Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej

Vítězná Havlátova premiéra. Proti Devils bodoval

12:35
NEW YORK - Hokejový útočník Martin Havlát při svém debutu v dresu San Jose pomohl Žralokům jednou asistencí k výhře na ledě New Jersey 4:3 po samostatných nájezdech. Ďáblové přitom i díky gólu Patrika Eliáše vedli v utkání 2:0 a 3:2, 32 sekund před třetí sirénou však Joe Pavelski vyrovnal a v penaltovém rozstřelu zařídil hostům bod navíc Ryane Clowe.

Žraloci ze San Jose. Zleva: Brent Burns, Ryan Clowe, Martin Havlát foto: ČTK

, který byl do San Jose vyměněn v červenci z Minnesoty, vynechal úvodní čtyři zápasy svého týmu v novém ročníku NHL kvůli rekonvalescenci po operaci ramena. Český reprezentant si ho poranil během mistrovství světa na Slovensku, a i když doufal, že start sezony stihne, lékaři ho uschopnili až nyní.

Do statistik utkání se zapsal v 37. minutě, kdy svou opakovanou střelou způsobil zmatek před brankou Devils, v němž se nejlépe zorientoval Ryane Clowe a dorazil puk za záda Johana Hedberga. Clowe vyrovnal na 2:2 pouhých 63 sekund poté, co Joe Thornton vstřelil první gól Sharks v utkání.

VÍCE ZE SVĚTA NHL

Ďáblům vrátil vedení v 54. minutě David Clarkson, jenže San Jose se povedla v poslední minutě power-play a v následném penaltovém rozstřelu vyhráli 2:1. Žraloci tak ukončili sérii tří porážek, zatímco Devils prohráli poprvé od porážky 0:3 v úvodním duelu sezony s Philadelphií.

"Když soupeř vstřelil třetí gól, několik kluků se na střídačce postavilo a začali tým hecovat, že dnes stejně nakonec vyhrajeme," prozradil po utkání Clowe. "Když se v těchto momentech lídři mužstva neprojeví nebo utkání vzdáte, není to dobrý signál o vnitřní síle týmu. Moc se mi proto líbilo, jak jsme se k tomu postavili," doplnil Clowe.

Brankář Devils Johan Hedberg si při vyrovnávacím gólu na 3:3 stěžoval na nedovolené bránění soupeře, kvůli němuž nemohl zastavit střelu Pavelského, rozhodčí však branku uznal. "Před brankou byla skrumáž, brankář byl natlačen nevím kým na druhou stranu a pro mě se tam otevřel velký prostor," pokrčil rameny Pavelski, jehož tým přestřílel New Jersey v poměru 41:19.

Video ze zápasu New Jersey - San Jose

"Nebyl to nejpovedenější zápas. A nebýt Johana, mohlo to dopadnout mnohem hůř," vyjádřil se k výkonu Devils kapitán Zach Parise, který v první minutě druhé třetiny gólem z trestného střílení zvýšil na 2:0. "Po druhé třetině jsme mohli být rádi, že je stav jenom 2:2. Přesto nás potom jen 30 sekund dělilo od vítězství..." povzdychl si Parise.

Obrátit zápas se v pátek povedlo také hokejistům St. Louis, kteří prohrávali s Carolinou 0:2, ale nakonec zvítězili 3:2 v prodloužení. Na rozhodující gól minutu před vypršením nastaveného času přihrál Vladimír Sobotka.

Český útočník předtím v útočném pásmu vyhrál vhazování, rozehrál puk na obránce Alexe Pietrangela, ten mu ho vrátil do rohu kluziště, odkud Sobotka přesnou přihrávkou našel před brankou číhajícího Matta D'Agostiniho a ten uklidil kotouč do sítě.

7 5 (3+2)

"Prostě jsem si jenom počkal před brankou. Pietro to na modré čáře udělal skvěle. Myslím, že jeden z jejich útočníků už myslel, že půjdou do protiútoku. Sobe (Sobotka) mi pak poslal perfektní přihrávku přesně na hokejku a mně stačilo puk jednoduše tečovat," popsal vítězný moment utkání D'Agostini.

Blues přitom předtím byli v nezáviděníhodné situaci. "Prohrávali jsme 0:2, ale pořád jsme věděli, že jsme ve hře. Zůstávali jsme pozitivní, neznervózněli a věřili, že utkání můžeme otočit. A ono se to povedlo," prohlásil D'Agostini.

K obratu zavelel Jason Arnott, jenž v 26. minutě snížil na 1:2, v 37. minutě pak vyrovnal David Backes. Blues v druhé třetině odehráli svou nejlepší dvacetiminutovku v sezoně, když tuto část utkání vyhráli 20:12 na střely.

Nejpovedenější začátek sezony od roku 1972 prožívají hokejisté Detroitu, kteří porazili Columbus 5:2 a vylepšili svou bilanci na pět vítězství v pěti zápasech. Před téměř třiceti lety byli už jen o jednu výhru lepší, v případě sobotního vítězství nad Washingtonem tak Red Wings mohou vyrovnat klubový rekord.

Vítěznou sérii hráči Detroitu rozjeli i navzdory tomu, že až do utkání s Columbusem nevyužili ani jednu z 18 přesilových her. V posledním duelu však hrály početní výhody klíčovou roli, Red Wings totiž proměnili hned tři, přičemž dvakrát udeřil už v první třetině Johan Franzén.

"Je skvělé, že jsme ještě neprohráli. Zvlášť, když naše výkony ještě nejsou podle představ," prohlásil Franzén, který si kromě dvou gólů připsal i asistenci a byl vyhlášen první hvězdou večera. Franzén mohl pomýšlet i na hattrick, ale při power-play Columbusu místo střely do prázdné branky volil přihrávku na Valteriho Filppulu.

"Asi nechtěl dopadnout jako loni, kdy dal hattrick a pak se netrefil ve dvaceti zápasech," poznamenal s úsměvem Filppula. "To není pravda. Jejich obránce chtěl případnou střelu zastavit svým tělem a srazil i mě. Měl jsem devadesátiprocentní šanci, že dám gól a stoprocentní jistotu, že přihraji, tak jsem radši přihrál," řekl pobaveně Franzén.