David Pastrňák a Jeremy Swayman slaví vítězství Bostonu nad Buffalem, díky čemuž Bruins překonali nejrychleji v historii hranici 100 bodů (v 61. zápase). | foto: Boston Bruins

Pastrňák oslavil novou smlouvu třemi body, Lauko nastřílel dva góly

•   7:57aktualizováno  8:08
Hokejisté Bostonu nepřestávají udivovat NHL. Ve čtvrtek vyhráli podeváté v řadě poté, co rozdrtili Buffalo 7:1 a navíc vytvořili nový rekord soutěže. Dosud nejrychleji dokráčeli k hranici 100 nasbíraných bodů. Češi se na výsledku výrazně podepsali. David Pastrňák bral tři body (1+2), mladík Jakub Lauko dvakrát skóroval a prosadili se i Pavel Zacha (1+1) a David Krejčí (0+2).

Suverénní jízda Bostonu letošní základní částí pokračuje ve velkém stylu. Kvality Bruins naposledy poznali hráči Buffala, kteří odjížděli z ledu TD Garden se sedmigólovým přídělem.

Jasný lídr soutěže zvítězil podeváté v řadě a zlepšil se na 101 bodů z 61 odehraných duelů, což je historicky nejrychlejší cesta týmu NHL ke stovce bodů. Boston překonal dosavadní držitele rekordu Montreal, jenž v sezoně 1976/77 pokořil stovku v 62 zápasech.

Na první gól utkání se přitom čekalo až do 33. minuty, kdy se v přesilovce opět prosadila produktivní posila z Washingtonu obránce Dmitrij Orlov. Svůj první bod večera si za asistenci připsal David Pastrňák (17:54, 1+2, +2, 4 střely), hrající svůj první zápas od podpisu nové lukrativní osmileté smlouvy na 90 milionů dolarů.

Neuběhly ani dvě minuty hry a domácí publikum jásalo podruhé. Před odkrytou bránou Sabres dostal přihrávku mladík Jakub Lauko (11:53, 2+0, +1, 2 střely) - 2:0. Český podpis měla následně i třetí a čtvrtá trefa Bruins, pod které se ve třetí třetině podepsali Pavel Zacha (14:54, 1+1, +2, 3 střely) a a do prázdné klece mířící Pastrňák. Prvně jmenovaný centr tak slavil gól už ve třetím duelu za sebou, oběma přihrával David Krejčí (15:18, 0+2, +2, 1 střela).

Domácího brankáře Jeremyho Swaymana připravil o čisté konto až v 56. minutě Casey Mittelstadt - 4:1. Drama se ale nekonalo, když záhy na to znova trefil prázdnou bránu kapitán Bostonu Patrice Bergeron. A navíc nezůstalo jen u toho. V 58. minutě při hře v oslabení skóroval i Connor Clifton a poslední slovo si v čase 59:08 vzal podruhé slavící Lauko.

Gólman Petr Mrázek s oslabeným Chicagem podlehl favorizovanému Dallasu 2:5. Český gólman kryl 31 z 34 střel a dlouho držel své barvy ve hře, když Stars rozhodli až gólem kapitána Jamieho Benna z 41. minuty.

Výsledek pak v samém závěru pojistili dvěma trefami do prázdné klece. Hattrick díky tomu za vítěze oslavil útočník Roope Hintz, Joe Pavelski a Jason Robertson dvakrát asistovali.

Dramatický průběh měl souboj Detroitu se Seattlem, který si nakonec odvezl výhru 5:4 po prodloužení. Smírný stav 4:4 rozsekl v přesilovce z 64. minuty Oliver Bjorkstrand.

Red Wings hrající první duel po výměně zadáka Filipa Hronka do Vancouveru nastoupili jen se dvěma Čechy v útoku. Na Jakuba Vránu se tentokrát nedostalo, jednu asistenci si připsal Filip Zadina (9:49, 0+1, +/-: 0, 3 střely) a Dominik Kubalík (17:11, -1, 2 střely) tentokrát vyšel naprázdno.

