Útočník Washingtonu Capitals Alex Ovečkin (8) se snaží dostihnout puk před...

Útočník Washingtonu Capitals Alex Ovečkin (8) se snaží dostihnout puk před brankářem Vegas Fleurym. | foto: ČTK/AP

Aktualizováno

•   7:11aktualizováno  8:47
New York - Hokejový útočník Jakub Vrána asistoval v pondělním utkání NHL u obou gólů Washingtonu na ledě Vegas, prohru 2:3 ale neodvrátil. Za domácí Golden Knights si připsal nahrávku Tomáš Nosek. V souboji Colorada a Tampy Bay přihrál na jeden gól Ondřej Palát a pomohl Lightning prodloužit vítěznou sérii na jedenáct zápasů. Pavel Francouz v brance Avalanche odchytal celý zápas a připsal si 23 zásahů.

Washington v Las Vegas zaznamenal čtvrtou prohru z posledních pěti utkání. Capitals nezachytili úvod zápasu a po první třetině prohrávali 0:2. Na úvodní gól ze čtvrté minuty nahrál Nosek. Sedmadvacetiletý pardubický odchovanec bodoval po jedenácti zápasech a připsal si jedenáctý bod v sezoně.

Ve druhé části Golden Knights zásluhou Maxe Paciorettyho zvýšili, hosté ale utkání ještě zdramatizovali. Ve třetí třetině se dvakrát v rozmezí dvou minut prosadil T. J. Oshie a na obě branky mu nahrál Vrána, který posunul svoji bilanci v sezoně na 49 bodů (23+26) a o dva body vylepšil osobní bodový rekord z minulého ročníku.

Capitals, kteří ještě nedávno vedli Východní konferenci, dál ztrácejí z třetího místa na vedoucí Boston sedm bodů. „Nestaráme se o nikoho jiného, jen se snažíme bojovat celých šedesát minut. Teď se nám ale nedaří vyhrávat. Nezajímám se o to, jak jsme na tom v tabulce, za chvíli tu je play off, kam se chceme dostat. Ještě před startem vyřazovacích bojů se ale musíme dostat do herní pohody,“ řekl Oshie.

Ruský útočník Alexandr Ovečkin se gólově neprosadil už v pátém utkání za sebou a meta 700 gólů v základní části NHL mu stále odolává, kapitán Capitals má na kontě 698 branek. V této sezoně se čtyřiatřicetiletý Rus prosadil čtyřicetkrát a v tabulce střelců je třetí o dva góly za Davidem Pastrňákem z Bostonu a Austonem Matthewsem z Toronta.

Hráči Tampy Bay porazili v souboji nejlépe střílejících týmů ligy Colorado 4:3 v prodloužení, zvítězili už pojedenácté za sebou, čímž stanovili nový klubový rekord, a za nejlepším týmem ligy Bostonem zaostávají o jediný bod. O výhře Lightning rozhodl ve čtvrté minutě nastavení Nikita Kučerov. Asistenci na první gól hostů si připsal Palát, který našel skvělou nahrávkou Alexe Killorna před odkrytou brankou.

Francouz se při zranění Philippa Grubauera po čtyřech zápasech představil v zahajovací sestavě Colorada, ale ani jeho 23 zásahů neodvrátilo třetí prohru Avalanche v řadě. „Jejich nejlepší hráč se dostal do úniku a já ho nedokázal zastavit. Kučerov získal puk na obranné modré čáře, ujel Nathanovi (MacKinnonovi), šikovně mě rozhýbal a trefil se mezi nohy,“ popsal rozhodující moment utkání Francouz.

Čtyřiadvacetiletý útočník poražených MacKinnon si v utkání připsal dva body za gól a asistenci a s 82 body se v kanadském bodování dotáhl na druhého Pastrňáka. Nejproduktivnějším hráčem ligy je s 95 body Leon Draisaitl z Edmontonu.

Calgary bez gólmana Davida Ritticha, jenž po nepovedeném utkání s Chicagem zůstal na střídačce a kryl záda Camu Talbotovi, porazilo přes manko 1:3 po parádním obratu Anaheim 6:4. Prvním hattrickem v kariéře přispěl k výhře Flames třiadvacetiletý Kanaďan Andrew Mangiapane.

Flames rozhodli o vítězství, jímž utnuli sérii pěti domácích porážek, ve třetí třetině, kterou vyhráli 5:2. „Myslím si, že jsme hráli dobře i v prvních dvou třetinách. Výborně jsme napadali a ve třetí třetině jsme za to byli odměněni góly,“ pochválil hru Flames Mangiapane.

Ve zbývajících zápasech Arizona porazila New York Islanders těsně 2:1 a Florida zvítězila na ledě San Jose 5:3.

Výsledky NHL:

San Jose - Florida 3:5 (1:1, 0:1, 2:3)

Branky: 12. Gambrell, 55. Labanc, 59. Meier - 5. Dadonov, 31. Hoffman, 51. Sceviour, 58. Stralman, 60. Trocheck. Střely na branku: 32:27. Diváci: 16 510. Hvězdy zápasu: 1. Ekblad, 2. Sceviour (oba Florida), 3. Gambrell (San Jose).

Calgary - Anaheim 6:4 (0:0, 1:2, 5:2)

Branky: 27., 45. a 60. Mangiapane, 46. S. Bennett, 53. M. Tkachuk, 55. Monahan - 26. Henrique, 31. Silfverberg, 44. Deslauriers, 60. D. Shore. Střely na branku: 43:30. Diváci: 19 116. Hvězdy zápasu: 1. Mangiapane, 2. M. Tkachuk, 3. Backlund (všichni Calgary).

Colorado - Tampa Bay 3:4 v prodl. (1:0, 1:3, 1:0 - 0:1)

Branky: 5. Burakovsky, 39. MacKinnon, 53. Ničuškin - 25. Killorn (PALÁT), 26. C. Gaunce, 34. Stamkos, 64. Kučerov. Střely na branku: 27:27. PAVEL FRANCOUZ odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval čtyři góly z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 85,19 procenta. Diváci: 18 107. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov (Tampa Bay), 2. MacKinnon (Colorado), 3. Stamkos (Tampa Bay).

Vegas - Washington 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)

Branky: 4. Holden (NOSEK), 18. R. Smith, 35. Pacioretty - 49. a 51. Oshie (na obě VRÁNA). Střely na branku: 29:27. Diváci: 18 399. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Holden (oba Vegas), 3. Oshie (Washington).

Arizona - NY Islanders 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 5. Keller, 44. Garland - 47. Beauvillier. Střely na branku: 32:26. Diváci: 13 956. Hvězdy zápasu: 1. Raanta, 2. Garland, 3. Dvorak (všichni Arizona).