Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vokoun může napodobit Haška. Česká jednička má báječnou formu

Sport

  7:27
PRAHA/SUNRISE - Na Floridě si mnou ruce. Nejzaměstnanější, na druhém místě v úspěšnosti zákroků NHL, aktuálně v nejlepší formě. To všechno zdobí hokejového brankáře Tomáše Vokouna.

Tomáš Vokoun. foto: ČTK

Spokojenost panuje i na evropské straně oceánu. V polovině února se totiž postaví jako jednička do branky národního týmu na olympijských hrách. "Tomáš má vynikající formu, dostává málo gólů, připisuje si jednu nulu za druhou. Je v obrovské pohodě," řekl LN trenér reprezentace Vladimír Růžička.

"Teď je důležité, aby si tu pohodu udržel ještě další tři týdny a pak i ve Vancouveru." Růžička ví, o čem mluví. Vokoun svými výkony drží velmi průměrnou Floridu v boji o play off, navíc neustále stoupá brankářskými tabulkami.

VOKOUNA FORMA - JEHO NEJLEPŠÍ LEDNOVÉ ZÁKROKY:

V úspěšnosti zákroků mu dokonce s 93,1 % patří druhé místo za Ryanem Millerem z Buffala, který je jen o dvě desetiny procenta lepší. A druhý je Vokoun i v počtu vychytaných nul, gól nepustil už šestkrát.

"Když se dostanete do formy, je to vždycky příjemné," usmíval se skromně Vokoun, který v úterý pomohl Floridě 17 zásahy k výhře 2:1 nad Montrealem. "A brankář je vždycky sedmdesát procent úspěchu," připomněl Růžička.

Jak moc je pro Pantery Vokoun důležitý, ukazuje i fakt, že do brankoviště už třináct zápasů nepustil nikoho jiného.

VOKOUNY STATISTIKY

Forma Tomáše Vokouna od začátku nového roku:
-  Odchytané zápasy: 12
- Dosažená vítězství: 7
- Inkasované branky: 18
- Vychytané nuly: 3
- Pokryté zásahy: 408
- Úspěšnost zásahů: 95,53 %

Tomáš Vokoun během sezony a celé kariéry:
- Zápasy v sezoně: 43
- Zápasy celkem: 555
- Vychytané nuly v sezoně: 6
- Vychytané nuly celkem: 37
- Úspěšnost v sezoně: 93,13 %
- Pořadí brankářů v sezoně: 2.

Navíc v posledních sedmi duelech nedostal víc než dvě branky na zápas. "Možná ho na Floridě malinko přetěžují, ale Tomáš radši chytá, než by seděl na střídačce. Jen doufám, že se nezraní," přeje si Růžička.

Stejný věk, podobné statistiky
Vokoun svými výkony nechává vzpomenout na Dominika Haška před slavným Naganem. Srovnání se přímo nabízí – Vokounovi je 33 let, stejně jako tehdy Haškovi, velmi podobné mají i statistiky.

"A Tomáš klidně může Dominika napodobit. Působí klidným dojmem, právě proto tak dobře chytá. Je psychicky i fyzicky uvolněný, vyzařuje z něj jistota a suverenita," pochvaluje si Haškův brankářský kouč Josef Bruk.

Své formy si je dobře vědom i Vokoun. "Celkově je to dobré. Co je pro mě nejdůležitější: můžu věřit ve svoje schopnosti. Sebevědomí mi nechybí," svěřil se deníku Sport. Podle Bruka za Vokounovými úspěchy stojí především zkušenosti. "Gólman totiž zraje jako víno," usmíval se.

"Tomáš je navíc strašně pracovitý, pořád na sobě dře a zlepšuje se. Má skvěle načasovanou formu a je v ideálním věku. Už ho nerozhodí prohry a nepřeceňuje výhry," přidal svůj názor bývalý reprezentační gólman Petr Bříza.

JAK BALLARD MÁLEM URAZIL HLAVU
VOKOUNOVI - CELÝ ČLÁNEK ZDE
:

Vokoun už jednou dokázal pomoci reprezentaci až na vrchol – v roce 2005 se podílel na zlatu z mistrovství světa. I proto o něm mluví možní soupeři s respektem. "Pokaždé, když proti němu hrajeme, chytá dobře. Je vzrušující ho sledovat," pravil brankář New Jersey Martin Brodeur, v sedmatřiceti letech už jedna z legend NHL.

Právě s ním svádí Vokoun "bitvu" o větší počet čistých kont; momentálně má Brodeur o jednu nulu více. "Tomáš se pokusí ve Vancouveru dostat Čechy ke zlatu. Myslím, že se tam střetneme," dodal gólman kanadského výběru.

Mohlo by vás zajímat