Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za hloupé kličkování lavička. A je jedno, že se jmenuješ Kovalčuk

Sport

  19:30
PETROHRAD - Ilja Kovalčuk je už řadu let jedním z nejlépe placených hokejistů světa. V Petrohradu, kam v roce 2013 prchl z NHL, si ročně vydělá v přepočtu okolo 15 miliónů dolarů. Poslední dobou však hraje mizerně, a kouč Sergej Zubov ho v pondělí dokonce vyřadil ze sestavy. Jde je o dočasný trest, anebo se schyluje k návratu do Ameriky?

Ilja Kovalčuk. foto: Reuters

Kovalčuk nikdy nebyl přeborník na bránění. Už v NHL byl pověstný občasným lajdáctvím a směrem dozadu se rozhodně nepřetrhl. Patrik Eliáš, který s Rusem strávil několik let v New Jersey, ho za jeho nezodpovědný styl hry několikrát veřejně sepsul.

Ruský kanonýr si zřejmě jistou laxnost přenesl i do KHL. Petrohrad v neděli v prvním utkání osmifinále padl s Jaroslavlí a kapitán Kovalčuk na tom měl značný podíl.

Na konci druhé třetiny se pustil se do riskantní kličky, kterou však vystihl soupeř Vladislav Gavrikov, Kovalčuka srazil a z následného přečíslení vyrovnal na 2:2. V prodloužení pak gólem na 3:2 Petrohrad dorazil Jiří Novotný.

Kouč Zubov exces Kovalčuka nestrávil a později oznámil, že ho vyřazuje ze sestavy. Význam svého rozhodnutí však nezveličoval. „Změny v sestavě mohou nastat a Kovalčuk bude zatím trénovat individuálně,“ prohlásil.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že jde pouze o důtku a hvězdný Rus se v průběhu série do sestavy vrátí. Stále je důležitým hráčem, vždyť v základní části za 50 utkání stihl 49 bodů. Vloni navíc Petrohradu pomohl k zisku Gagarinova poháru.

Posadit tak slovutného hráče je ovšem odvážný krok, a tak není divu, že se vyrojily zvěsti o Kovalčukově comebacku do NHL.

V zámoří mají na Kovalčuka velmi trpké vzpomínky. Ruský kanonýr podepsal v roce 2010 s New Jersey monstrózní smlouvu, která mu měla zajistit 100 miliónů dolarů za 15 let. Jenže o tři roky později náhle oznámil, že odchází do KHL. Kovalčuk byl vnímán jako zrádce a rozhodně nevylepšil pověst ruských hokejistů v zámoří.

Proto se zdá nepravděpodobné, že by se mu chtělo zpět. Jeho případný příchod by totiž muselo schválit všech 30 generálních manažerů v NHL. A zvláště od hrdého Louise Lamoriella, dřívějšího manažera New Jersey a nyní šéfa Toronta, se dá těžko čekat, že by Kovalčuka do nejlepší ligy světa vpustil.

Ruského střelce už tak asi diváci v Severní Americe neuvidí. Na každý pád bude zajímavé sledovat, jak se k potupnému trestu postaví a zda svou chybu ještě v play-off KHL odčiní.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat