Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Spojovala Detroit. Joe Louis Arenu srovnají se zemí, duch města ale žije dál

Sport

  9:15
DETROIT/PRAHA - V noci na pondělí odehráli hokejisté Detroitu Red Wings poslední duel v legendární Joe Louis Areně. Zažila čtyři Stanley Cupy, drsné bitky i dojemné chvíle.

Rozloučení fanoušků a legend Detroitu Red Wings s Joe Louis Arena. foto: Reuters

Bylo to opravdu velkolepé a emotivní loučení. Newyorská Madison Square Garden i další prominou, ale žádná jiná aréna NHL neměla pro svůj klub takový význam jako ta pojmenovaná po jednom z nejlepších boxerů historie pro kdysi slavné „město automobilů“.

Současní hráči i ti bývalí (těch bylo přes šedesát) přicházeli k derniéře – poslednímu zápasu letošní sezony proti New Jersey Devils – po červeném koberci jako hollywoodské hvězdy.

Rozloučení fanoušků a legend Detroitu Red Wings s Joe Louis Arena.
Rozloučení fanoušků a legend Detroitu Red Wings s Joe Louis Arena.

Na třídě pojmenované po jedné z největších legend – Stevu Yzermanovi – se tísnily desetitisíce fanoušků.

Dvacet tisíc z nich pak mohlo naposledy z hlediště naživo sledovat, jak jejich miláčkové vítězí. Triumf nad „Ďábly“ 4:1 byl 829.v základní části v této jako téměř vždy vyprodané hale. Netradiční ale bylo, že tentokrát zůstali všichni sedět na svých místech i po vyhlášení největších hvězd zápasu. To hlavní mělo teprve přijít.

Během necelé hodiny nastoupily na led legendy klubu v čele s koučem Scottym Bowmanem.

Největších ovací se ale dočkali Rus Vladimir Konstantinov, který zůstal po autonehodě v roce 1997 odkázán na invalidní vozík, a také... majitel klubu.

Respektive syn podnikatele Mika Ilitche. Muže, který stojí za novou érou Red Wings, za érou slavného Hockeytownu, když v roce 1982 klub za tehdejších osm milionů dolarů koupil od Bruce Norrise.

Ilitch se derniéry nedožil

Detroitský rodák Ilitch se rozlučky, která vyvrcholila ohňostrojem přímo na stadionu, nedožil. Zemřel letos v únoru ve věku 87 let.

V té době už bylo rozhodnuto o demolici staré haly a stěhování týmu do nové – Little Ceasars Areny s unikátní prosklenou střechou v čerstvě budovaném sportovním a zábavním centru. Moderní stánek vyšel na 730 milionů dolarů, celé centrum pojmenované na počest Ilitche, respektive jeho značky rychlého občerstvení Little Ceasars Pizza, pak na 1,3 miliardy dolaru.

Proč ale tolik nostalgie s halou otevřenou v roce 1979, kde byly křivé a nerovné schody, tvořily se dlouhé fronty na občerstvení a celkově ji pohodlím většina moderních arén i po několika rekonstrukcích strčí hravě do kapsy?

„Není to o hale samotné, ale o lidech, kteří sem chodili,“ řekl pro Detroit News jeden z fanoušků Ken Dawley. Stejně jako mnoho dalších se neubránil slzám.

„Šlo hlavně o soudržnost našeho města,“ přidal Yzerman, v současnosti generální manažer Tampy Bay.

Ten je jedním ze sedmi hráčů, kteří za Detroit odehráli více než 1000 zápasů. Žádný jiný celek NHL se tímto pochlubit nemůže. Pět z nich odehrálo minimálně polovinu z nich v této hale.

„Bylo to o tradici, miluji tohle místo,“ pronesla Karen Newmanová, která zde pravidelně zpívala národní hymnu.

V neděli naposledy. A tradičně následně přistály na ledě první chobotnice. Tentokrát bez stížností. Vše bylo povoleno. Další přilétly po první gólu. A také po druhém. A po posledním. Celkem jich ledaři napočítali 35.

Jako mušketýři

„Zažívám podobné pocity, jako když jsme museli utratit našeho patnáctiletého retrívra. Prostě nechcete vidět, jak trpí,“ zaznělo z úst Darrena McCartyho.

Známý tvrďák byl u všech čtyř Stanley Cupů, který Detroit v éře této arény získal. A také byl součástí legendární „Krvavé středy“ ze dne 26. března 1997, kdy se do sebe pustili domácí s nenáviděným rivalem – Coloradem Avalanche.

Tehdy se porvali i oba gólmani Mike Vernon a Patrick Roy, hlavní slovo si vzal ale právě McCarty, který se Claudeu Lemieuxovi tvrdě pomstil za jeho brutální faul na kamaráda Krise Drapera.

Jako by chtěl potvrdit výše popsané: zde nestáli hráči soupeře jen proti aktuální sestavě „Rudých křídel“ na ledě, ale proti celému městu.

I proto zde také do letošního roku vyhrál Detroit nejvíce zápasů ze všech týmů ligy, od roku 1991 se zde v závěru sezony vždy chodilo na play off.

Jako by symbolicky letos tato série skončila. Je čas stěhování. „Zažili jsme tu krásné chvíle, nyní je čas na nové,“ pronesl Yzerman.

„Těším se na budoucnost, jsem připravený obrátit list. A myslím, že město je na to také připraveno,“ dodal Brian Sanders, v jehož rodině se dědí permanentka na Red Wings čtyřicet let.

A bude se dědit i nadále. Nyní ale už v Little Ceasars Areně.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!