Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vůjtek: Rád jsem si poslechl slovenskou hymnu

Sport

  22:38
HELSINKY - Český trenér Vladimír Vůjtek dosáhl postupem do finále mistrovství světa v Helsinkách svého životního úspěchu. Čerstvě pětašedesátiletý stratég měl dosud na kontě dva tituly v ruské lize s Jaroslavlí v letech 2002 a 2003 a hned v prvním roce na lavičce slovenského národního týmu si zahraje v neděli o zlato s Ruskem. Minimálně jisté stříbro ze světového šampionátu staví nad klubové triumfy.

Český trenér hokejistů Slovenska Vladimír Vůjtek foto: ČTK

"Tohle je přece jen mistrovství světa. S naším mužstvem se nepočítalo," řekl novinářům Vůjtek. Po vybojovaném postupu do play off až v posledním zápase v základní skupině s Francií (5:4) a po zvládnutém čtvrtfinále s Kanadou (4:3) bral zápas s Čechy s klidem. "Proti Francii byly emoce větší," usmíval se.

Pikantní souboj s českým týmem Vůjtek nijak výjimečně neprožíval. "Byl to pro nás soupeř jako každý jiný. Chtěli jsme porazit silného protivníka. Kdyby to byli Švédové, radost by byla stejná," navázal Hadamczik. Emoce s ním necloumaly, ani když zněla na konci slovenská hymna pro vítěze místo české. "Já byl v tu chvíli rád, že zní právě ta slovenská." Po utkání promluvil krátce s českým trenérem Aloisem Hadamczikem, s kterým se dobře zná. "Pověděli jsme si, že to byl vyrovnaný boj a že my možná měli více vůle po vítězství i trošku štěstí. Ale to přeje připraveným a nás se tady drží," řekl Vůjtek.

ČTĚTE TAKÉ

Jeho tým hrál trpělivě a čekal na chyby českých hráčů, což bývalo v důležitých vzájemných zápasech v minulosti opačně. "Když dříve mělo Slovensko silné mužstvo, Češi hráli podobnou taktiku. My jsme to zkusili a vyšlo nám to. Když jsme dali třetí gól, ani jsem nebyl nervózní. Věřil jsem, že to kluci uhrají," prohlásil.

U české reprezentace nedostal Vůjtek nikdy šanci a teď potvrzuje své trenérské kvality na Slovensku. "Už to je pryč, já mám už dneska své roky a tyhle věci jdou mimo mě," prohlásil. Necítí prý ani žádné zadostiučinění.

"Vůbec ne. To mi furt dávají do pusy média, ale já o takových věcech nechci polemizovat." Vůjtek je rád, že jeho práce nese na Slovensku ovoce. "Asi jsme si tu všichni sedli. Nevidím jediného člověka, jediného hráče, který by nechtěl bojovat pro tým. Myslím, že jsme dobře vybrali tým, který jsme na turnaj vzali. Máme hráče starší, ze střední generace i mladé. Všichni dělají pro úspěch, co mohou," pochvaloval si.

Cíl už jsme překročili, řekl Vůjtek

Ve finále s Ruskem mohou Slováci vyrovnat historický úspěch z roku 2002, kdy v Göteborgu uspěli při souboji rovněž se sbornou. "My se ještě pokusíme uhrát ten poslední zápas. Ale uznávám, že už tohle je velký úspěch, hráčům musím poděkovat. Mně se o tomhle ani nesnilo. Cíl už je hodně překročený, finále je třešinka na dortu," pokračoval Vůjtek.

Jeho tým v přípravě prohrál sedm zápasů a radoval se až v generálce proti Německu. Do turnaje vstoupil dvěma porážkami, ale teď už si připsal sedmou výhru za sebou. "Kdyby nám někdo po sedmi prohraných zápasech v přípravě řekl, že tu budeme bojovat o zlato, tak bychom si mysleli, že je šílený," doplnil.

Osmá výhra v řadě proti Rusku by znamenala zlato. "Nás hlavně mrzí ztráta Tomáše Starosty, protože teď už nemáme ani šest beků. Nahánět Rusy celý zápas v pěti obráncích nebude jednoduché. Zkusíme na ně něco vymyslet. Finové s nimi hráli trochu naivně, ale bránit Malkina je složité pro každého," dodal Vůjtek.

Autor:

Mohlo by vás zajímat