Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Oldřich Machač, slavný hokejový mistr

Sport

  9:46aktualizováno  13:39
BRNO - Ve věku 65 let zemřel jeden z nejúspěšnějších československých hokejistů trojnásobný mistr světa Oldřich Machač. Bývalý vynikající a tvrdý obránce, proslulý hrou tělem a schopností doplňovat partnera, podlehl dlouhodobým problémům se srdcem. To se zastavilo ve čtyři hodiny ráno.

Oldřich Machač. foto: ČTK

OLDŘICH MACHAČ

- Brněnský rodák, v československé extralize odehrál dvě sezony za Košice, jedenáct pak za Kometu.
- Připsal si v ní jako obránce 99 branek v 418 zápasech, přidal k tomu 117 asistencí.
- S reprezentací přivezl medaile z deseti šampionátů v řadě v letech 1969 a 1978, z toho tři zlaté, nastoupil i ve slavném duelu s Kanadou na Kanadském poháru 1976.
- V roce 1999 byl uveden do Síně slávy světového hokeje, v Česku se dočkal stejně pocty o devět let později.

Machač oslavil 65. narozeniny 18. května. Představitelé svazu mu chtěli během Českých her v Brně před fanoušky popřát, ale Machač už tehdy nebyl vzhledem k nemoci v dobré kondici.

"Dnes ráno nás bohužel zasáhla smutná zpráva, hovořil jsem s Oldovou manželkou, že Olda zemřel. Byl to vynikající hokejista i člověk," řekl serveru hokej.cz bývalý trenér Karel Gut, který vedl Machače v 70. letech ze střídačky československé reprezentace.

Důrazný zadák začal s hokejem v Prostějově, později přešel do Brna, kde strávil většinu kariéry. V reprezentaci vytvořil legendární dvojici s Františkem Pospíšilem. Z mistrovství světa měl zlaté medaile z let 1972, 1976 a 1977, na olympijských hrách pomohl vybojovat dvě stříbra a bronz. "Je to smutná zpráva. Věděl jsem, že byl nemocný a nebyl na tom dobře, ale byl to malý věk," řekl útočník Milan Nový.

Historicky nejlepší český střelec s Machačem působil dlouhé roky v národním mužstvu a vzpomíná na něj jen v dobrém. "Byl to správný Moravák. Když jsem přišel do reprezentace, nemohl jsem mít větší štěstí, že tam byl on a Franta Pospíšil. Franta mi nahrával na góly, Olda bránil," vzpomínal smutný Nový.

Oldřich Machač.

Machač je po Jaroslavu Jiříkovi nebo Eduardu Novákovi dalším československým hokejistou, který letos zemřel. "Patří to k životu, bohužel se s tím musí počítat. Přál bych si ale, aby podobných zpráv bylo méně," dodal Nový. Za československou reprezentaci odehrál Machač 293 mezistátních utkání, více jich má na kontě jen Jiří Holík. V listopadu 2008 byl uveden do Síně slávy českého hokeje, již o devět let dříve se stal členem Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Autoři: ,