Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Hadamczik zůstává šéfem Českého hokeje, Dědek ve volbách drtivě prohrál

Předseda hokejového svazu Alois Hadamczik na volební konferenci 2024 foto: ČTK

Suverénní obhajoba. Alois Hadamczik na sobotní volební konferenci obdržel jako jediný kandidát na post šéfa Českého hokeje 59 z 61 hlasů. Pozice svazových viceprezidentů obsadili Petr Bříza a nově také prezident APK Jan Tůma, který s padesáti hlasy jasně porazil pardubického majitele Petra Dědka. Ten se do výboru nedostal ani jako řadový člen.
  13:10aktualizováno  17:30

Běžně směřuje pozornost k muži, který bojuje o nejvyšší post. Tentokrát to ale nebyl ten případ. O místu prezidenta bylo předem v podstatě jasno, protože jediný Hadamczikův soupeř Josef Řezníček kandidaturu předem stáhl.

„Zřejmě jste ocenili práci, kterou jsem za dva roky udělal,“ děkoval za silný mandát až do roku 2028 kravařský rodák.

Hokejová volební konference 2024

Online reportáž

Daleko sledovanější souboj se přesto vedl o pozice dvou viceprezidentů. Dědek, který před volbami opakovaně útočil na některé oponenty, získal pouhých jedenáct hlasů a jasně prohrál s Tůmou, kterého nominovala většina extraligových klubů v rámci APK.

Čtyřiapadesátiletý generální manažer Mladé Boleslavi zastupuje oblast vrcholového hokeje, navíc je jedinou novou tváří v nejužším svazovém vedení.

Za výkonnostní hokej totiž pozici obhájil Bříza, mimo jiné viceprezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) a šéf organizačního výboru ještě stále nedávného úspěšného šampionátu v Praze. Přemohl totiž řadového člena výkonného výboru Bedřicha Ščerbana poměrem 47:13.

Samotné volbě předcházely kromě obědové pauzy také emotivní debaty. Vcelku logicky.

„Pan Homolka je advokát, jehož klientem je Petr Dědek,“ prozradil na jejich konci Tůma. Oba jím zmínění muži totiž přišli s očekávanou sadou dotazů. A vyzývali dosavadní výkonný výbor k sebereflexi.

Jan Tůma, šéf Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK).

„Lžete tu,“ vyjel dokonce Bříza. „Pořád mluvíte o předražených nákupech, ale my jednali s péčí řádného hospodáře.“

Odpovídal tak na stížnosti, které Dědek pravidelně opakuje. Ať už ve věci vybírání marketingového partnera BPA, zakázek bez výběrových řízení za nestandardní ceny či zmařených investic.

Proto majitel Dynama považuje za drzost, že muži, kteří působili ve výboru nebo v dozorčí radě dříve pod vedením Tomáše Krále, znovu kandidují. Podle něj hokeji jen škodí.

Kdo volil?

Celkem 61 delegátů:

prezident ČSLH (1),
viceprezidenti ČSLH (2),
předseda dozorčí rady ČSLH (1),
delegáti povolaní extraligovými kluby (14),
delegáti povolaní kluby první ligy (14),
delegáti povolaní kluby druhé ligy (14),
delegát za ženský hokej (1),
delegáti za účelově zřízené kraje (14)

Je však otázkou, zdali jeho předvolební výpady pomohly.

Například kvůli obviněním ze ztrát z prodeje drahých aut a vkladu do později krachující společnosti WSM pohrozil obhajující šéf dozorčí rady Miloslav Šeba Dědkovi ještě před volbami žalobou.

Právní kroky avizoval i Hradec, jehož představenstvo vrchlabský miliardář nařkl z vyplácení provizí za reklamní smlouvy. Do Tůmy se zase Dědek pustil kvůli střetu zájmů v možném „sporu o desítky milionů ve věci marketingových práv mezi APK a ČSLH“.

„Za představenstvo APK nás tu sedí několik a o žádném sporu se svazem nevíme. Příště si ověřujte informace, pane Homolko,“ nabádal Dědkova advokáta Tůma.

Právě on se i v rozhovoru pro iDNES.cz vyjádřil, že Dědkovy výroky jen pramení z malé podpory. Podobně se vyjádřil také osočený Hradec.

A v sobotu odpoledne se to naplno potvrdilo.

Výbor následně doplnilo ještě osm volených členů, opět bez Dědka. Přestože by si Hadamczik s plným respektem k zavedeným pravidlům nejraději vybíral sám.

„Kde mám brát sebevědomí, když nemám možnost vybrat si společníky? Musíte za to nést zodpovědnost i vy. Zarazilo mě, jaký boj je o místa ve výkonném výboru,“ prohlásil znovuzvolený šéf svazu.

„Vadí mi vaše kupčení s hlasy,“ přihodil expresivní trenér Martin Pešout, který by také byl pro Hadamczikovu volbu.

Obhajující svazový viceprezident Petr Bříza hlasuje během volební konference.

Stanovy ale hovoří jinak. A dle nich se kromě Dědka, pro nějž vzhůru vyletělo jen třináct ruk, do orgánu nedostal ani Jiří Šlégr, který obhajoval a prezident byl „pro“. Stejně dopadli rovněž Pavlové Hinner s Hynkem.

Z dosluhujících členů se o pokračovaní nehlásili ani Jaromír Jágr, Aleš Pavlík, Daniel Sadil a Jiří Šindler. Na jednání se kandidatury vzdal Milan Vacke.

Nováčky se tak stali Petr Vosmík, Stanislav Tichý, Milan Urban, Jan Havlíček a Petr Vinš. Dál pokračují Ščerban, Aleš Kmoníček (Hradec) a Marek Chmiel (Třinec). Právě díky posledním dvěma jmenovaným a Tůmovi s Vosmíkem (Sparta) výrazně posílila extraliga.

Za předsedu dozorčí rady jedenašedesát delegátů opět vybralo Šebu, post předsedy arbitrážní komise obsadí jediný uchazeč Vladimír Balaš – schválený jednomyslně.

Výsledky hlasování do výkonného výboru

Konference dle Stanov ČSLH vybrala prezidenta, dva viceprezidenty a osm členů.
Tučně a kurzívou jsou vyznačení úspěšní kandidáti.

Prezident:
Alois Hadamczik (59 z 61 hlasů)

Viceprezidenti za oblast vrcholového hokeje (volí se jeden):
Jan Tůma (50), Petr Dědek (11)

Viceprezidenti za oblast výkonnostního hokeje (volí se jeden):
Petr Bříza (47), Bedřich Ščerban (13)

Členové za oblast vrcholového hokeje (volí se pět):
Bedřich Ščerban (56), Aleš Kmoníček (51), Stanislav Tichý (50), Petr Vosmík (42), Marek Chmiel (40), Pavel Hinner (28), Pavel Hynek (19), Petr Dědek (13), Martin Svoboda (2), Jiří Heš (1), Jan Tůma (zvolen viceprezidentem)

Členové za oblast výkonnostního hokeje (volí se tři):
Milan Urban (59), Jan Havlíček (56), Petr Vinš (51), Jiří Šlégr (12), Milan Hnilička (0), Petr Bříza (zvolen viceprezidentem), Bedřich Ščerban (zvolen za vrcholový hokej); Jakub Král, Bronislav Píša a Milan Vacke (odstoupili)

Autoři: , ,