Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Před lety se slovenští obři porvali. Nyní jsou spoluhráči

Sport

  16:02
PRAHA - Patří mezi nejvyšší hokejisty NHL i na světě. V prosinci roku 2008 si vyměňovali pěstmi názory v zápase Bostonu s Atlantou. Nyní se Zdeno Chára, kapitán Bostonu, se svým "klonem" Borisem Valábikem potká v jednom dresu. Premiéra se ale opět o jeden zápas odložila, pětadvacetiletý Valábik si po výměně z Atlanty v závěru minulého týdne přinesl do Bostonu zranění z duelu s Washingtonem z 5. února.

Boris Valábik a Zdeno Chára. foto: Reprofoto

Do NHL v posledních dvou letech nakouklo osm hokejistů měřících více jak dva metry. Tři z nich pocházejí ze země na východ od českých hranic. Zdeno Chára, Boris Valábik, Vladimir Mihalík. Dohromady měří 608 cm a váží 340 kilo. Nyní se 206 a 201 centimetrů prvních dvou jmenovaných gigantů potkává v jednom dresu Bostonu Bruins...

Ještě jeden tým v NHL má ve svém středu dva dvoumetrové chasníky - NY Rangers v osobách Derecka Boogaarda a Briana Boyleho. Obrana Bostonu teď bude přezdívce klubu "Medvědi" rozhodně dělat čest. Chára s Valábikem se mohou stát po uzdravení druhého jmenovaného postrachem celé ligy. "Moc se těším až si se Zdenem zahraji," řekl po trejdu z Atlanty Valábik.

BITKA ZDENA CHÁRY S BORISEM VALÁBIKEM

Přitom ještě před dvěma lety se slovenští fanoušci obávali vzniku "obří" nenávisti. 13. prosince 2008 se tak důkladně staral Valábik za brankou Atlanty o Phila Kessela, až jej musel přijet umravnit právě Chára. "Je to borec, že mi přijel na pomoc. Je skutečným srdcem našeho týmu," rozplýval se tehdy střízlík Kessel, který mezitím již přestoupil do Toronta. Populární "Zdenko", jak je na Slovensku familiérně nazýván Valábika v bitce jasně předčil.

"Jen dělal svou práci, ale já také," zhodnotil Chára ruční výměnu názorů stručně. "Snad mezi nimi nevznikne nevraživost... Přál bych si aby si zahráli jednou spolu...," takové a podobné komentáře psali fanoušci pod video z bitky. 18. únor 2011 jim dal jasné odpovědi: nevraživost neexistuje, v jednom dresu se potkají. Boston potřeboval místo pod platovým stropem pro hvězdného Kaberleho a tak obětoval dva hráče za Peverleyho s Valábikem z Atlanty.

"Boston je ideální volba. Nic lepšího mě nemohlo potkat. Chci lidem ukázat, že se ve mě mýlili," zářil po přestupu Valábik. Je o osm let mladší než kapitán Bostonu a jeden z nejlepších beků ligy. Stále je s ním srovnáván. I když Chára je ofenzivně laděným obráncem, zatímco Valábik patří mezi psi-obranáře. Teď se o Cháry může hodně přiučit. A pokud je kouč Julien postaví vedle sebe do jedné obarny, aby si útočníci soupeřů objednávali brnění...

Mohlo by vás zajímat