Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Voráček dal proti Edmontonu dva góly. V produktivitě dohání Crosbyho

7:49aktualizováno  8:58
NEW YORK - Hokejový útočník Jakub Voráček nasměroval Philadelphii v úterním utkání NHL dvěma góly v první třetině k výhře 4:1 nad Edmontonem. Kladenský odchovanec bodoval v jedenáctém z 12 odehraných utkání sezony a s bilancí pěti branek a 13 asistencí je v produktivitě soutěže druhý. Na vedoucího Sidney Crosbyho ztrácí bod.

Jakub Voráček slaví gól. foto: ČTK/AP

Voráček si pochvaluje, že na radu trenéra Flyers Craiga Berubeho v létě vyřadil z jídelníčku chleba a těstoviny, díky čemuž shodil pět kilo a stal se na ledě rychlejším. Svou mrštností zařídil úvodní gól zápasu, když sebral u zadního mantinelu puk, obtočil se kolem branky a skóroval. Druhý gól přidal z dorážky z mezikruží a na konci byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

„Cítím se dobře, rychlejší. Všechno funguje. Ale nechci to přeceňovat. Pořád mám za sebou jen dvanáct zápasů,“ řekl Voráček, jenž by v této sezoně mohl atakovat osobní rekordy v gólech (23) a přihrávkách (39). „Obrovský rozdíl v jeho hře je v tom, že ani ve třetí třetině se na něm neprojevuje únava a neklesá jeho rychlost. Od začátku až do konce má hodně šťávy,“ dodal kouč Berube.

Sestřih z utkání Philadelphia - Edmonton

Produktivita českého útočníka pomohla k první výhře v sezoně brankáři Flyers Stevu Masonovi, jenž Voráčka pamatuje ještě z jeho nováčkovské sezony v Columbusu. „Jake byl vždy hodně talentovaný a nyní si konečně plně uvědomuje svůj potenciál. My jsme věděli, že může být výjimečným hráčem, dokonce i v Columbusu. Teď to začíná dokazovat,“ uvedl Mason.

„Hraje teď s velkým sebevědomím a v kombinaci s jeho schopnostmi je to pro soupeře nebezpečné. Užívám si, že s ním můžu hrát v jednom útoku,“ doplnil Claude Giroux.

Trefil se i Erat

V nabitém úterním programu NHL, do něhož zasáhlo 24 týmů, se z českých hokejistů gólově prosadil už jen Martin Erat. Třebíčský rodák po asistencích Martina Hanzala a Zbyňka Michálka přispěl gólem k výhře Arizony 3:2 nad Torontem. Vydatně ale Eratovi pomohl i obránce soupeře Stephane Robidas, protože si jeho nahození srazil bruslí do branky. Erat si připsal čtvrtý gól sezony, loni přitom v 70 utkáních skóroval jen třikrát.

Brankář Ondřej Pavelec pokračuje ve spolehlivých výkonech. Kladenský odchovanec při předchozím startu vychytal čisté konto, v úterý inkasoval jen jednou z 24 střel a dovedl Winnipeg k výhře 3:1 nad Nashvillem. Pavelec společně s parťákem Michaelem Hutchinsonem, jenž v minulém zápase Jets udržel nulu, vytvořil nový klubový rekord v neprůstřelnosti. Trvala 161 minut a 17 sekund.

„Je to týmová práce. Pro naše sebevědomí to je dobré, ale to je vše. Je to jen o výhrách,“ komentoval úspěšnou sérii Pavelec, který si ve srovnání s minulým ročníkem vede podstatně lépe. Ve dvanácti utkáních inkasoval průměrně o jeden gól méně a úspěšnost zásahů mu vzrostla o více než dvě procenta. „Zlepšili jsme se v defenzivě. Mnohem lépe v této sezoně bráníme,“ vysvětloval.

Skvěle bránili i hokejisté St. Louis, kteří uspěli na ledě New Jersey 1:0 a připsali si šestou výhru za sebou. Jedinou branku vstřelil ve třetí třetině Vladimír Tarasenko při vyloučení Marka Židlického. Druhé utkání v řadě vynechal kvůli blíže nespecifikovanému zranění David Krejčí, bez něhož Boston udolal Floridu 2:1 v prodloužení. Do základní sestavy Detroitu se stejně jako minule nedostal Andrej Nestrašil, který přihlížel porážce týmu 1:3 v Ottawě.

