19. listopadu 2008 9:41 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Vokoun zářil při výhře Floridy

Český brankář Tomáš Vokoun a zadák Bryan McCabe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český brankář Tomáš Vokoun a zadák Bryan McCabe. | foto: ČTK

NEW YORK Český gólman Tomáš Vokoun dovedl v úterním utkání NHL Floridu k vítězství 4:3 po samostatných nájezdech na ledě Tampy Bay. Dvaatřicetiletý brankář zlikvidoval 49 střel, v penaltovém rozstřelu chytil všechny tři nájezdy a stal se první hvězdou utkání. Domácí Tampa Bay prohrála i druhý zápas pod vedením nového trenéra Ricka Toccheta, a to i přesto, že mužstvo stanovilo klubový rekord v počtu střel na branku.

Vokoun chytal od úvodní minuty poprvé po deseti dnech a jeho výkon chválil i spoluhráč Bryan McCabe, autor dvou gólů. "Podržel nás brankář. A měli jsme štěstí, skóre neodpovídalo obrazu hry. Vedli jsme 3:0, ale přestříleli nás a také si vypracovali více gólových šancí," řekl McCabe. "Samozřejmě bychom chtěli sehrát vyrovnanější partii, ale vyhráli jsme. Prošli jsme si těžkým obdobím a vítězství je pro tým důležitější než cokoli jiného," dodal Vokoun.

Tampa Bay dokázala smazat tříbrankové manko i zásluhou českého útočníka Radima Vrbaty, který se trefil poprvé v novém působišti. V penaltovém rozstřelu pak Vokoun vychytal elitní střelce Vincenta Lecavaliera, Jussiho Jokinena i Martina St. Louise. O výhře Floridy rozhodl Nathan Horton.

Nejproduktivnější Čech v NHL Aleš Hemský se třemi asistencemi podílel na jednoznačném vítězství Edmontonu 7:2 v Columbusu. Domácí snížili v 50. minutě na 2:4, Oilers však v rozmezí tří minut kontrovali třemi brankami. K sedmi trefám stačilo hráčům Oilers pouhých 19 střel. "Skóre nevystihuje, jak těsný zápas to byl. Důležitá byla pátá branka, pak už se nám lépe dýchalo," uvedl Shawn Horcoff, který si v utkání připsal tři kanadské body.

Po příletu rodiny se rapidně zvedly výkony Marka Židlického. V předchozích dvou utkáních český obránce Minnesoty zaznamenal dvě branky, asistenci a rozhodující nájezd, v úterý v Pittsburghu Židlický zařídil vítězství 2:1 přesným forhendovým zakončením opět v penaltovém rozstřelu.

Wild potvrdili pozici nejlépe bránícího týmu v lize, v níž zatím průměrně inkasují méně než dva góly na zápas. "Udržet mužstvo (Pittsburgh) s takovou sestavou na jedné vstřelené brance je velký úspěch," radoval se brankář Nicklas Bäckström, který v nájezdech vychytal i Petra Sýkoru a se svými spoluhráči přeťal šňůru šesti výher Penguins.

Skončila i osobní série Jevgenije Malkina, který dokázal v třinácti zápasech za sebou asistovat u gólů, což byla od roku 1998 druhá nejdelší řada. Úspěšnější byl pouze v roce 2001 Jaromír Jágr, jenž si připsal finální přihrávku v 16 utkáních po sobě.

Stejně jako Vrbata vstřelil první gól v sezoně i obránce Phoenixu Zbyněk Michálek. V utkání s Chicagem snížil v přesilové hře na 1:2 a v závěrečné části Coyotes vyrovnali, nakonec ale prohráli po samostatných nájezdech. Blackhawks v této sezoně zvítězili v rozstřelu až na pátý pokus.

Útočník Montrealu Robert Lang se gólově prosadil už v druhém utkání za sebou. Sedmatřicetiletý hokejista vstřelil na ledě Caroliny úvodní gól zápasu, ale Hurricanes během necelých čtyř minut v závěrečné části dvakrát skórovali a zvítězili 2:1. "Šli jsme do zápasu s cílem více střílet a tlačit se před bránu. Snažili jsme se pálit z každé pozice a vedlo to k šancím," uvedl střelec vyrovnávací branky Sergej Samsonov. Se spoluhráči vyslali na brankáře Careyho Priceho 48 střel.

Pořádně se zapotil i gólman Colorada Peter Budaj, který v Calgary čelil 51 ranám a držel naději na bodový zisk až do závěrečných minut. Nerozhodný stav 1:1 zlomil v 53. minutě obránce Adrian Aucoin a další dvě gólové pojistky na konečných 4:1 přidali domácí v poslední minutě. "Mají v týmu vysoké a fyzicky dobře disponované hráče. Nahazovali puky do rohů, clonili mi ve výhledu. Nevyhráli jsme v rozích příliš mnoho soubojů. To je důvod, proč měli hodně střel," vysvětlil slovenský brankář.

DNEŠNÍ ZÁPASY:
Pittsburgh - Minnesota 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 9. Cooke - 8. M. Koivu, rozhodující nájezd Židlický. Střely na branku: 25:25. Diváci: 16.971.

Carolina - Montreal 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky: 44. Samsonov, 47. Ray Whitney - 22. Lang. Střely na branku: 48:29. Diváci: 12.164.

Columbus - Edmonton 2:7 (0:2, 1:1, 1:4)
Branky: 39. Huselius, 50. Nash - 6. Souray (Hemský), 14. Cogliano, 33. Pouliot, 48. Gilbert (Hemský), 53. Penner, 55. Horcoff (Hemský), 56. Višňovský. Střely na branku: 39:19. Diváci: 12.689.

Tampa Bay - Florida 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 1:1, 2:0 - 0:0)
Branky: 35. Vrbata, 44. Arťuchin, 58. Eminger - 8. a 28. McCabe (na první Dvořák), 20. Booth, rozhodující nájezd Horton. Brankář Tomáš Vokoun odchytal celé utkání, obdržel tři branky z 52 střel a úspěšnost zásahů měl 94,2 procenta. Střely na branku: 52:36. Diváci: 16.176.

Calgary - Colorado 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Branky: 27. Bourque, 53. Aucoin, 60. Iginla, 60. Moss - 7. Svatoš. Střely na branku: 51:23. Diváci: 19.289.

Phoenix - Chicago 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 27. Z. Michálek, 46. Doan - 19. Versteeg, 20. Sharp, rozhodující nájezd Toews. Střely na branku: 38:40. Diváci: 14.682.