2. září 2015 15:14 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Za každý bod tisíc dolarů. Voráček založil nadaci, která pomůže i jeho sestře

Hokejista Jakub Voráček se svou sestrou Petrou Klausovou představili v Praze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejista Jakub Voráček se svou sestrou Petrou Klausovou představili v Praze... | foto: ČTK

PRAHA Hokejista Jakub Voráček založil společně se svou sestrou Petrou Klausovou nadaci, jež ponese jeho jméno. Nadace Jakuba Voráčka bude pomáhat pacientům s roztroušenou sklerózou, onemocněním, které lékaři před dvěma lety diagnostikovali právě u jeho sestry.

Samotný Voráček už má také jasno, jak bude přispívat - za každý bod v zámořské NHL, který si odteď připíše, přistane na konto nadace tisíc dolarů.

„Pro tento krok byl velice důležitý právě můj vztah se sestrou. Od 17 let jsem za mořem a tam se charitě už také pár let věnuju. Beru jako velice důležité, že když máte tu možnost v životě společnosti něco vrátit a pomoci takovým lidem, máte to udělat. I proto chci část svých aktivit a zkušeností přenést do Čech,“ řekl Voráček během dnešního představení projektu v Praze.

S ohledem na jeho kariéru a hokejové závazky bude větší část práce v nadaci na jeho sestře Petře, která zná osobně problémy pacientů, lékařů a organizací, jež se této oblasti věnují. „Když si to sami prožijete, poznáte ty největší nedostatky. Díky mé zkušenosti víme, kam nyní nejlépe zacílit,“ uvedla Klausová.

Garantem bude Pavel Kolář

Symbolem a talismanem nadace bude Kluk Puk, jako odborní garanti byli představeni profesorka Eva Havrdová a také světově proslulý profesor Pavel Kolář. „Každý koruna mimo ten pojišťovací systém je velikým přínosem, protože roztroušená skleróza je velmi nákladnou diagnózou,“ zdůraznil Kolář, který se s Voráčkem zná delší dobu a právě on mu před dvěma lety zvěstoval do Montrealu jako prvnímu zprávy o jeho sestře.

„Chtěl se mnou probrat, co a jak. Moje reakce nebyla asi nijak výjimečná, byl jsem překvapený, protože je to strašná novina, ale zase na druhou stranu - musí se bojovat. I tohle je život a musíme bojovat dál. A my jsme měli štěstí, že ségra k Pavlu Kolářovi šla a ten to objevil takhle brzo, i proto může žít prakticky normální život,“ připomněl Voráček.

Hokejista Jakub Voráček se svou sestrou Petrou Klausovou představili Nadaci...
Hokejista Jakub Voráček (vpravo) se svou sestrou Petrou Klausovou (vlevo)...

Loni pak vznikl nápad na projekt Nadace Jakuba Voráčka. Ta rozdělí první příspěvky na jaře příštího roku a chce směřovat svoji podporu především do oblastí podpory výzkumu a rozvoje registru pacientů, podpory činnosti a rozvoje center v ČR a také do podpory individuálních pacientů s roztroušenou sklerózou v tíživé situaci.

„Dlouho jsem přemýšlel, jakým způsobem bych přispíval. A rozhodl jsem se, že dám na konto 1000 dolarů za každý bod v NHL. Snad tam po nadcházející sezoně přihodím alespoň tolik, kolik jsem udělal bodů loni - činilo by to 81 tisíc dolarů. Snad těch bodů a tím pádem i peněz pro nadaci bude hodně,“ přeje si opora Philadelphie Flyers.

Šestadvacetiletý kapitán národního týmu na letošním domácím mistrovství světa je také moc rád za podporu od nejbližších kamarádů z řad hokejistů. „Radek Smoleňák, Jirka Tlustý, Ondra Pavelec, Míša Frolík, nemohli tu dnes být, už jsou za mořem, ale jsem si jistý, že kdyby byli v Čechách, tak jsou tu se mnou,“ podotkl Voráček.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz