Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyloučený Ujčík pro stříbro jít nechtěl. 'Nenašel bych sílu'

Sport

  23:23
TŘINEC - Zklamání poražených finalistů musejí opět po roce vstřebat hokejisté Vítkovic, kteří prohráli pátý díl finále na ledě Třinci a tím i celou sérii 1:4. Ještě mnohem více negativních pocitů v sobě musel dusit zkušený útočník Viktor Ujčík, pro něhož zápas skončil předčasně po první třetině.

Viktor Ujčík neproměnil trestné střílení foto: ČTK

Ujčíkovi se stala osudnou ostřejší výměna názorů s Lukášem Květoněm na konci úvodního dějství, za kterou byl vyloučen na pět minut a do konce utkání. Důvodem měl být jeho údajný úder hlavou. "Těžko se mi popisují moje pocity... Myslel jsem si, že úder hlavou je něco jiného, než co jsem udělal já," řekl Ujčík novinářům. "Vyříkávali jsme si nějaké věci, on tam na mě začal hejkat, tak jsem se k němu postavil a odstrčil ho plexisklo na plexisklo," uvedl.

Nejprve byl pro něho ohlášen trest jen na deset minut. "Už za to jsem se divil. Vždyť to bylo po hře a jen jsme si něco vyříkávali. Vždyť je to hokej a ne balet. Ale rozhodčí mi říkal: 'Ne, máš deset za nesportovní chování'. A já se ptal za co, že to bylo vzájemné. On mi to ale zopakoval, tak jsem řekl 'budiž' a odjel jsem pryč," uvedl Ujčík. Šel svůj trest sdělit trenérům, ale po návratu na led bylo všechno jinak.

"Přijdu tam a najednou se to během přestávky přerodilo na úder hlavou a pět plus do konce a trest do dalšího zápasu," řekl Ujčík. "Nevěřil jsem tomu, ale když jsem viděl, jak to sdělují trenérovi, tak mi bylo jasné, že ten nejhorší sen se stává realitou. Je to hrozná bezmoc." V přestávce podle svého vyjádření k přehodnocení trestu žádnou příčinu nezavdal. "Tam nic neprobíhalo," dušoval se Ujčík. "Já se sbalil s tím, že mám tu desítku, tak jsem si šel vzít suché ribano, abych tam nenastydl.

Smutní hokejisté Vítkovic (zleva: Málek a Burger).

Ale pak jsem přišel a všechno bylo jinak," podivoval se. "Kdybych dal někomu 'hlavičku', tak to cítí. A já tu 'hlavičku' umím dát. Ale tohle rozhodně 'hlavička' nebyla," dodal osmatřicetiletý útočník. Prý si dával velký pozor, aby rozhodčím nezavdal příčinu k nějakému vyššímu trestu. "Já schválně držel ruce dole, jen jsme se přetlačovali a vše bylo na verbální úrovni," tvrdil Ujčík s tím, že podobných momentů je v každém utkání spousta.

"Beru to u fotbalistů. Nemají helmy na hlavě, trkne dopředu a je to. Ale takhle? Za to dostat pět plus do konce? Navíc v takovém zápase. Neviděl jsem to, jak to třeba vypadalo v televizi, ale z mého pohledu to bylo hodně přísné rozhodnutí," uvedl Ujčík, jenž zůstal po celý zbytek zápasu v kabině, i když s hodně nepříjemnými pocity. "Asi si to dokáže každý představit, když má člověk nějaký sen a tady ty kreténi mu to pos...," konstatoval Ujčík.

S pocitem, že týmu ublížil, nešel ani na předávání medailí. Ze šatny ho až poté vytáhl další lídr týmu Marek Malík. "Radost a pocit z toho našeho stříbra je super. Ale kdyby pro mě nepřišel, tak bych v sobě nenašel sílu tam přijít," připustil Ujčík. Malík měl pro něho pochopení. "Neviděl jsem, co se stalo, ale stojím za ním. Viktor je hrozně dotčený, stojí si za svým, že faul na nějakých pět minut a do konce utkání to určitě nebyl. Pokud to však nebylo tak brutální, tak je to zbytečné zasáhnutí do celé série," mínil Malík.

Vítkovičtí s pohárem pro vicemistra extraligy.

S Ujčíkem o situaci mluvil. "Bylo vidět, jak je skleslý. Viktor je jeden z nejférovějších a nejupřímnějších hráčů, které znám. Kdyby něco udělal, na rovinu by řekl, že to byla blbost a klukovina." Přemluvit ho, aby šel poté na led, prý nebylo snadné. "Ale myslím, že Viktor byl jedním z lídrů mužstva, je jeho součástí, přes to nejede vlak. Trochu nás mrzelo, že jsme na něj na začátku trochu zapomněli, proto jsme to chtěli napravit. On by při závěrečném loučení s fanoušky rozhodně neměl chybět," vysvětlil Malík.

Vítkovicím se vyplatilo držet silný týmový duch. "V průběhu sezony nás postihly různé odchody a zranění, snažili jsme se však držet při sobě. To se nám vyplatilo v základní části i play off, proto jsme tak chtěli celý ročník zakončit," řekl Malík. Přestože bezprostředně po skončení zápasu zažíval Ujčík velké zklamání, očekával, že již ve středu druhé místo docení. "Budu to brát tak, že tohle mužstvo dokázalo strašně moc a jsem za to hrozně vděčnej, i když člověk chce vždycky víc a to ho žene dopředu," uvedl Ujčík.

Smutný kapitán Vítkovic Jiří Burger.

Za rok už se prý Ostravané mistrovského poháru dočkají. "Pevně v to věřím. Včetně trenérů jsme tady opravdový tým a tohle není fráze. Věřím, že máme velkou šanci udělat za rok opět nějaký velký úspěch," prohlásil. V roce 1991 slavil v necelých 19 letech s Duklou Jihlava, ale od té doby prohrál finálovou sérii extraligy již potřetí a na další tuzemský titul marně čeká.

"Teď se cítím hodně prázdný, ale nechci dělat žádné ukvapené závěry. Popřemýšlím si o tom a třeba to bude další motivace do letního tréninku. Chtít zase dokázat, že Vítkovice patří nahoru a zkusit dosáhnout na co nejlepší výsledek v další sezoně," řekl Ujčík. I přes porážku se po utkání ozval z hostující šatny mohutný oslavný řev. "My jsme sice prohráli zápas a celou sérii, ale neprohráli jsme sezonu. Pro nás je to stříbro svým malým způsobem vítězství," řekl Ujčík.

Těšila ho i reakce třineckého publika, které skandovalo při předávání medailí Ostravanům bouřlivé "Vítkovice, Vítkovice". Ujčík to slyšel až v šatně. "Slyšel jsem to dobře. Lidé tady v regionu si to opravdu užili a jsem rád, že jsme k tomu mohli takhle přispět, i když jsem si ten konec představoval jiný," dodal.

Autoři: ,