2. května 2011 13:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Vzpoura trpaslíků. Jak si poradí čeští mistři s Dánskem?

Čeští fanoušci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští fanoušci. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA/BRATISLAVA Druhým soupeřem českých hokejistů na mistrovství světa v Bratislavě budou v pondělí od 16:15 hodin hráči Dánska. Úřadující světoví šampioni porazili na úvod turnaje Lotyšsko, a pokud splní roli papírového favorita i proti Dánsku, zajistí si postup ze základní skupiny D do osmifinálové části.

Dánové v prvním zápase na mistrovství podlehli Finsku jednoznačně 1:5, s českým mužstvem prohráli oba vzájemné zápasy v historii, přesto je národní tým nesmí podcenit. Před rokem na MS v Německu totiž dokázali porazit Finsko, USA i Slovensko a nakonec obsadili osmé místo.

Český realizační tým bude současnou hru Dánů detailně řešil na poradě až v neděli večer. Bratislavský finsko-dánský souboj osobně sledoval asistent Josef Paleček. I on si všiml, že klíčovým momentem zápasu byla produktivita přesilových her. Finové se proti oslabenému soupeři prosadili třikrát. "Přesilovky ale obecně rozhodují zápasy. Není to o tom, že by platily jen na Dány," podotkl Hadamczik.

Českému týmu proti Lotyšům hra v početní výhodě vůbec nešla, gól nedal ani při hře pět na tři, a to v tomto poměru sil na ledě hrál v součtu plných 150 sekund. "I proto jsme se přesilovkám na dnešním tréninku hodně věnovali," uvedl Hadamczik. S českým týmem poprvé trénovala dvojice posledních posil z NHL, obránce Zbyněk Michálek a útočník Tomáš Plekanec. A oba v pondělí nastoupí v první formaci.

Starší z bratrské dvojice Michálků nastoupí ve dvojici s Karlem Rachůnkem, Plekanec se postaví na pozici centra mezi Jaromíra Jágra a Romana Červenku. "Podle jmen je to hodně silný útok, ale ještě to musí potvrdit na ledě," řekl Hadamczik. Útočník Montrealu by měl hrát defenzivního centra, Jágr s Červenkou budou hrát stejně jako v Omsku na křídlech.

Česko - Lotyšsko (Havlát před Masalskisem).

"Hledali jsme typologicky vhodného hráče, který by s Jágrem a Červenkou mohl hrát, protože v Omsku mezi sebou měli defenzivního centra a lajna fungovala. A v NHL jsou takhle zvyklí hrát," vysvětlil Hadamczik nové složení elitní formace. Až doposud přitom s dvojicí Avangardu nastupoval Petr Průcha, jenž se nyní přesunul na pozici třináctého útočníka.

Po zranění Radka Martínka je ale jasné, že kouč Hadamczik bude mít k dispozici pro další dva zápasy v základní skupině jen šest obránců. Po doplnění Zbyňka Michálka a Plekance na soupisku totiž může další hráče dopsat až před začátkem osmifinálové skupiny. Jako první by český kádr měl podle současných plánů rozšířit obránce Ondřej Němec, čekateli na poslední volné místo budou bek Jakub Nakládal a útočníci Petr Vampola s Petrem Koukalem.

Národní tým by měl mít i v pondělí, stejně jako v sobotu, přímo v Bratislavě velkou podporu fanoušků. "Diváci byli skvělí. Při tak drahém vstupném, když přijede tolik Čechů, tak je vidět, jak velký zvuk má český hokej," ocenil podporu fanoušků Hadamczik.

ČTK, Lidovky.cz