Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VYKOUKAL: Týmový úspěch nadevše

Sport

  8:00
PRAHA - Tak úspěšně spanilou jízdu světovým šampionátem zažili čeští fanoušci naposledy před sedmi roky. Bookmakeři před čtvrtfinále pasovali český tým na roli na hlavního favorita turnaje. A proč je tomu tak zrovna letos? "Kluci změnili přístup. Úspěch týmu převládá nad individualismem," komentuje Jiří Vykoukal, mistr světa z let 1996 a 1999 v pravidelném sloupku LN Mistři komentují mistry.

Česko - Slovensko (Martin Havlát). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Češi doposud na turnaji vyhráli šest zápasů v řadě. Jak se vám jevily výkony českého týmu?
Kluci hrají opravdu parádně a předvádí super výkony. Všichni ale víme, že jediný zápas rozhodne o úspěchu, či neúspěchu. Ve čtvrtfinále věřím Čechům.

USA mají na mistrovství světa poměrně mladý, ale také talentovaný tým. S jakou taktikou podle vás vyrukují na český výběr?
Když Američané viděli český tým, tak si určitě uvědomili, že čtvrtfinále bude nesmírně složité. Budou muset hrát ze zabezpečené obrany. Češi se do této chvíle vyrovnali naprosto se vším, co jim stálo v cestě: s tvrdou hrou, taktickým bojem... Američané budou mít těžkou hlavu z toho, co bude na naše hráče platit.

Spojené státy se tedy podle vás odprostí od zámořského stylu hokeje a budou se soustředit na defenzívu?
Spíš očekávám taktickou bitvu, protože vzpomínky na vyřazení od USA z roku 2004 se stále připomínají. Hodně napoví, kdo vstřelí první branku a pevně věřím tomu, že ho dají Češi. V takovém případě se bude soupeř mnohem více tlačit do útoku, čímž se budou otevírat okénka v americké obraně.

Budou si hráči v šatně připomínat neúspěch z MS v Praze 2004, kdy český tým rovněž vyhrál všechny zápasy ve skupině a prohrál čtvrtfinále s USA?
Nevím jestli si na to vzpomenou, ale neustále se to připomíná v novinách. Tento tým je ale natolik zkušený a hraje dobře, že podobný scénář nedopustí.

Český tým postoupil do play off bez ztráty bodu, což se naposledy podařilo už na zmíněném šampionátu v Praze. V čem je tento výběr jiný oproti těm na minulých MS?
Letos mají kluci touhu hrát a uspět. Tým je výborně poskládaný a je rozjetý. Věřím tomu, že se nikde nezadrhne.

Na předchozích turnajích byli v českém týmu také hvězdní hráči, ale úspěch nepřišel. Letos to zatím vypadá nadějně. Změnili reprezentanti přístup?
Zmíním jedno jméno - Martin Havlát. Pro mě je to možná nejlepší český útočník na mistrovství. Myslím si, že se dostal do věku, kdy se slovo tým dostává na první místo jeho hokejového slovníku. A je to na něm vidět. Ale u většiny z nich úspěch týmu začíná převládat nad individualismem.

Do čtvrtfinále nastoupí zranění M. Michálek, Rachůnek, Průcha. Nad startem Havláta visí otazník. Může jejich zdravotní stav poznamenat výkon na ledě?
Kdyby nehrál Martin Havlát, byla by to citelná ztráta. Druhý útok ve složení Havlát - Eliáš - M. Michálek hrál famózně. Doufám, že se kluci dají do čtvrtfinále dohromady. Ví, že je čekají maximálně tři zápasy v sezoně. Pokud by šlo o dlouhodobější zranění, nemá cenu riskovat. Ale věřím, že všichni nastoupí.

Karla Rachůnka a Milana Michálka zranil Rus Arťuchin. Jak jste viděl zákroky vy?
Rusové se vždycky prezentovali technickým hokejem a divím se tomu, že se snížili na takovou úroveň. Mají v týmu hráče, kterého nezajímá puk a stará se jen o to, koho "sestřelit". Je to pro mě zklamání ruského týmu. Na Arťuchinovy zákroky doplatili prohrou a možná také vyřazením.

Ve čtvrtfinále Rusko nastoupí proti Kanadě. Zámořský celek si sbornou do čtvrtfinále sám "vybral", když v posledním osmifinálovém utkání porazil Švédsko. Jak odhadujete tento duel?
Přeji si, aby postoupila Kanada. Kanadští hráči jsou v posledních letech na MS umírněnější, naopak Rusové jdou špatným směrem.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...