18.595.

Phoenix - Chicago 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 39. Belanger (Rozsíval) - 20. Keith, 54. Campoli. Střely na branku: 23:28. Diváci: 17.328.

Columbus - New Jersey 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 10. a 29. Clarkson, 44. Palmieri. Střely na branku: 13:31. Diváci: 13.043.

Hodně divoký průběh měl i přímý souboj o osmou příčku mezi Anaheimem a Calgary. Domácí Kačeři vedli po necelých šesti minutách už 3:0, hosté však dokázali do konce druhé třetiny vyrovnat a ve 48. minutě je dokonce poslal do vedení Jarome Iginla. Dvě minuty před koncem však vyrovnal Teemu Selänne a v nastavení rozhodl o zisku důležitého bodu navíc pro Anaheim Corey Perry.

Perry, který v nastavení rozhodl i sobotní zápas proti Los Angeles, se přitom trefil pouhé čtyři sekundy poté, co jeho spoluhráč Bobby Ryan neproměnil trestné střílení. "Za stavu 3:0 jsme podlehli dojmu, že to bude jednoduchý zápas. Přestali jsme bruslit a v druhé třetině nás soupeř potrestal. Ale hlavní je, že jsme nakonec našli cestu k vítězství," konstatoval Teemu Selänne.

Hodně smutný byl po zápase brankář Calgary Henrik Karlsson, který po šesti minutách a třech inkasovaných gólech vystřídal Miikku Kiprusoffa a až do konce 58. minuty hájil čisté konto. "Jsem ohromně zklamaný, že jsme to nedotáhli do vítězného konce. A z chyceného trestného střílení samozřejmě nemůžu mít žádnou radost, když dal soupeř vzápětí vítězný gól," konstatoval Karlsson.

Postupové naděje se zřejmě definitivně rozplývají hokejistům Minnesoty, kteří nezvládli zápas s Montrealem a prohráli vysoko 1:8. Svůj premiérový hattrick v NHL vstřelil obránce Canadiens P. K. Subban, jednou asistencí se zapsal do statistik obránce Roman Hamrlík.

Své místo v elitní osmičce Východní konference si naopak pojistili New York Rangers díky výhře 5:2 v Pittsburghu. Rangers rozhodli o vítězství až čtyřmi góly během posledních jedenácti minut třetí třetiny, na jejímž začátku inkasovali gól na 1:2.

Po dvou porážkách znovu zabrali hokejisté New Jersey, kteří vyhráli 3:0 v Columbusu. Na osmé Buffalo však stále ztrácejí sedm bodů. Brankář Martin Brodeur se na své 115. čisté konto v NHL příliš nenadřel, připsal si pouhých třináct zákroků.