Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zápasy pod širým nebem: v NHL ziskový byznys, v Česku risk

Sport

  7:00
NHL se nejspíš chce po zkrácené sezoně zavděčit svým fanouškům. A pochopitelně také vydělat finanční prostředky, o které kvůli výluce přišla. V příští sezoně se tak může odehrát až šest zápasů pod otevřeným nebem. Tři už jsou potvrzené.

Open Air Game 2011: pohled z tribuny. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Z jednoho takového zápasu vydělá 15 milionů dolarů liga a stejnou částku hráči. Myslím, že to je významný faktor, díky kterému se odehraje opravdu všech šest připravovaných utkání," zdůvodnil zámořský novinář Elliotte Friedman z televize CBC.

Na příští ročník jsou zatím domluvené zápasy pod širým nebem mezi Detroitem a Torontem, Chicagem a Pittsburghem a Los Angeles a Anaheimem. Ten se odehraje 25. ledna, ačkoliv se v tuto dobu teplota v Kalifornii pohybuje kolem dvaceti stupňů. Proto bude náročné zajistit ledovou plochu.

Nejzajímavější venkovní zápasy

  • 2010 - zápas michiganských univerzit: 113 411 diváků
  • 2010 - MS/Německo - USA: 77 803
  • 2010 - NHL/Buffalo - Pittsburgh:  71 217
  • 2011 - NHL/Pittsburgh - Washington 68 111
  • 2011 - Finsko/Jokerit - HIFK 36 644
  • 2009 - Švédsko/Frölunda - Färjestad 31 144
  • 2011 - Extraliga/Pardubice - Brno 17 140

Všechny tyto zápasy byly v minulosti nesmírně sledované, nicméně mnozí se bojí, že o své kouzlo přijdou, když zevšední. Zatím tím nejnavštěvovanějším byl duel mezi Buffalem a Pittsburghem z roku 2008, kdy na stadion, na němž se běžně hraje americký fotbal, dorazilo 71 217 fanoušků.

Dosud odehrané Winter Classic, jak se série několika venkovních zápasů na začátku ledna oficiálně nazývá, vysílala stanice NBC. Jejich průměrná sledovanost neklesla pod čtyři miliony diváků a čtyři se dokonce zařadily mezi pět nejsledovanějších utkání historie od roku 1975.

Relace HBO už dvakrát před těmito zápasy odvysílala čtyřdílný dokument, který zachytil přípravu obou týmů na toto výjimečné utkání. Kamery byly umístěné i v těch nejskrytějších koutech týmů NHL a vznikaly tak exkluzivní záběry. Diváci tak mohli vidět, jak se na zápasy připravují hvězdy Sidney Crosby a Alexander Ovečkin, nebo jaké vtipy musí trpět Jágrovi spoluhráči z Philadelphie.

O tom všem se českým klubům i fanouškům může jen zdát. I tuzemská extraliga už zhlédla zápas pod širým nebem, ale další, vzhledem k ekonomické náročnosti, se nejspíš nechystají.

Před dvěma lety tento zápas hostily Pardubice a přivítaly Brno. Logicky se tak střetly týmy s největší fanouškovskou základnou, jenže ani ty nedokázaly vyprodat plochodrážní stadion s kapacitou 25 tisíc míst. Přesto 17 140 diváků byl rekord samostatné české extraligy, který je už však překonán. Po utkání se objevily spekulace, že projekt venkovního zápasu byl pro domácí ztrátový, to však klub vyvrátil s tím, že přibližný rozpočet 15 milionů pokryl.

"Dle přibližných účetních výsledků neskončil HOCKEY OPEN AIR GAME 2011 finanční ztrátou. Rozpočet byl koncipovaný jako ziskový při maximální návštěvnosti a jako vyrovnaný při návštěvě zhruba 16 000 diváků. K dnešnímu dni neobdržel HC EATON PARDUBICE a. s. na podporu tohoto projektu žádnou finanční dotaci od Magistrátu města Pardubice a veškeré své závazky vůči městským společnostem splní," uvedly oficiální stránky hokejistů Pardubic. Na programu ČT4 ho sledovalo 260 tisíc diváků.

O venkovním zápase přemýšlel i Jágr

Když Lidové noviny v témže roce oslovily zástupce všech týmů, téměř všichni se shodli, že by zápas ekonomicky nezvládli. Mírný zájem projevily pouze Slavia a Sparta, dosud ho však neuspořádaly.

O utkání pod širým nebem mluvil i na podzim Jaromír Jágr, když působil na Kladně. O Rytíře byl enormní divácký zájem. "V Česku je teď takový hokejový boom, že by stálo za to to udělat. Zatím jsme se s nikým nedomlouvali. Ale věřím tomu, že kdyby se to dalo dohromady třeba s Brnem, tak by mohlo přijít i pětadvacet tisíc lidí a mohl by se udělat rekord," řekl majitel kladenského klubu pro server iDnes.cz.

Vzhledem časové tísni a nejasném konci výluky NHL Jágr myšlenku nedotáhl do konce. V tuto chvíli se tak zdá, že extraligové utkání pod šitým nebem by mělo smysl jen za přítomnosti slavné 68.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...