19. prosince 2014 10:54 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Růžička: Tyhle zápasy potřebujeme, na MS bude o dost větší tlak

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Vladimír Růžička při své obnovené premiéře na lavičce národního týmu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Růžička při své obnovené premiéře na lavičce národního týmu | foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

PRAHA Jako by ze sebe všechen vztek dostal při zápase na střídačce nebo až po utkání v kabině. Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička přišel mezi novináře po domácí prohře se Švédskem (4:6) smířený a působil klidně. „Pro mužstvo je to ponaučení, takové zápasy potřebujeme,“ řekl český kouč.

Prohráli jste počtvrté za sebou. Cítíte tlak na to, abyste už zvítězili?
Chceme už konečně vyhrát, ale hlavně jsme chtěli vyhrát doma. Bohužel se nám ten zápas nepodařil.

Co jsou podle vás hlavní příčiny toho, že váš tým neudržel vedení tři nula a pak čtyři tři?
Za stavu tři nula jsme měli přesilovku pět na čtyři a zdálo se mi, že jsme ji hráli lehkovážně. Oni se ubránili a pak stejně jako my dali rychlé góly. Pro nás to samozřejmě bylo těžké, na klucích bylo vidět, že jsou zaskočení. Když jsme pak dali další branku, tak Švédové ukázali velkou sílu. Chvíli na začátku a od poloviny zápasu nás přebruslovali. Dostávali se hodně do šancí. Nezahazovali puky, podrželi si to. My jsme měli obavu hrát a trochu zbytečně jsme se zbavovali kotouče, kvůli tomu jsme dělali chyby.

Útočník Roman Červenka střílí gól. V brance Švédska je Anders Nilsson.
Hráči Švédska Martin Thörnberg (vlevo) a Patrik Hersley se radují z gólu.
Český útočník Michal Birner (vzadu vpravo) střílí gól. Na snímku jsou (zleva)...
Bob a Bobek, maskoti pražského mistrovství světa.

Dlouhou přesilovku jste měli i po čtvrtém gólu.
A sehráli ji špatně. Zdálo se mi, že ty početní výhody jsme hráli jakoby v klidu, dvakrát nám ujeli do brejku a Francík (brankář Francouz) chytil vlastně samostatný nájezd. Paradoxně nám ty přesilovky uškodily, soupeř měl víc šancí, než když se hrálo pět na pět.

Navíc dostat šest gólů v domácím zápase také není zrovna dobrá vizitka.
Je to hodně. Na druhou stranu jsme čtyři góly dali... V obranném pásmu jsme dělali hodně chyb. Možná jsou z přemíry snahy. Hráči makali, bojovali. Byla plná hala, myslím, že pro spoustu hráčů to byl životní zápas. Právě to, co říkám - potřebujeme, aby tihle hráči odehráli takových zápasů co nejvíc. Je možné, že někteří kluci se dostanou do nominace na mistrovství světa a může je to jenom posílit. Tohle bylo jenom na rozehrávku, na šampionátu bude desetkrát větší tlak.

Červenka dohrál. A co Klepiš?

Trenér Vladimír Růžička chválil hráče za bojovnost a jako důkaz obětavosti si vybral kapitána Radka Smoleňáka, který bez váhání pomstil faulovaného Jakuba Klepiše. „Byl to trochu tvrdší zákrok,“ řekl o Rahimiho ataku kouč Růžička. „Doufám, že Kubovi nic není.“

Jisté je, že zranění nepustí do dalších utkání Channel One Cupu Romana Červenku, jenž utrpěl svalové zranění.

Jak hodnotíte atmosféru na čtvrtečním duelu?
Byla krásná. O to víc nás mrzí, že se nám nepodařilo vyhrát.

Změníte něco do víkendových zápasů v Soči, nebo se budete držet fungujících prvků hry?
Musíme něco změnit, určitě změníme hráče.

Stejně jako při Karjale vejnost oceňuje herní projev mužstva, ale v tabulce Euro Hockey Tour máte jediný bod. Není to frustrující?
Nevím. Já hodnotím kladně, že hráči bojovali a chtěli. Bylo vidět, že i když tady byli někteří hráči zkušenější oproti listopadovému turnaji, tak pod tlakem diváků byli nervózní a odskakovali jim puky. Ale hráčům bych chtěl poděkovat, protože dřeli. I když jsme samozřejmě dělali chyby. Co funguje v tréninku, tak najednou určité věci v obranném pásmu nefungovaly.

Michael Bereň
  • 1Diskuse