Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vydělal si hokejem 80 milionů dolarů. 'Kamarád' o ně Fjodorova okradl

Sport

  16:45
MOSKVA - V NHL odehrál přes 1200 zápasů a vstřelil skoro 500 gólů. Patří mezi nejslavnější ruské hokejisty posledních dvaceti let. Současný generální manažer CSKA Moskva, ze kterého se před šestadvaceti lety do Ameriky vydal, kvůli vykutálenému manažerovi Joe Zadovi přišel o všechny v zámoří vydělané peníze.

Sergej Fjodorov. foto: Reprofoto

Kde kdo by si řekl, že Sergej Fjodorov si po hvězdné kariéře v NHL žije jako v bavlnce, tak úplně to ale pravda není. Může za to Joe Zada, podvodník, který měl co do činění i s jedním z nejslavnějších v tomto „oboru“ Bernardem Madoffem.

Osmasedmdesátiletý muž, který stojí za tzv. Ponziho schématem, dostal v roce 2009 za zpronevěru 65 milionů dolarů trest 150 let vězení a musí zaplatit pokutu 170 miliard dolarů. O jednadvacet let mladší Zada dopadl o něco málo lépe – patnáct let vězení za to, že slíbil svým klientům dvacetiprocentní zisky, k čemuž pochopitelně nikdy nedošlo.

Oficiálně zpronevěřil 50 milionů dolarů, dle slov Fjodorova, který dnes slaví 47. narozeniny, to ale muselo být daleko více. „Ano, nejsou to fámy, je to bohužel čistá pravda. O kolik jsem přišel? O všechno, co jsem v hokeji vydělal,“ přiznal se legendární ruský hokejista v rozhovoru pro Sport Express.

Kolik to bylo? Dle všech smluv, které během své zámořské kariéry podepsal, by se mělo jednat o 81 milionů dolarů. „Styděl jsem se za sebe. Naletěl jsem člověku, kterého jsem považoval za přítele. Sliboval mi výrazné navýšení kapitálu a vysoké dividendy,“ pokračoval trojnásobný mistr světa (1989, 1990 a 2008), stříbrný z olympijských her v Naganu 1998 i bronzový ze Světového poháru 1996.

Fjodorov poznal Zadu v roce 1998, tedy v době, kdy podepsal s Detroitem lukrativní šestiletý kontrakt na 38 milionů dolarů. „Přišel jsem na to v době, kdy jsem hrál za Washington (2007-2009). Bylo to hodně těžké období,“ vrátil se o osm let zpět kanonýr, který následně odešel domů do Ruska, kde ještě odehrál tři sezony za Magnitogorsk.

Sergej Fjodorov.
Sergej Fjodorov.

V NHL celkem nastřádal 483 branek a 696 asistencí (1179 bodů) ve 1248 zápasech, v letech 1997, 98 a 2002 vyhrál s Detroitem Stanley Cup. Po sezoně 1993/94 pak byl vyhlášený nejlepším hráčem ligy dle hodnocení novinářů (Hart Trophy) i samotných hráčů (Lester B. Pearson Award).

„Už nikdy nikomu takto nenaletím,“ dodal k této zkušenosti muž, který vychovává s manželkou Corrinou roční dcerku a který nyní šéfuje armádnímu CSKA Moskva. Finančně sice určitě nestrádá, nějaké peníze od svého návratu do Ruska již opět stihl vydělat, zmíněných 80 milionů dolarů mu už ale nikdy nikdo nevrátí...