Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Za hloupé kličkování lavička. A je jedno, že se jmenuješ Kovalčuk

Ilja Kovalčuk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilja Kovalčuk. | foto: Reuters

PETROHRAD Ilja Kovalčuk je už řadu let jedním z nejlépe placených hokejistů světa. V Petrohradu, kam v roce 2013 prchl z NHL, si ročně vydělá v přepočtu okolo 15 miliónů dolarů. Poslední dobou však hraje mizerně, a kouč Sergej Zubov ho v pondělí dokonce vyřadil ze sestavy. Jde je o dočasný trest, anebo se schyluje k návratu do Ameriky?

Kovalčuk nikdy nebyl přeborník na bránění. Už v NHL byl pověstný občasným lajdáctvím a směrem dozadu se rozhodně nepřetrhl. Patrik Eliáš, který s Rusem strávil několik let v New Jersey, ho za jeho nezodpovědný styl hry několikrát veřejně sepsul.

Ruský kanonýr si zřejmě jistou laxnost přenesl i do KHL. Petrohrad v neděli v prvním utkání osmifinále padl s Jaroslavlí a kapitán Kovalčuk na tom měl značný podíl.

Na konci druhé třetiny se pustil se do riskantní kličky, kterou však vystihl soupeř Vladislav Gavrikov, Kovalčuka srazil a z následného přečíslení vyrovnal na 2:2. V prodloužení pak gólem na 3:2 Petrohrad dorazil Jiří Novotný.

Kouč Zubov exces Kovalčuka nestrávil a později oznámil, že ho vyřazuje ze sestavy. Význam svého rozhodnutí však nezveličoval. „Změny v sestavě mohou nastat a Kovalčuk bude zatím trénovat individuálně,“ prohlásil.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že jde pouze o důtku a hvězdný Rus se v průběhu série do sestavy vrátí. Stále je důležitým hráčem, vždyť v základní části za 50 utkání stihl 49 bodů. Vloni navíc Petrohradu pomohl k zisku Gagarinova poháru.

Posadit tak slovutného hráče je ovšem odvážný krok, a tak není divu, že se vyrojily zvěsti o Kovalčukově comebacku do NHL.

V zámoří mají na Kovalčuka velmi trpké vzpomínky. Ruský kanonýr podepsal v roce 2010 s New Jersey monstrózní smlouvu, která mu měla zajistit 100 miliónů dolarů za 15 let. Jenže o tři roky později náhle oznámil, že odchází do KHL. Kovalčuk byl vnímán jako zrádce a rozhodně nevylepšil pověst ruských hokejistů v zámoří.

Proto se zdá nepravděpodobné, že by se mu chtělo zpět. Jeho případný příchod by totiž muselo schválit všech 30 generálních manažerů v NHL. A zvláště od hrdého Louise Lamoriella, dřívějšího manažera New Jersey a nyní šéfa Toronta, se dá těžko čekat, že by Kovalčuka do nejlepší ligy světa vpustil.

Ruského střelce už tak asi diváci v Severní Americe neuvidí. Na každý pád bude zajímavé sledovat, jak se k potupnému trestu postaví a zda svou chybu ještě v play-off KHL odčiní.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...