Sestřih z utkání Arizona - Toronto

Alexandr Ovečkin z Washingtonu zaznamenal dvě asistence, díky nimž se posunul do čela historické tabulky klubové produktivity před Petera Bondru. Na kontě má 825 bodů z 691 zápasů. „Byla to jen otázka času, zasloužil si to,“ reagoval Bondra, který měl v plánu jít osobně do kabiny ruskému útočníkovi poblahopřát. Ale kvůli porážce Capitals 3:4 v prodloužení s Calgary to odložil.

Výsledky NHL

Boston - Florida 2:1 p (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 28. Bergeron, 64. Marchand - 25. J. Jokinen. Střely na branku: 25:19. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Bergeron, 3. Hamilton (všichni Boston).

Philadelphia - Edmonton 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
Branky: 4. a 17. Voráček, 25. Bellemare, 33. L. Schenn - 30. Nugent-Hopkins. Střely na branku: 25:36. Diváci: 19.566. Hvězdy zápasu: 1. Voráček, 2. Mason, 3. Del Zotto (všichni Philadelphia).

Washington - Calgary 3:4 p (1:1, 2:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 11. Bäckström, 32. M. Johansson, 35. Ward - 10. Bouma, 31. Giordano, 55. Granlund, 65. Monahan. Střely na branku: 34:23. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Monahan (Calgary), 2. Ovečkin, 3. Bäckström (oba Washington).

Columbus - Carolina 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Branky: 19. a 55. Foligno - 16. Boychuk, 18. Nash, 27. Faulk, 60. E. Staal. Střely na branku: 19:37. Diváci: 15.638. Hvězdy zápasu: 1. Foligno (Columbus), 2. Nash, 3. Faulk (oba Carolina).

New Jersey - St. Louis 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 45. Tarasenko. Střely na branku: 26:23. Diváci: 15.102. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Allen (oba St. Louis), 3. Schneider (New Jersey).

Montreal - Chicago 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
Branky: 30. a 55. Versteeg, 12. Toews, 43. B. Richards, 53. P. Kane. Střely na branku: 28:32. Diváci: 21.287. Hvězdy zápasu: 1. Toews, 2. Keith, 3. P. Kane (všichni Chicago).

Ottawa - Detroit 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 35. Karlsson, 55. Wiercioch, 60. MacArthur - 43. Zetterberg. Střely na branku: 32:32. Diváci: 16.436. Hvězdy zápasu: 1. Karlsson, 2. Anderson (oba Ottawa), 3. Howard (Detroit).

Minnesota - Pittsburgh 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky: 51. Niederreiter - 20. Spaling, 23. Sutter, 36. Kunitz, 59. Hörnqvist. Střely na branku: 34:22. Diváci: 18.788. Hvězdy zápasu: 1. Greiss (Pittsburgh), 2. Niederreiter, 3. Koivu (oba Minnesota).

Winnipeg - Nashville 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Branky: 3. Ladd, 6. Scheifele, 59. Wheeler - 37. Forsberg. Střely na branku: 26:24. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 95,83 procenta. Diváci: 15.016. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele (Winnipeg), 2. Forsberg (Nashville), 3. Trouba (Winnipeg).

Dallas - Los Angeles 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky: 3. Horcoff - 23. Lewis, 45. Brown, 52. Clifford. Střely na branku: 34:30. Diváci: 16.567. Hvězdy zápasu: 1. Brown, 2. Lewis (oba Los Angeles), 3. Horcoff (Dallas).

Colorado - Vancouver 2:5 (2:0, 0:1, 0:4)
Branky: 2. Mitchell, 17. McGinn - 45. a 50. Bonino, 40. H. Sedin, 43. Dorsett, 54. Matthias. Střely na branku: 22:37. Diváci: 13.221. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Higgins (oba Vancouver), 3. Mitchell (Colorado).

Arizona - Toronto 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Branky: 11. Gagner, 16. Erat (Hanzal, Z. Michálek), 27. Vermette - 30. Phaneuf, 54. Franson. Střely na branku: 33:30. Diváci: 14.202. Hvězdy zápasu: 1. Erat, 2. Smith, 3. Gagner (všichni Phoenix).