Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Z Jágrova okolí vím, že na olympiádu chce, prozradil Hadamczik

Poradu českého týmu režíruje trenér Hadamczik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poradu českého týmu režíruje trenér Hadamczik. | foto: ČTK

PRAHA Nejspíš jen Jaromír Jágr bude v Soči přímým pamětníkem triumfu v Naganu, leč i vzpomínka na hokejový "vítězný únor" má tým motivovat k další nezapomenutelné olympiádě. Trenér Hadamczik totiž turnaj, kvůli kterému se znovu zastaví NHL, nazval životní příležitostí.

A vysvětluje: "Spousta hráčů dosáhla mimořádných úspěchů – třeba vyhrála Stanley Cup. Ale když se zeptáte občana na ulici, kdo ho získal, tak vám řekne pár jmen. Zato když se ho zeptáte, kdo byl v Naganu, vyjmenuje půl týmu. Olympiáda dostane do varu celé národy, je to ten NEJ turnaj."

I proto jste se sešel s hráči už půl roku dopředu?
Měli jsme dva hlavní důvody. Aby se mladí hráči poznali s těmi staršími. Oni je znají, ale nikdy neměli tu čest s nimi posedět, pobavit se. Pak se nějaký mladý díky výkonu dostane na olympiádu, přijede tam a neví, jestli má staršímu tykat, nebo vykat. A aby poznali i celý realizační tým.

A ten druhý důvod?
Řekli jsme hráčům, co od nich čekáme za systém. A taky jsme jim dali možnost se vyjádřit, protože systém se neodvíjí od toho, co chceme my, ale musí sednout hlavně hráčům. Je něco jiného, když hrají Češi v kanadském mužstvu na malém hřišti, nebo když se sejde dvacet Čechů dohromady. V ten moment využíváme evropské myšlení, protože oni umějí improvizovat, dovedou držet puk.

ČTĚTE TAKÉ

Jak reagovali?
Pozitivně. Já hlavně apeloval na to, že jako trenér mám největší vliv na výběr týmu, ale pak už je to hlavně na kabině. Musí si vytvořit tlak na sebe, musí si říct: Tys udělal tohle blbě, tak ať je to příště lepší. Aby se hráč před sebou zastyděl. Ano, trenér může jednou dvakrát přijít a důrazně něco říct, ale aby opakovaně chodil do kabiny, to ničemu neprospěje.

K tomu ale v kabině potřebujete lídry.
Tím člověkem, který k tomu spěje, který v pravý moment zopakuje, že nebudeme propadat, že neuděláme zbytečný faul a hodně trenérovi pomáhá, je Patrik Eliáš. Je to komplexní hráč, umí číst skvěle hru. Lídry jsou také Židlický či Plekanec a pak uvidíme, co Jágr. Teď je mu zbytečné volat, chystám se na to do tří týdnů.

Pojede na hry?
Mám zprávy z jeho okolí, že chce jet.

Kapitánem bude zmíněný Eliáš?
Určitě je jedním z těch, o kterých uvažuji. Oznámím to v lednu při nominaci. Poučil jsem se ze zkušenosti z Turína, kde jsem to řekl až na místě, ale jak se to táhlo do poslední chvíle, tak jste vy i hráči byli nervózní. Teď se chci se všemi zkušenými hráči bavit ještě před nominací a rovnou jim řeknu, kdo bude kapitán a zástupci.

Už teď jste jim dal složky s názvem "Olympiáda – životní příležitost".
A je to vážně životní příležitost. Spousta hráčů dosáhla mimořádných úspěchů – třeba vyhrála Stanley Cup. Ale když se zeptáte občana na ulici, kdo ho získal, tak vám řekne jen pár jmen. Zato když se ho zeptáte, kdo byl v Naganu, vyjmenuje minimálně půl týmu. Je pěkné vyhrát českou ligu či Stanley Cup, pobláznit město, ale olympiáda je turnaj všech nejlepších hráčů z celého světa. Navíc my máme spoustu výborných hokejistů, kteří už jsou v nějakém věku a pro které to může být poslední šance. A možná za další čtyři roky už tak kvalitní tým nesestavíme.

Co jste jim hlavně zdůraznil?
Že se po příletu do Soči nikdo nemůže ohánět slovem únava. Musí přijet a být nabitý energií. Musí se srovnat, že se hraje na hřišti 60x30 metrů, jiné tam nebude. Nechci slyšet žádné výmluvy. A musí sami vědět, co jim pomůže: jestli si na cestu vzít prášek, nebo jít po příletu na masáž. Vše jim bude k dispozici, ale nemohou říct: Kurník, na mě padá únava.

Co role hráčů?
Musí pochopit, že ne každý hráč, který hraje v NHL druhou lajnu, ji může hrát i v reprezentaci. Podíváme se mu do očí a řekneme, že ho vidíme na čtvrtou. A on ať se vyjádří. Je lepší, když řekne, že nepojede, než aby to na místě kazil druhým. Musí být přesvědčený, že odevzdá všechno. I náhradníci musí svým přístupem a projevem dávat najevo, že tým je soudržný.

Jaký bude poměr mezi hráči z NHL a těmi z Evropy?
Mohl bych říct, že těch z Evropy bude dost, ale to bych lhal. Zároveň neříkám, že jich bude málo, to se prostě ukáže v sezoně. Rusové si vezmou z KHL osmdesát procent hráčů, protože si jich za poslední roky spoustu stáhli domů. Já naše kluky z Evropy vůbec nezatracuju, budu je sledovat, s jakou energií hrají. Třeba Romana Červenku. I jiní mohou výborně zastat pozice ve třetí či čtvrté lajně.

Budete u útočníků sázet na určité vazby?
Řeknu to jinak. V minulosti se nám vyplatilo spojení Jágra s Plekancem, Michálka s Eliášem… Ale za poslední období vyrostli Voráček, Krejčí, výborný útočník je pořád Erat, líbí se mi Sobotka. Nabízí se i dvojice Hemský, Krejčí.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...