4. dubna 2017 12:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Všechny to bude mrzet. Neúčast hráčů NHL na olympiádě je krok zpátky, shodují se Češi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tomáš Hertl ani podruhé na olympiádu nebude moct jet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Hertl ani podruhé na olympiádu nebude moct jet. | foto:  Michal Šula, MAFRA

SANJOSE/PRAHA Rozhodnutí vedení zámořské NHL neuvolnit hokejisty na olympijské hry v Pchjongčchangu v příštím roce nepotěšilo útočníka Tomáše Hertla ze San Jose. Třiadvacetiletý český reprezentant přišel kvůli zranění o start na hrách v Soči 2014 a těšil se, že se tentokrát pod pěti kruhy představí.

„Je to obrovská škoda a smůla. Myslím si, že není hráč, který by odmítl olympiádu. Kdo by nechtěl jet? Všechny kluky, kteří měli šanci se na olympiádu dostat, to bude mrzet,“ řekl Hertl v rozhovoru s ČTK.

Přestože v posledních týdnech vše směřovalo k tomu, že vedení kanadsko-americké soutěže v příští sezoně ligu nepřeruší a hráče do Koreje neuvolní, Hertl stále věřil, že se situace změní a nakonec kluby vyjdou vstříc přání drtivé většinu hokejistů.

„Je pravda, že se psalo, že se k tomu kluby NHL spíše nemají, a říkalo se, ať s tím moc nepočítáme, že si to majitelé moc nepřejí. Věřil jsem ale, že se to nějak otočí, protože si myslím, že je to obrovská škoda. Hokej přijde na hrách o velké hráče,“ litoval odchovanec pražské Slavie.

Zranění je smůla, tohle je něco jiného

Hertla může rozhodnutí vedení soutěže mrzet dvojnásob, neboť v roce 2014 jej z olympijské nominace vyřadilo zranění kolena. „I proto jsem doufal, že se na ni podívám. Teď už to nemusí vyjít. Neudělám s tím ale nic,“ pokrčil rameny.

Ze stejného důvodu přišel i o start na loňském Světovém poháru. „Zranění je smůla, není to v mé moci. Tohle je ale trošku něco jiného,“ řekl.

Přestože aktuálně žijí hráči v NHL zejména koncem základní části a blížícím se startem play off, i o olympiádě se již mezi sebou baví.

Tomáš Hertl

Tomáš Hertl

„Všichni kluci říkali, že by jeli hrozně rádi. Například Brent Burns ještě na olympiádě nebyl a jel by okamžitě. Patrick Marleau nebo Jumbo (Joe Thornton) říkali, že je to úžasný zážitek být pod pěti kruhama. Pro všechny je to čest,“ podotkl Hertl.

Někteří hráči z NHL se podle všeho na olympiádě přesto představí. Například ruský kanonýr Alexandr Ovečkin z Washingtonu vyjádřil touhu reprezentovat a majitel Capitals Ted Leonsis avizoval, že je připraven jej pustit.

Hráčů z NHL moc v Koreji nebude

Hertl však nepředpokládá, že bude uvolněn větší počet hokejistů.

„Někteří majitelé nebo manažeři možná řeknou, že někdo jet může. Nemyslím si, že jich bude moc a budou pouštět hráče, když ostatní si je nechají. Konec základní části je hodně důležitý,“ soudí.

Nad tím, že by sám zkusil požádat vedení Sharks, aby jej do Pchjongčchangu pustilo, zatím nepřemýšlel.

„Myslím si, že spíš ne. Majitel by asi musel být Evropan. U nás je to Hasso Plattner, takže snad kdybych reprezentoval Německo,“ jmenoval německého majitele klubu. „Spíš si myslím, že to nevyjde. I s ohledem na moje zranění,“ řekl Hertl realisticky.

Případnou další šanci na olympijský start by mohl mít Hertl v roce 2022 v Pekingu. Je mu teprve třiadvacet.

„Jak už jsem říkal, jednou bych jel strašně rád. Pět let je však daleká doba. Kdybych ale jednou mohl, okamžitě balím a jedu. Stejně jako další hráči,“ dodal Hertl, který má na kontě starty na třech světových šampionátech.

Šlégr: Je to obrovská škoda pro sport

Olympijský vítěz z Nagana Jiří Šlégr považuje rozhodnutí NHL o neúčasti svých hráčů na olympiádě v Pchjongčchangu za krok zpátky, při němž turnaj ztratí na hodnotě.

Ví dobře, o čem mluví, neboť velký rozdíl zažil právě v Naganu, kdy NHL dala svolení poprvé, sám přitom hrál už v Albertville 1992. Nevylučuje však možnost, že nakonec ještě dojde k dohodě a vše se změní.

„Myslím, že je to především obrovská škoda pro sport jako takový. Když jsme tam tehdy v roce 1998 vstoupili, olympiáda okamžitě dostala nový náboj,“ řekl ČTK Šlégr.

Poslanec a hokejista Jiří Šlégr

Poslanec a hokejista Jiří Šlégr

Ten jel do Francie ještě jako hráč Litvínova, ale v Japonsku už se představil v pozici opory Pittsburghu. „Teď to na té hodnotě ztratí,“ dodal pětačtyřicetiletý Šlégr.

Bývalý vynikající zadák, který je členem ceněného Triple Gold Clubu za vítězství na OH, mistrovství světa i ve Stanleyově poháru, zažil s hokejem hodně, i on však vnímal prolomení bariéry a účast hráčů NHL pod pěti kruhy jako něco mimořádného.

„Byl jsem na olympiádě i předtím, takže mohu říct, že ten rozdíl byl zcela dramatický. Už jen to vnímání všeho okolo příjezdu hráčů z NHL... A vnímání té výjimečnosti pak bylo samozřejmě o to hezčí, že jsme to celé vyhráli,“ uvedl Šlégr.

V NHL na to nahlížejí jen ze svého pohledu

Předseda klubového představenstva extraligového Litvínova si ze své současné role dokáže snadno představit pohled majitelů klubů a potažmo vedení NHL na celou záležitost.

Účast hráčů NHL na sportovním svátku planety totiž vyžaduje kromě zajištění různých organizačních věcí přerušení základní části nejlepší hokejové ligy světa.

„Nahlížejí na to pouze z toho svého pohledu, především pak z hlediska byznysu, protože popularita NHL za mořem je už i tak obrovská. Takže je pro ně důležité, aby se jim hráči nezranili, navíc ekonomicky to pro ně také nemá asi zrovna přínos,“ přemítal Šlégr

Definitivně ukončil hráčskou kariéru po sezoně 2014/15, kdy se dočkal mistrovského titulu s Litvínovem.

Dokáže si představit, že odliv hráčů NHL z bitev o olympijské cenné kovy bude velkým zklamáním nejen pro samotné hráče, ale i pro fanoušky, neboť turnaj zvýrazňoval celou olympiádu jako takovou.

„Samozřejmě, že jde o takovou tu třešinku. Lidé na to jsou natěšení, pro ně to bude asi největší zklamání. A když to vezmu z pohledu hráče - každý hokejista má sny a přání. A účast na olympijských hrách je jedním z nich,“ konstatoval Šlégr.

Nepřekvapilo by mě, kdyby tam hvězdy jely

Pořád si však myslí, že je ještě čas a hlavně i naděje na zvrat.

„Vůbec by mě to nepřekvapilo, kdyby nakonec bylo všechno jinak a hráči z NHL by si na olympiádě příští rok zahráli. Stačí si vzpomenout, že když byly výluky v NHL, také se odpískávala sezona, ale kolikrát ještě došlo ke zvratům, ty strany se dohodly a nakonec se hrálo,“ připomněl Šlégr.

Jiří Šlégr na litvínovské střídačce.
Tomáš Hertl v sobuji s Kylem Brodziakem.

A pokud přece jen bude dlouhý zástup největších hvězd světového hokeje chybět v Pchjongčchangu, očekává, že už na příští hry do Pekingu 2022 se zástupci NHL zase vrátí.

„Jsem o tom naprosto přesvědčený, že tohle je jen dočasné. Možná je to ze strany NHL tak trochu záměrně pauza teď na jednu olympiádu. Víme, jak to v zámoří chodí. Pauzy měl i Kanadský a teď Světový pohár. A lidé se pak na to těšili ještě o to více,“ konstatoval Šlégr.

ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz