7:56
NEW YORK - Obránce Roman Polák svým premiérovým gólem v sezoně přispěl ve čtvrtečním utkání NHL k výhře St. Louis na ledě Minnesoty 2:0. Hokejisté Blues tak prodloužili svou vítěznou sérii na šest zápasů a upevnili si v Západní konferenci pozici zaručující účast v play off.

Roman Polák v NHL skóroval po dvou letech. foto: ČTK

Český bek v 11. minutě otevřel skóre utkání, když se nečekaně zjevil sám v prostoru mezi kruhy a pohotovou střelou švihem zavěsil pod břevno. V NHL se trefil poprvé od 30. září 2011. Celkově to byl jeho devátý gól v lize. Na konečných 2:0 upravil deset minut před koncem třetí třetiny Andy McDonald. Brankář Brian Elliott vychytal už třetí čisté konto v řadě. Tentokrát si osmadvacetiletý gólman připsal 23 zákroků a jeho neprůstřelnost trvá už 189 minut a 31 sekund.

"Opovažte se ho nějak uhranout. Po každém rozhovoru, kdy mluvíme o jeho skvělých výkonech, má člověk tendenci klepat na dřevo," řekl kapitán David Backes na adresu gólmana, který se v polovině sezony kvůli nepřesvědčivým výkonům poroučel na farmu. "Tvrdě makal a dostal se do skvělé formy. Získal sebevědomí a mužstvo si díky němu víc věří," dodal Backes. Jaromír Jágr si připsal asistenci u jediného gólu Bostonu, kterým Tyler Seguin ve 24. minutě utkání s New York Islanders vyrovnal v přesilové hře na 1:1.

Jágr bodoval ve třetím utkání za sebou a celkově má v pěti zápasech za svůj nový klub kontě šest bodů za gól a pět asistencí. O výhře "Ostrovanů" rozhodl ve 24. minutě svou druhou trefou v utkání Josh Bailey, který 21 sekund před koncem první třetiny otevřel skóre. "Každé vítězství má teď ohromnou cenu. Podali jsme skvělý výkon od začátku do konce a zasloužili jsme si vyhrát," uvedl Bailey. Svůj tým navzdory porážce chválil i kouč Bostonu Claude Julien.

Pavelec ve svém 38. utkání v sezoně zneškodnil 25 z 27 střel

"Myslím, že náš výkon v první třetině byl zdaleka nejlepší za poslední dobu. A i když byl ve zbytku zápasu soupeř lepší, nemůžu hráčům upřít snahu. Jen nám trošku došla šťáva," uvedl Julien, jehož svěřenci prohráli na domácím ledě poprvé po osmi výhrách v řadě. Své postupové ambice stále živí hokejisté Winnipegu, kteří zdolali Floridu 7:2. Brankář Ondřej Pavelec ve svém 38. utkání v sezoně zneškodnil 25 z 27 střel.

U obou gólů poražených byl Tomáš Fleischmann, když na první přihrál a druhý sám vstřelil. "V posledních zápasech jsme hráli docela dobrý hokej. Jenže dnešní porážka nás zase vrátila na zem," uvedl Fleischmann, jehož tým vyhrál čtyři z předchozích pěti zápasů. Jets zůstávají na devátém místě Východní konference, bodově už se ale dotáhli na osmé New York Rangers. Zároveň stále ztrácejí dva body na první příčku v Jihovýchodní divizi, kterou si po výhře 3:1 nad Carolinou udržel Washington.

Po více než týdenní pauze dostal znovu šanci v brance Pittsburghu Tomáš Vokoun a dovedl tým k výhře 6:3 na ledě Tampy Bay. Český gólman čelil jen 19 střelám. Za tři inkasované góly, které dal soupeř v přesilovkách, nemohl. Svou čtvrtou branku v sezoně zaznamenal Jakub Kindl a pomohl Detroitu získat alespoň bod v duelu se San Jose, který Red Wings prohráli 2:3 po samostatných nájezdech.

Ve vyrovnané tabulce Západní konference je to ale pro Detroit spíše ztráta, na osmém místě mají jen dvoubodový náskok před devátým Phoenixem. Naopak Sharks odskočili soupeři na rozdíl pěti bodů. "Vybojovali jsem dnes důležitou výhru, jsem na tým velmi hrdý," řekl trenér Todd McLellan. O výhře "Ostrovanů" rozhodl ve 24. minutě svou druhou trefou v utkání Josh Bailey, který 21 sekund před koncem první třetiny otevřel skóre zápasu.

Výsledky NHL

Boston - NY Islanders 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 24. Seguin (Jágr) - 20. a 34. Bailey. Střely na branku: 31:36. Diváci: 17.565.

Buffalo - Montreal 1:5 (0:2, 0:2, 1:1) Branky: 47. Flynn - 7. Bourque (Plekanec), 11. Galchenyuk, 25. Gallagher, 38. Markov, 58. Subban. Střely na branku: 15:42. Diváci: 19.070.

Philadelphia - Ottawa 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Branky: 12. Giroux - 4. Z. Smith, 55. Greening, 60. Alfredsson. Střely na branku: 25:34. Diváci: 19.598.

Washington - Carolina 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 29. a 60. Brouwer, 31. Green - 6. Skinner. Střely na branku: 31:44. Diváci: 18.506.

Detroit - San Jose 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 30. Abdelkader, 43. Kindl - 3. a rozh. nájezd Marleau, 45. Couture. Střely na branku: 29:30. Diváci: 20.066.

Winnipeg - Florida 7:2 (3:2, 3:0, 1:0)
Branky: 6. a 32. E. Kane, 4. Gagnon, 13. Ladd, 31. Clitsome, 31. Byfuglien, 52. Thorburn - 5. Brennan (Fleischmann), 7. Fleischmann. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 27 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,6 procenta. Střely na branku: 35:27. Diváci: 15.004.

Minnesota - St. Louis 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 11. Polák, 50. McDonald. Střely na branku: 23:20. Diváci: 18.947.

Tampa Bay - Pittsburgh 3:6 (1:2, 1:1, 1:3) Branky: 17. a 60. Purcell, 26. Connolly - 5. a 45. J. Jokinen, 7. Dupuis, 22. Kunitz, 42. Malkin, 57. Glass. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, z 19 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 84,2 procenta. Střely na branku: 19:41. Diváci: 19.204.

Los Angeles - Colorado 3:2 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 6. Carter, 8. M. Richards, rozh. nájezd Brown - 37. Stastny, 46.Bordelau. Střely na branku: 37:28. Diváci: 18.118.

6. St. Louis 39 23 2 14 109:98 48
7. Minnesota 40 22 2 16 103:100 46
15. Colorado 41 13 6 22 96:128 32

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off, "y" vítězství v divizi. Na prvních třech místech jsou vedoucí týmy divizí.