28. dubna 2014 17:41 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Vůjtek mladší: Úspěch osmnáctky? Přesně to český hokej potřeboval

Čeští hokejisté osmnácti let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští hokejisté osmnácti let. | foto: iihf.com

PRAHA Ve čtvrtfinále se nezalekli houževnatých Rusů, vzápětí senzačně vyřadili i Kanadu... Na vytoužený vrchol sice nakonec čeští hokejisté na šampionátu osmnáctiletých po prohře s USA nedosáhli, i tak ale hokejovému světu naznačili, že se s nimi v konkurenci mládežnických výběrů musí počítat. A Vladimír Vůjtek mladší, respektovaný agent, přidává: "Medaile je strašně cenná."

Od roku 2006 čekal národní tým do osmnácti let na postup do semifinále. Mezitím sestoupil z elitní skupiny, sem tam schytal nemilosrdný příděl od vyspělejších soupeřů a čelil kritickým námitkám. "Český hokej nemá budoucnost," říkalo se.

Po MS ve Finsku se však mluví převážně v superlativech. Vrána, Pastrňák, Kaše, Zacha, Vaněček... trenér Jakub Petr sestavil mimořádně odhodlaný tým, jenž šokoval favority. Stříbrná medaile je parádním úspěchem. A může být také skvělým příslibem do budoucna.

Své o tom ví také Vladimír Vůjtek mladší. Syn trenéra slovenské reprezentace, který v současné době působí jako hráčský agent.

Lidovky.cz: České osmnáctce se znovu nevěřilo, ale mladíci nakonec z Finska přivezli stříbro. Co na překvapivý úspěch říkáte?
Super! Na několik zápasů jsem se byl podívat také osobně, takže jsem měl celé dění z první ruky. Medaile je strašně cenná. Je to přesně to, co český hokej v dnešní době potřeboval. A to především ten mládežnický. Pro všechny je to teď povzbuzení a vzpruha do další práce.

Kouč Petr: Na hráče jsem pyšný

"Američané vyhráli zaslouženě, měli nejsilnější tým. Kluci tam ale nechali všechno, jsem na ně pyšný," řekl trenér Jakub Petr agentuře ČTK. "Čtvrtfinále a semifinále nás stálo hodně sil, což asi ve finálovém zápase bylo vidět," uvedl čtyřicetiletý kouč.

V souboji o zlato se prý pouze potvrdila očekávání celého mužstva. "Připravovali jsme se na to, že Američané budou mít raketový vstup do utkání, ale bohužel jsme při prvním střídání udělali obrovskou chybu. A když se Američanům podaří takový nástup, je opravdu těžké s tím něco udělat. Navíc ve finále mistrovství světa," připustil Petr.

Lidovky.cz: Zápasy mládežnických reprezentací jsou tradičně především v zámoří hodně sledované. Může hráčům druhé místo ze světového šampionátu výrazně pootevřít dveře do nejlepších lig?
Rozhodně, každý úspěch na podobné úrovni je pozitivní. I ve Finsku byla řada skautů, kteří vyhlíželi budoucí talenty. Ti kluci ale nesmí usnout na vavřínech. To by bylo v současné době to nejhorší. Mají skvěle našlápnuto, nesmí je to ukolébat. Nikdo jim samozřejmě teď nezaručí, jak vysoko a jestli vůbec budou draftovaní. Proto nesmí v žádném případě polevit.

Lidovky.cz: Na druhou stranu je psychika mladých sportovců vrtkavá. V minulosti některým z nich stoupající sláva spíše ublížila.
Je to jen na těch hráčích. Každý je svého štěstí strůjcem. Záleží, jak se s tím tlakem vyrovnají. Osobně si však myslím, že moc dobře ví, o čem je hokej a sport obecně. Takže bych z toho velké obavy neměl.

Lidovky.cz: Trenéři opakovali, že jsou hráči fyzicky výborně připraveni ze svých klubů. Takže to s přístupem k mládeži asi nebude tak zlé, jak se říká...
To ne, v tom souhlasím. Je to skvělé znamení do budoucna. Když budou všichni členové týmu dostávat potřebný prostor v každém zápase a nebudou šidit tréninky, je to jen dobře.

Lidovky.cz: Takže nejsou vyhlídky do budoucnosti českého hokeje tak mlhavé?
Talenti tu stále jsou. Ale hokejistů skutečně ubývá. Pamatuji si své dětství, kdy jsme jenom lítali po dvoře s míčem nebo hráli hokej. Dnes je každý z týmů rád, že vůbec dá dohromady hráče na soupisku. Z tohoto pohledu je logické, že když ubývá hokejistů, tak je méňě i těch, co vynikají. Na druhou stranu se bavíme o drahém a časově náročném sportu. Každý si ho zkrátka dovolit nemůže.

Lukáš Šonský

Autor

Lukáš Šonskýlukas.sonsky@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?