Řadou hráčských výměn posílené Toronto (nastoupilo se 3 novými útočníky a 3 novými obránci) zvítězilo v kanadském derby 2:1 na ledě Calgary a oslavilo již čtvrtou výhru z posledních pěti startů.

Flames poslal do vedení ve 3. minutě při hře v oslabení Blake Coleman a hubené skóre vydrželo až do 28. minuty, kdy David Kämpf (15:23, 0+1, +/-: 0, 1 střela) asistoval u vyrovnání Mitchella Marnera. Rozdílovou akci si Toronto schovalo na třetí třetinu. V 43. minutě brankáře Jacoba Markströma, jenž dostal přednost před Danem Vladařem, překonal Calle Järnkrök.

Výsledky NHL

San Jose Sharks - St. Louis Blues 3:6 (2:0, 0:4, 1:2)

Branky: 03:50 Barabanov (Johnsson, Ferraro), 06:31 Couture (E. Karlsson, Barabanov), 46:36 Lorentz (Benning) - 22:35 Parayko (Alexandrov, Leivo), 25:21 Kyrou (Bučněvič, Krug), 29:30 L. Brown (Bučněvič, Parayko), 39:00 B. Schenn (Kyrou, Bučněvič), 54:52 T. Pitlick (Alexandrov), 57:03 Kapanen (Bučněvič, B. Schenn). Rozhodčí: Hebert, Dunning – Kovachik, Gawryletz.

San Jose Sharks Reimer (Kähkönen) – E. Karlsson, Ferraro (A), Benning, Vlasic, MacDonald, Šimek – Barabanov, Couture (C), Bonino (A) – Zetterlund, Hertl, Johnsson – Labanc, Sturm, J. Svečnikov – Gregor, Lorentz, Lindblom.

St. Louis Blues Greiss (Binnington) – Parayko (A), Leddy, Faulk, Scandella, Tucker, Krug – Kyrou, B. Schenn (A), Saad – Kapanen, Thomas (A), Bučněvič – Blais, L. Brown, Toropčenko – T. Pitlick, Alexandrov, Leivo.

Los Angeles Kings - Montreal Canadiens 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

Branky: 27:42 Iafallo (Vilardi), 47:27 Vilardi (M. Roy, Durzi), 48:30 Kopitar (Byfield) - 09:14 Jos. Anderson, 49:39 Gurjanov (Matheson, Savard). Rozhodčí: Dwyer, Schlenker – Knorr, Brisebois. Diváci: 16 974.

Los Angeles Kings Copley (Korpisalo) – Doughty (A), M. Anderson, M. Roy, Durzi, Se. Walker, Gavrikov – Kempe, Kopitar (C), Byfield – L. Andersson, Danault (A), Fiala – Vilardi, Lizotte, Iafallo – Kaliyev, Kupari, Grundström.

Montreal Canadiens Allen (Montembeault) – J. Barron, Matheson, Savard, Guhle, Edmundson (A), Harris, Kovacevic – Gurjanov, Suzuki (C), Hoffman – Jos. Anderson (A), Drouin, Harvey-Pinard – Ylönen, Dvorak, R. Pitlick – Belzile, Pezzetta.

Calgary Flames - Toronto Maple Leafs 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky: 02:41 Coleman - 27:43 Marner (Matthews, Kämpf), 42:20 Järnkrok (Rielly, Nylander). Rozhodčí: Kozari, Sutherland.

Calgary Flames Markström (Vladař) – R. Andersson, Weegar, C. Tanev (A), Hanifin, Zadorov, Gilbert – Dubé, E. Lindholm (A), Toffoli – Pelletier, Kadri, Huberdeau – Mangiapane, Backlund (A), Coleman – Lucic, Lewis, Duehr.

Toronto Maple Leafs Woll (Samsonov) – Rielly, Holl, Brodie, McCabe, Liljegren, Giordano – Marner (A), Matthews (A), Bunting – Nylander, O'Reilly, Tavares (C) – Järnkrok, Kämpf, Kerfoot – Lafferty, Aston-Reese, Acciari.

