4. dubna 2014 12:08 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Ovečkinova ostuda. Vládne střelcům, ale v hodnocení pravdy je nejhorší

Alexandr Ovečkin rád útočí, ale obrana mu příliš nevoní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Ovečkin rád útočí, ale obrana mu příliš nevoní | foto: ČTK/AP

WASHINGTON Hokejový car Alexandr Ovečkin po ruském propadáku v Soči zabředl v NHL do mizerie. Vládne střelcům, ale góly dává jen v přesilovkách a kritici do něj tepou.

Jeden z Ovečkinových spoluhráčů stál v prosinci po jednom utkání NHL v šatně Capitals a povídá: "Osmička? Ta se vůbec nevrací. Jste to viděli, ne? Má to úplně na háku. Ale stačí, že dá gól, a všichni jsou z ní na větvi."

Schválně nejmenoval, aby nepřitáhl pozornost ostatních. Ta hláška padla po vypnutí diktafonu. Přesně však vystihla to, čeho si kdekdo všiml, jenže otevřeně se o tom v zámoří mluví a píše až teď.

Alex Ovečkin, washingtonský kapitán s číslem 8 na dresu, ve spoustě zápasů hraje na sebe. Bránění občas až ostentativně vypouští.

Pokáral ho už i trenér

Po úterním výprasku 0:5 od Dallasu už to nevydržel ani kouč Adam Oates a pravil: "Ovi se před čtvrtým gólem vykašlal na hlídání Whitneyho. Zase se ukázalo, že člověk by na ledě neměl přestat makat ani na chvíli. Ani na jedinou chvíli."

Alexandr Ovečkin z Washingtonu (v červeném) slaví gól do sítě Edmontonu.

Častý obrázek: Ovečkin slaví gól. Ještě vícekrát však odjíždí střídat se sklopeným zrakem

Ovečkin nikdy nepatřil mezi poctivé obranáře. V této sezoně však jeho ledabylost tluče do očí. 28letý Rus se může stát prvním králem kanonýrů, jenž skončí poslední ve statistice plus/minus. V ní se od roku 1967 hodnotí účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách (nepočítají se góly dosažené v přesilovkách a inkasované v oslabení).

Jistě, promítají se do ní různé vlivy. Záleží na hokejistově roli v týmu, na jeho spoluhráčích, někdy i na štěstí. Ovečkin ovšem už nemůže svá čísla svádět pouze na náhodu. Z 862 bruslařů je se součtem 36 právě on úplně nejhorší.

Nezadržitelně se potápí po hrách v Soči, kde Rusové vyhořeli. Ovečkin, kluk z mnoha olympijských plakátů, se neprosadil. Jeho otce navíc sklátil infarkt.
Po návratu do Washingtonu, který mu platí 9 milionů dolarů (asi 180 milionů korun) ročně, se v plus/minus hanebně zhoršil z -19 na -36. V 17 partiích dal sice obstojných 8 gólů (se 48 zásahy pohodlně vládne NHL), nicméně 7 z nich nasázel v přesilovkách.

Utíká z ledu, aby nesbíral mínusové body

Keith Jones a Mike Milbury, bývalí profesionálové a nyní experti televizní stanice NBC, do něj tepali o víkendu při zápase v Nashvillu. "Tohle není vzorové představení tahouna mužstva," řekl Jones. "Směrem dozadu byl příšerný." "Ztráty puku jsou neomluvitelné," navázal Milbury. "Podívejte, jak to po jedné z nich balí a mizí na střídačku, aby za něj minus slíznul někdo jiný. Stejně mu to nepomohlo, statistici ho zapsali jemu."

Ovečkin se soužil taky po ruském krachu ve Vancouveru před čtyřmi lety. Tentokrát se ale zdá, že je jeho krize ještě hlubší. Trable bublající v týmu vyvřely na veřejnost tento týden. Washington zoufale bojující o postup do play-off prohrál čtvrtý mač za sebou a trenér Oates před reportéry setřel i Ovečkina. Vytkl mu, že se při protiútoku Dallasu zpátky jen klouzal a nechal Whitneyho přihrát na Jeffreyho zásah na 0:4.

Capitals se teď připravují na důležitý páteční střet s New Jersey, přímým rivalem v závodech o místenku do Stanley Cupu. Proti Jágrovi a spol. by Ovečkin měl opět nastoupit vedle svého dvorního centra Bäckströma. Oates zkusil hvězdy od sebe odtrhnout, jenže manévr mu nevyšel. Slavná osmička dál šidí bránění a navíc v posledních třech zápasech ani neskórovala. Její přínos pro tým tak klesl na nulu. Nebo vlastně spíš do minusu.

Karel Knap

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.