Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Jaromíra Jágra bude za rok čtyřicátník. Kam povedou jeho kroky?

Sport

  16:30
OMSK/PRAHA - Až přesně za rok oslaví Jaromír Jágr své 40. narozeniny, kdo ví, v jakém dresu bude hrát. Kdo ví, jestli vůbec... Ba ne, žerty stranou, přestože je slavný hokejista mívá tolik rád. Právě dnes je zase o rok starší. Ale jeho kroky nejspíš hltáte pořád stejně.

Česko - Kanada (Jágrova radost). foto: Radek Petrášek, ČTK

Protože nejlepší Čech všech hokejových dob vás k tomu přímo vybízí. Ne přímo, nýbrž svými sportovními činy, kterými se do srdcí fanoušků paradoxně vrývá stále více až svým přibývajícím věkem. "Už není to dítě, za které ho lidé měli. On opravdu dospěl a zmoudřel," tvrdí o něm třeba Marian Jelínek, hráčův někdejší osobní kouč.

Jágrovy dané priority, sebeobětování se ve prospěch mužstva, vůdčí role v nelehkých situacích, pokora – tohle všechno v něm uzrálo a loňská cesta za zlatem v Německu jako by to pouze stvrdila. Vždyť i on sám po něm říkal, že je pro něj důležitý už jen kolektivní úspěch. "Hřeje mě dnes hlavně pocit z radosti ostatních kluků."

O Jágrově postupné přeměně se toho napsalo už hodně, ale momentálně se kolem něj točí jiné aktuální téma. Před několika dny totiž přiznal, že je po svém unaveném otci připraven převzít kladenský klub.  Celé to rovněž souvisí s jeho budoucností v bohaté aktivní kariéře, která se řeší sezonu co sezonu. Vrátí se už kvůli tomu domů? Nebo to bude stíhat na dálku?

Hašek: Rusko mu vyhovuje

Kdo letos rovněž oslaví svých 39 let

VRSTEVNÍCI JAROMÍRA JÁGRA

Tomáš Dvořák – 11. května
Trojnásobný světový šampion v desetiboji a také bývalý držitel světového rekordu skoncoval s aktivní atletikou v roce 2008. V současnosti působí ve funkci šéftrenéra české reprezentace.

Pavel Nedvěd – 30. srpna
Držitel Zlatého míče z roku 2003 a jeden z nejlepších fotbalistů české historie žije s rodinou v Itálii, kde si získal obrovské jméno a předloni tam ukončil i svou hráčskou kariéru. Nyní je ve vedení Juventusu Turín.

Martin Straka – 3. září
Hrdina z Nagana a mistr světa z Vídně, zároveň jeden z Jágrových nejoblíbenějších spoluhráčů, se stal už modlou plzeňského hokeje. Klub jako spoluvlastník, generální manažer a kapitán v jedné osobě táhne do play off a platí za největší star extraligy.

Není pochyb o tom, že má Jágr ve vrcholovém hokeji ještě několik let před sebou. Je pak ovšem otázkou, za jaký tým a v jaké lize. "Už jsme spolu jednou rozebírali, kdo z nás vydrží déle," vyprávěl pro LN nedávno i Dominik Hašek, 46letý veterán v masce. "Soustředí se víc na nahrávku, chodí už míň do branky. Vzhledem k jeho stylu ještě několik let určitě hrát bude."

Jágr? Tohle jsou tři možnosti, na které by klidně mohly sázkové kanceláře vypisovat kurs:
1. Znovu v ruské KHL prodlouží kontrakt s Omskem, kde si už tři sezony užívá velké popularity. Zde je spokojený, navíc si může nadále vydělávat královské peníze.
2. Alespoň na chvíli se vrátí do zámořské NHL, neboť, a sám útočník to moc dobře cítí, pořád ještě má na to, v ní zářit. Což ho za nejlepší hokejovou ligou světa táhne.
3. Nadobro se spakuje domů do Kladna a tam se bude v klidu starat o chod klubu. Z radosti si užije pár let ještě v extralize – tedy samozřejmě pokud ji Kladno udrží.

"Budu za něj hrát. A když ne teď, tak určitě za pár let," citoval slavné číslo 68 v rozhovoru deník MF DNES. "Nevím, jak to dopadne. Třeba se vrátím do NHL..."

Hašek si však myslí: "Na širším kluzišti v Rusku sice bruslí do větší vzdálenosti, ale nehraje se tu tak fyzicky do těla. Jarda není tolik bitej, jako když hrál NHL. A v jeho věku mu to musí vyhovovat."
Co se po sezoně může honit Jágrovi v hlavě, ví pouze on sám.
Třeba své zásadní rozhodnutí učiní už za pár měsíců. A na den přesně rok po svých "39" ho bude v dalším rozjetém ročníku i hodnotit.

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat