Voráček dal v NHL dva góly Philadelphie, byl vyhlášen hvězdou zápasu

7:37aktualizováno  10:32
NEW YORK - Český útočník Jakub Voráček se v utkání NHL podílel dvěma trefami na jasné výhře Philadelphie 5:0 v Ottawě a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Kladenský odchovanec, který měl před utkáním na svém kontě jen jeden vstřelený gól, svými zásahy zvyšoval ve druhé třetině vedení týmu z 1:0 na 3:0.

Jakub Voráček za Philadelphii. foto: ČTK

Voráček, nejproduktivnější český hokejista předchozího zkráceného ročníku, nejdříve šikovně zpoza branky zasunul kotouč k levé tyči za přemísťujícího se Craiga Andersona. Druhý gól přidal v přesilové hře po hezké kombinaci celého útoku do poloodkryté klece. To na straně Flyers si gólman Steve Mason poradil se všemi 24 pokusy domácích a zaznamenal první nulu sezony.

"Vrátili jsme se zpět k základům. První měsíc jsme dělali věci, které bychom neměli, nyní jsme svou hru zjednodušili. Snažíme se puky udržovat, co nejdále od své branky a vyhráváme osobní souboje u mantinelů. A tyhle maličkosti nám teď pomáhají vyhrávat," uvedl útočník Philadelphie Matt Read, autor první branky zápasu. Brankář Ondřej Pavelec si od zápasu s Chicagem, v němž byl střídán, připsal vítězství ve všech třech startech. Šestadvacetiletý gólman dovedl v úterý Winnipeg v Detroitu k výhře 3:2 po samostatných nájezdech, když zneškodnil 41 střel a dva ze tří pokusů v rozstřelu.

"Pavelec vydal ze sebe to nejlepší, abychom vyhráli," pochválil svěřence trenér Claude Noel. Jets v utkání dvakrát vedli, ale soupeř v závěrečné třetině vystupňoval tlak a přestřílel je 16:2. "Šli po nás a my jsme udělali několik chyb a v oslabení inkasovali," řekl Pavelec, který stejně jako v minulém utkání vychytal výhru v nájezdech. Český brankář byl vyhlášen třetí hvězdou utkání a totéž ocenění si vysloužil obránce Roman Polák, který druhým gólem v sezoně vynutil pro St. Louis prodloužení duelu s Phoenixem.

V něm se ale z výhry 3:2 radovali i s přispěním jedné asistence Rostislava Klesly Coyotes, kteří se v utkání museli obejít bez zraněných Martina Hanzala a Radima Vrbaty. Poprvé od úvodní minuty si v NHL zachytal Marek Mazanec. Dvaadvacetiletý gólman v druhém startu v soutěži kryl třicet střel, ale porážce Nashvillu 1:3 na ledě New Yorku Islanders nezabránil. Mazanec, který debutoval před čtyřmi dny, když během utkání nahradil Cartera Huttona, inkasoval všechny góly mezi 16. a 28. minutou.

Jág přihrál na vítěznou branku New Jersey

Čisté svědomí neměl u druhé branky, kdy si špatně pohlídal prostor u tyčky a z ostrého úhlu ho překonal Pierre-Marc Bouchard. Hokejisté New Jersey podruhé v sezoně vyhráli ve dvou utkáních po sobě, když na ledě New Yorku Rangers uspěli 3:2. U vítězné branky z 58. minuty asistoval Jaromír Jágr. Český útočník přihrávkou z obranné modré čáry založil rychlý kontr a přečíslení po spolupráci s Travisem Zajacem zakončil Dainius Zubrus.

"Hraje na pravé straně celou kariéru a ví, co tam má dělat. Když tam dostane puk, rozumí si s ním jako nikdo jiný. Má hokejový cit a chytrost, aby věděl, kde jsou ostatní hráči," komentoval Jágrovu přihrávku autor vítězné branky, který hrál s českým útočníkem před deseti lety ve Washingtonu. V sestavě Devils chyběl v šestém zápase v řadě kvůli bolestem v horní části těla Patrik Eliáš. Hokejisté Buffala na desátý pokus konečně na svém ledě zvítězili, když udolali Los Angeles 3:2 po nájezdech.

Odvrátili tím hrozbu vyrovnání rekordu NHL v počtu nevyhraných domácích zápasů od startu sezony. Nepříjemnou sérii devíti proher přetrhla i Florida, která porazila Anaheim 3:2 a připsala si první výhru pod vedením trenéra Petera Horacheka. Martin Erat přispěl jednou asistencí k vítězství Washingtonu 4:3 v prodloužení nad Columbusem. Třebíčský rodák se blýskl nádhernou individuální akcí, při níž se prosadil v souboji jeden na jednoho a po jeho přihrávce vyrovnal John Carlson střelou do zcela prázdné branky na 1:1.

Výsledky NHL

Buffalo - Los Angeles 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 33. a 45. Hodgson, rozhodující sam. nájezd Moulson - 2. Williams, 57. King. Střely na branku: 17:45. Diváci: 18.281.

NY Islanders - Nashville 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
Branky: 16. Tavares, 18. Bouchard, 28. Okposo - 55. Hörnqvist. Střely na branku: 33:33. Diváci: 12.108.

NY Rangers - New Jersey 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky: 27. M. Staal, 54. Girardi - 27. a 40. Carter, 58. Zubrus (Jágr). Střely na branku: 35:28. Diváci: 18.006.

Washington - Columbus 4:3 v prodl. (0:0, 1:1, 2:2 - 1:0)
Branky: 34. Carlson (Erat), 49. Ward, 59. Grabovskij, 62. Ovečkin - 28. Dubinsky, 52. Boll, 55. Atkinson. Střely na branku: 34:27. Diváci: 18.506.

Carolina - Colorado 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 13. J. Staal, 21. Dwyer - 35. Stastny. Střely na branku: 28:34. Diváci: 13.278.

Montreal - Tampa Bay 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 56. Briere - 5. Malone, rozhodující sam. nájezd Filppula. Střely na branku: 29:45. Diváci: 21.273.

Ottawa - Philadelphia 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
Branky: 21. a 31. Voráček, 17. Read, 48. Lecavalier, 54. B. Schenn. Střely na branku: 24:31. Diváci: 16.398.

Detroit - Winnipeg 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 15. a 54. Dacjuk - 8. Little, 51. Bogosian, rozhodující sam. nájezd Ladd. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, inkasoval dvě branky ze 41 střel a úspěšnost zásahů měl 95,35 procenta. Střely na branku: 43:21. Diváci: 20.066.

Florida - Anaheim 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Branky: 34. Matthias, 35. Upshall, 45. Boyes - 1. Cogliano, 15. Lindholm. Střely na branku: 25:34. Diváci: 13.354.

St. Louis - Phoenix 2:3 v prodl. (1:2, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 6. Lapierre, 43. Polák - 8. Moss, 20. Boedker (Klesla), 61. Ekman-Larsson. Střely na branku: 39:19. Diváci: 15.678.

Calgary - San Jose 2:3 v prodl. (0:2, 0:0, 2:0 - 0:1)
Branky: 47. Russell, 51. Cammalleri - 2. Couture, 20. Marleau, 62. Stuart. Střely na branku: 13:35. Diváci: 19.289.

3. St. Louis 16 11 3 2 54:37 25
4. Minnesota 18 10 4 4 48:40 24
5. Winnipeg 20 9 2 9 53:57 20
6. Dallas 17 8 2 7 46:52 18
7. Nashville 18 8 2 8 38:57 18