Vancouver Canucks - Minnesota Wild 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky: 14:03 Boeser (Kravcov, Garland) - 00:44 Kaprizov (Zuccarello, Spurgeon), 23:40 Kaprizov (Hartman, Reaves). Rozhodčí: L’Ecuyer, Pollock – Marquis, Apperson.

Vancouver Canucks Demko (Delia) – Juulsen, Q. Hughes (A), T. Myers (A), Brisebois, Burroughs, Wolanin – Beauvillier, E. Pettersson (C), Kuzmenko – Boeser, Studnicka, Podkolzin – Garland, Aman, Joshua – J. Miller (A), Dries, Kravcov.

Minnesota Wild M. Fleury (Gustavsson) – Spurgeon, Middleton, Dumba (C), Goligoski, Addison, Merrill – Zuccarello, Hartman, Kaprizov – Boldy, J. Eriksson Ek, M. Johansson – Duhaime, F. Gaudreau, Greenway – Reaves, Dewar, Shaw.

Tampa Bay Lightning - Pittsburgh Penguins 4:5P (1:0, 1:3, 2:1 - 0:1)

Branky: 05:39 Colton (Jeannot, Sergačjov), 29:39 Point (Killorn, Sergačjov), 40:38 Stamkos (Kučerov, Vasilevskij), 55:50 Hedman (Stamkos, Point) - 26:06 Petry (Crosby), 26:31 Petry (Carter, Heinen), 35:06 Zucker (M. Pettersson, Carter), 46:59 D. O'Connor (Archibald, Letang), 62:13 Zucker (M. Pettersson, Rakell). Rozhodčí: F. South – K. Rehman – D. Nansen, A. Smith. Diváci: 19 092.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Elliott) – Raddysh, Hedman (A), Perbix, Sergačjov, Černák, Cole – Kučerov (A), Point, Hagel – Killorn, Cirelli, Stamkos (C) – Jeannot, Paul, Colton – Perry, Bellemare, Maroon.

Pittsburgh Penguins Jarry (DeSmith) – Letang (A), Dumoulin, Petry, M. Pettersson, Rutta, P. Joseph – Rakell, Crosby (C), Guentzel – Rust, Malkin (A), Zucker – Granlund, Carter, Heinen – Archibald, D. O'Connor, Caggiula.

Detroit Red Wings - Seattle Kraken 4:5P (2:3, 2:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 03:07 Chiarot (Copp, Fabbri), 18:39 Erne (Seider, Larkin), 22:59 Berggren (Zadina, Lindström), 34:48 Walman - 01:12 McCann (Eberle, Beniers), 05:33 Bjorkstrand (Wennberg, Schwartz), 12:20 McCann (Dunn, Tolvanen), 26:17 Schwartz (Eberle, Beniers), 63:33 Bjorkstrand (McCann, Schultz). Rozhodčí: Furlatt, Nicholson – Flemington, McNamara. Diváci: 18289.

Detroit Red Wings Husso (Hellberg) – Seider, Walman, Määttä, Chiarot, Lindström, Hägg – Raymond, Larkin (C), Kubalík – Copp (A), Perron (A), Fabbri – Sundqvist, P. Suter, Erne – Berggren, Zadina, Veleno.

Seattle Kraken Mar. Jones (23. Grubauer) – Dunn, A. Larsson, Borgen, Oleksiak, Schultz, Soucy – Eberle, McCann, Beniers – Wennberg, Schwartz (A), Bjorkstrand – Tolvanen, Donato, Gourde (A) – Geekie, Sprong, B. Tanev.

Florida Panthers - Nashville Predators 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Branky: 23:21 Montour (Lomberg, Gudas) - 13:40 Duchene (Evangelista, Josi), 19:49 Leonard (Josi, Glass). Rozhodčí: Lee, Blandina – Jackson, Tobias. Diváci: 16 660.

Florida Panthers Bobrovskij (Lyon) – Forsling, Ekblad (A), M. Staal, Montour, Mahura, Gudas, Fitzgerald – M. Tkachuk (A), Lundell, Reinhart – Verhaeghe, Luostarinen, Duclair – Lomberg, E. Staal, Cousins – Coli. White, Dalpe.

Nashville Predators Lankinen (Saros) – Josi (C), A. Carrier, McDonagh (A), Barrie, Lauzon, Fabbro – Leonard, Glass, Duchene – Sherwood, Novak, Tomasino – Trenin, Sissons (A), Co. Smith – Sanford, Jankowski, Evangelista.

Boston Bruins - Buffalo Sabres 7:1 (0:0, 2:0, 5:1)

Branky: 32:01 Orlov (H. Lindholm, Pastrňák), 33:27 Lauko (Carlo, Orlov), 48:36 Zacha (Krejčí, Pastrňák), 54:44 Pastrňák (Krejčí, Zacha), 56:39 Bergeron (Orlov, Carlo), 57:03 Clifton (Hathaway), 59:09 Lauko (Coyle, Grzelcyk) - 55:40 Mittelstadt (Peterka, Krebs). Rozhodčí: StPierre, Chmielewski – Barotn, Fournier. Diváci: 17 850.

Boston Bruins Swayman (Ullmark) – H. Lindholm, McAvoy, Orlov, Carlo, Grzelcyk, Clifton – Marchand (A), Bergeron (C), DeBrusk – Zacha, Krejčí, Pastrňák (A) – Greer, Coyle, Frederic – Lauko, Nosek, Hathaway.

Buffalo Sabres Luukkonen (C. Anderson) – Power, Jokiharju, Samuelsson, Stillman, Bryson, Ljubuškin – J. Skinner, Ta. Thompson, Quinn – Mittelstadt, Cozens, Hinostroza – Peterka, Krebs, V. Olofsson – Girgensons (A), Jost, Okposo (C).

Chicago Blackhawks - Dallas Stars 2:5 (1:2, 1:0, 0:3)

Branky: 15:54 Guttman (T. Johnson, Tinordi), 20:26 S. Jones - 10:21 Hintz (Pavelski, Heiskanen), 17:05 Hintz (Heiskanen, J. Robertson), 40:45 Ja. Benn (Dadonov, W. Johnston), 58:35 Lindell (Pavelski), 59:46 Hintz (J. Robertson). Rozhodčí: Rank, McIsaac – Mills, O ́Quinn. Diváci: 17 612.

Chicago Blackhawks Mrázek (Stalock) – Englund, S. Jones, Tinordi, Murphy, I. Phillips, C. Jones – T. Johnson, L. Reichel, Kurashev – Seney, Guttman, Raddysh – Athanasiou, Dickinson, Gust – Katchouk, Khaira, Joe. Anderson.

Dallas Stars M. Murray II (Oettinger) – Heiskanen, Hakanpää, Lindell, Lundkvist, R. Suter, Hanley – J. Robertson, Hintz, Pavelski – Ja. Benn, W. Johnston, Dadonov – Marchment, Seguin, Dellandrea – F. Olofsson, Faksa, Karlström.

New York Rangers - Ottawa Senators 3:5 (1:0, 2:2, 0:3)

Branky: 06:31 Kreider (Fox, Zibanejad), 32:15 Trouba (Panarin, Trocheck), 34:54 Tarasenko (Zibanejad, Harpur) - 29:42 Pinto (DeBrincat, Batherson), 30:03 Brassard (M. Joseph, Gambrell), 41:35 Brassard (Giroux), 43:26 Giroux (Hamonic, B. Tkachuk), 57:18 Stützle (B. Tkachuk, Giroux). Rozhodčí: MacDougall, Lambert – Cormier, MacPherson. Diváci: 18 006.

New York Rangers Halák (Šesťorkin) – Fox, Mikkola, Trouba (C), Harpur, B. Schneider – Tarasenko, Zibanejad, Kreider (A) – P. Kane, Trocheck, Panarin (A) – Kakko, Chytil, Lafreniere – Motte, Goodrow, Vesey.

Ottawa Senators Talbot (Sögaard) – Zub, Chabot (A), Chychrun, Sanderson, Hamonic, Holden – Giroux (A), Stützle, B. Tkachuk (C) – Batherson, Pinto, DeBrincat – Gauthier, Gambrell, M. Joseph – Watson, Kastelic, Brassard.

Autor: Martin Korbáš