Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zápas bez střechy mezi Pardubicemi a Brnem stojí o rekord

Sport

  3:00
PRAHA - Hokej se vrací ke svým kořenům. Diváci, kteří se v neděli po poledni vydají na extraligový zápas Pardubic s Kometou Brno, by se neměli zapomenout teple obléknout. Utkání 36. kola se totiž odehraje na plochodrážním stadionu ve Svítkově pod širým nebem.

Slavia - Pardubice (Petr Koukal vlevo a František Kaberle) foto: ČTK

První zápas tohoto druhu na území České republiky po 44 letech může navštívit až 25 000 diváků. Jenže tolik fanoušků do Pardubic asi nepřijede. Ke včerejšku bylo prodáno jen okolo patnácti tisíc vstupenek.

"Počítáme, že lístky budeme prodávat i v den utkání přímo v areálu ploché dráhy. Jak už bývá v Pardubicích zvykem při jiných akcích, hodně lidí se rozhodne o návštěvě až v den konání, na poslední chvíli," věřil generální manažer Východočechů Zbyněk Kusý v rozhovoru s deníkem Sport.

Organizátoři tak zřejmě na celé akci s rozpočtem 15 milionů korun prodělají. "Náklady jsou extrémní. O peníze nám ale nejde. Chceme přinést nevšední událost, kdo jiný než Pardubice to tu měl jako první zorganizovat? Jsme hokejové město a soupeř je rovněž logický. Díky Kometě má extraliga nový fenomén," vysvětloval Kusý.

Už teď je jasné, že se tohle klání zapíše do dějin extraligy. K tomu by si Pardubice s Brnem rády připsaly i divácký rekord hokejové ligy. Ten zatím drží zápas mezi Spartakem Sokolovo (nynější Sparta) a ZKL Brno z roku 1962. Extraligový rekord zase činí 17 123 diváků, kteří se sešli na sedmý zápas předloňské finálové série Slavia Praha – Karlovy Vary.

Fanoušci Komety Brno v Praze

Nevšední zážitek čeká nejen na promrzlé diváky. Někteří hokejisté si vzpomenou na dětská léta, pro jiné bude ostrý zápas bez střechy nad hlavou úplně novou zkušeností. "Pocházím z Boskovic, kde jsem hrál do čtrnácti let. Tam byl právě nekrytý stadion, mám tedy hodně zkušeností," usmíval se třeba pardubický forvard Jan Kolář.

Organizátorům dlouho přidělávaly vrásky případné rozmary počasí. Teplota by pro led neměla být velkým problémem, ale komplikace mohlo přinést třeba husté sněžení. Pak by záleželo na rozhodčím, zda utkání, v kterém jde normálně o tři extraligové body, povolí.

Podle posledních předpovědí to však vypadá, že se příroda nad hokejisty smiluje. "Teploty by se měly pohybovat mezi minus pěti stupni až nulou. Během zápasu by mohlo napadnout půl centimetru sněhu, což je velmi slabá sněhová přeháňka. A foukat bude mírný západní vítr," řekla LN Dagmar Honsová z agentury Meteopress.

"Stejně by si diváci mohli vzít slivovičku do placatice do kapsy. Ta zahřeje spolehlivě a zlepší to atmosféru, když se to nepřežene. Pro sedící diváky by to chtělo deku, tu unese každý," radil Kolář.

Sami hráči jsou zvyklí na nízké teploty, kvůli mrazu však budou muset obléct termoprádlo, někteří si na sebe vezmou třeba dvě ribana. Hokejisté si podmínky otestují nejprve na sobotních trénincích, před nedělním duelem je ještě na programu zápas starých gard Pardubic a Brna.

Historická atmosféra koneckonců dýchne na fanoušky i při ostrém zápase. Domácí nastoupí v první třetině v dresech z roku 1948. Kometa oblékne dresy Rudé hvězdy Brno, celku, který v 50. a 60. letech minulého století sedmkrát vyhrál ligu.

Unikátní pohled bude také na led. Ten totiž nebude jako tradičně počmárán desítkami reklam...

HOKEJ POD ŠIRÝM NEBEM V ČESKU

Pardubice-Kometa Brno (česká extraliga) kdy: v neděli od 12.30 (vysílá ČT4) kde: plochodrážní stadion v Pardubicích diváci: očekává se okolo 20 tisíc diváků (kapacita 25 tisíc) zajímavosti kolem zápasu Po 44 letech se poprvé utkání nejvyšší domácí soutěže nebude hrát v zastřešené hale.

Může být překonána nejvyšší návštěva soutěže. V roce 1962 na utkání Spartak Sokolovo-ZKL Brno přišlo 18 500 diváků. V české extralize drží prvenství se 17 123 fanoušky sedmý zápas předloňské finálové série mezi Slavií a Karlovými Vary.

Vstupenky ke stání stojí od 450 do 500 korun, k sezení od 600 do 1000 korun. VIP vstupenky jsou k mání za 1500 a 5000 korun.

Teploty by se měly pohybovat mezi minus pěti stupni až nulou. Mohlo by napadnout půl centimetru sněhu.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...